Зеленський може стати потужним конкурентом Путіна

Президент України як новачок, грає у гру з високими ставками, і добре себе проявляє проти пильного та досвідченого російського лідера

Його можна назвати політичним спритником, який чудово розуміє вплив телебачення, має величезну суспільну підтримку у власній країні та іноді оголюється на публіці. Це не президент Росії Володимир Путін. Це – Володимир Зеленський, колишній комік, який у травні став президентом України. Помічники Зеленського наполягають на тому, що його увага зосереджена на капітальному ремонті України, і він не прагне стати «антипутіним у регіоні», де російський лідер стикається з великою критикою і має обмаль конкурентів за всеосяжну владу. Про це йдеться в аналітичній публікації американського видання The New York Times.

Проте, конкуренція між Путіним та Зеленським уже очевидна. Відносини України з Росією, яка анексувала Крим у 2014 році і підтримує сепаратистів на Донбасі, є стрижнем, навколо якого обертаються багато найактуальніших проблем безпеки в Європі. Зеленський підійшов до цього з поєднанням прагматичної наполегливості та стратегічної щедрості, звертаючись до російських спікерів, яких його попередник-націоналіст не зміг перемогти.

«Однією з причин цього конфлікту є те, що дві країни обрали різні шляхи розвитку”, – зазначає Богдан Яременко, новообраний народний депутат від партії «Слуга народу» та експерт з міжнародних питань. – І зараз цей актор, який сприймається дуже позитивно більшістю глядачів, представляє свою країну. Тож позитивне ставлення до Зеленського може бути перенесено і на Україну і на український спосіб управління».

Західні санкції є довготривалим тягарем для російської економіки, зменшуючи все ще високу популярність Путіна і створюючи тиск на Кремль, щоб знайти вирішення конфлікту в Україні. Зеленський виступав з обіцянками домогтися припинення конфлікту, викликаючи обережний оптимізм серед західних дипломатів. Як і два боксери на рингу, Путін та Зеленський вже два місяці танцюють один навколо другого.

Путін створив низку невеликих криз для перевірки нового президента України. Але там, де попередній український лідер Петро Порошенко був обмежений націоналістичними настроями в парламенті, Зеленський скористався шансами звернутися до російськомовних шахтарів і металургів на сході України – і навіть до тих, хто втомився від Путіна в Росії.

Українська влада дотримується режиму припинення вогню, відтягнула своїх військових з лінії фронту біля одного пункту пропуску для полегшення доступу цивільних осіб та вкладає гроші в прикордонні міста на контрольованій території.

«В першу чергу нам потрібно завоювати голови людей», – зазначає начальник Генерального штабу Збройних сил України Руслан Хомчак. – Ми не можемо вирішити конфлікт на Донбасі суто військовими засобами. Цей час уже пройшов».

Один західний дипломат, за умови анонімності, заявив що Зеленський як новачок, грає у гру з високими ставками, і добре себе проявляє проти пильного та досвідченого конкурента. Путін відповів на обрання Зеленського, запропонувавши російські паспорти російськомовним жителям сепаратистських районів східної України. Зеленський, у свою чергу, запропонував українські паспорти усім росіянам, які страждають від політичних репресій.

Зеленський пообіцяв повернути українських моряків, затриманих Росією наприкінці 2018 року, у спірних водах неподалік Криму. Проте, він швидко звільнив екіпаж російського танкера, який затримали в українському порту, зруйнувавши будь-які підстави для торгів з Росією. Затримання танкера, на думку західного дипломата, було сміливим кроком.

Члени зовнішньополітичної команди Зеленського хочуть перенести поле бою ідей з України безпосередньо в Росію, скориставшись багаторічним досвідом нового президента, який подобається росіянам, завдяки своїм комедійним шоу та фільмам. До речі, ім’я Зеленського уже в липні було другим найбільш згадуваним іменем у російських ЗМІ, після Путіна.

Переклад: Володимир Тиравський

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s