Зеленський купами звільнив реформаторів

Серед українців згасає ентузіазм до політики нового президента

Керівник митниці, головний податківець, генеральний прокурор і врешті-решт прем’єр-міністр. Це вражаюча кількість провідних реформаторів, яких Президент України Володимир Зеленський звільнив за останні тижні. Нещодавно він відзначив річницю перебування при владі. Рік тому 73% українців асоціювали із Зеленським здійснення глибоких реформ, які покладуть край всеохоплюючій корупції, впливу олігархів та війні на Донбасі. Про це йдеться в публікації Süddeutsche Zeitung.

Проте, Зеленський почав поступово звільняти призначених реформаторів. 38-річний Сергій Верланов звільнив декількох керівників у корумпованій податковій службі, запровадив кадрову ротацію та оголосив боротьбу із шахрайством при поверненні ПДВ. Максим Нефьодов, який кинув прибуткову роботу в якості інвестиційного банкіра, працював керівником української митниці – основного джерела доходів для держави.

У могутній Генеральній прокуратурі, олігархи та депутати багато років платили хабарі за закриття кримінальних справ. Призначений у серпні 2019 року новий генпрокурор Руслан Рябошапка звільнив корумпованих прокурорів та ініціював розслідування проти впливових олігархів. Хоча, їх вплив досі відчувається і скептики вважають, що воля нового президента до реформ є обмеженою, наприклад у судовій владі.

Наприклад, Ігоря Коломойського звинувачують у крадіжці мільярдів доларів з «ПриватБанку», але він усе заперечує. Тим не менш, суд в Лондоні побачив докази «епічного шахрайства». А от в Україні, де Коломойський допоміг Зеленському стати президентом, кримінальна справа чи, принаймні, комісія з розслідування, досі не ініційовані.

Починаючи з березня 2020 року Зеленський почав звільняти реформаторів просто купами. Першим звільнили прем’єр-міністра Олексія Гончарука, далі Руслана Рябошапку, Сергія Верланова і Максима Нефьодова. А от міністр внутрішніх справ Арсен Аваков досі залишається при владі, також не відбувається кадрових змін в СБУ, яка часто зловживає владою й шантажує бізнес. Тепер в новому уряді Дениса Шмигаля дуже добре представлений інший олігарх Ринат Ахметов.

Зеленський також не досягнув значного успіху для врегулювання військового конфлікту на Донбасі, але українці відзначають його здобутки в обміні полоненими та боротьбі з коронавірусом. Так, згідно соціологічного опитування «Рейтинг», дві третини українців вважають результати роботи Зеленського за рік задовільними. Втім, особливого ентузіазму серед них не простежується: лише 32% опитаних вважають курс України – правильним, а от 51% – думають навпаки.

Переклад: Володимир Тиравський

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s