США поступово перетворюються на Україну

Сполучені Штати в часи правління Трампа стали маленькими на міжнародній арені і вразливими всередні країни, зрештою, як і Україна

Як не парадоксально, але американська та українська політика тісно взаємопов’язані між собою, і президент США Дональд Трамп та президент України Володимир Зеленський тримають у своїх руках «політичні долі» один одного. Якщо Трамп може заморозити політичну та військову підтримку України, то Зеленський здатен створити серйозні перешкоди на шляху до переобрання Трампа на другий термін, оприлюднюючи інформацію про діяльність його адвоката Рудольфа Джуліані в Україні. Про це йдеться в аналітичній статті професора кафедри російських та східноєвропейських студій Пенсільванського університету та старшого наукового співробітника Науково-дослідного інституту зовнішньої політики Мітчелла Оренштейна на сторінках американського видання Foreign Policy.

Зв’язок між українською та американською політикою є не лише звичайним збігом обставин – він має спільне коріння. Метушня і дисфункція від якої сьогодні страждають американська та українська політика значною мірою є наслідком російської гібридної війни, яка посилила політичну поляризацію та розпалила хаос в обох країнах. У підсумку, американська політика стає подібною на політику в Україні, яка останні 15 років страждає від російської атаки.Всім відомо, що Росія вторглась в Україну у 2014 році, анексувала Крим та окупувала окремі регіони Східної України. Але задовго до цього Росія також атакувала українські вибори. Зокрема, у 2004 році Росія нахабно вплинула на підсумки президентських виборів в Україні, щоб забезпечити перемогу тодішнього прем’єр-міністра Віктора Януковича, яку вдалось нівелювати після масових акцій протесту, відомих як Помаранчева революція. Росія шантажем змушувала Україну не підписувати угоду про вільну торгівлю з Європейським Союзом, що спричинило також протести Євромайдану у 2013 році.

Неодноразові і часто неприховані втручання Росії в українську політику мали два, здавалося б, суперечливі наслідки. З одного боку, вони служили для подальшої поляризації політики в Україні. Боротьба Росії за те, щоб утримати Україну у власній сфері впливу та перешкодити її інтеграції до Європейського Союзу та НАТО, зіштовхнула українців всередині країни. З іншої сторони, більшість українців сьогодні прагнуть, щоб їх батьківщина приєдналася до цих західних інституцій, розглядаючи їх як гарантію або хоча б перспективу процвітання. Проте, меншість відчуває себе ближчою до Росії та частиною «русского мира» і вважає РФ природним партнером України. Вибори в Україні завжди пропонують громадянам «цивілізаційний вибір» між Заходом та Сходом.

Парадоксально, але багато провідних політиків та олігархів в Україні грають на два фронти. Замість того, щоб зробити остаточний вибір, вони ревно охороняють свої статки та проявляють гнучкість, неофіційно підтримуючи кількох кандидатів з полярними поглядами і часто змінюючи власну позицію, залежно від напрямку політичних вітрів. У поляризованому середовищі саме гнучкість є найбільшим політичним надбанням. Більшість українських олігархів заробили свої гроші в часи правління Віктора Януковича у 2010-2014 роках, пережили його втечу з країни, а згодом надали енергійну підтримку президенту Петру Порошенку, в деяких випадках навіть підтримуючи приватні армії для боротьби з російськими агресорами на сході.

Аналогічно, політика поляризації дедалі частіше проявляється у Вашингтоні, особливо після президентських виборів у 2016 році. Російська ферма тролів поширює антиіміграційні повідомлення та веб-контент, сіючи розбрат в американському суспільстві. Кожні вибори в США представляють собою цивілізаційний вибір між добре функціонуючою демократією та націоналістичним авторитарним правлінням й елітарною олігархією. Президент США Дональд Трамп проявляє таку ж гнучкість і прагнення збагачуватися як українські олігархи. У нього немає чіткої ідеології, він просто продає зовнішню політику США. Сполучені Штати в часи правління Трампа стали маленькими на міжнародній арені і вразливими всередні країни, зрештою, як і Україна.

Переклад: Володимир Тиравський

One comment

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s