Як Starlink допоміг зберегти Україну в онлайні

Успіх Starlink в Україні означає, що він та інші супутникові сервіси нового покоління можуть бути потужним інструментом під час конфліктів та стихійних лих в інших частинах світу та допоміжним засобом для людей, які живуть у регіонах із жорстким контролем інтернету

29 березня українські збройні сили вийшли на зруйновані вулиці Ірпеня на північний захід від Києва, усіяні почорнілими уламками й трупами. Внаслідок руйнувань, всі 24 міські вежі стільникового зв’язку були відключені і це не дозволило друзям і родичам, які вижили повідомити, що вони перебувають у безпеці. Про це йдеться в аналітичній публікації Wired, повідомляє Foreign Ukraine.

«Більшість цих базових станцій було значно пошкоджено, — розповідає Костянтин Науменко, керівник відділу планування та розвитку мережі радіодоступу стільникового оператора Vodafone Україна. Лише через два дні, за допомогою Ілона Маска місто знову було у мережі.

Ірпінь повторно підключили 31 березня після того, як інженери Vodafone Україна прибули з круглою білою супутниковою антеною, відомою її виробнику як Dishy McFlatface — термінал для супутникового інтернет-сервісу Starlink, який пропонує SpaceX Ілона Маска. Інженери встановили приймач та його моторизовану базу на мобільну базову станцію на околиці Ірпеня, оптоволоконний зв’язок та живлення якої було припинено, та підключили генератор. Через кілька годин місто знову було в мережі, як і його мешканці.

«Передусім, що вони роблять, — телефонують родичам, аби розповісти, що вони цілі та неушкоджені, — каже Науменко.

Швидкість, з якою Ірпінь повернули до мережі, свідчить про винахідливість інженерів та спритність, з якою український уряд використав термінали Starlink. Після вторгнення Росії, Україна отримала понад 10 000 пристроїв, частково завдяки фінансуванню та іншій допомозі з боку уряду США. Термінали вже стали центральним елементом реакції країни на війну, знайшовши як цивільне, так і військове застосування.

Швидке та широкомасштабне розгортання Starlink в Україні також стало незапланованим експериментом із потенційною геополітичною потужністю супутникових інтернет-сервісів наступного покоління. Якщо SpaceX або аналогічні провайдери забажають, то високошвидкісний інтернет з неба може стати потужним способом забезпечення зв’язку для людей чи груп населення, які страждають від війни або авторитарного уряду.

«В Україні ви могли одразу побачити, що Starlink та інші сервіси надають можливість мати стійку систему, захищену від традиційних наземних атак або контролю», — каже Роуз Крошир, наукова співробітниця Центру глобального розвитку, аналітичного центру зі штаб-квартирою у Вашингтоні.

SpaceX не відповіла на запитання щодо своєї роботи в Україні або про те, чи може вона запропонувати Starlink в інших зонах конфлікту або місцях, де доступ до Інтернету обмежений.

З 2019 року SpaceX запустила понад 2000 супутників Starlink та пропонує інтернет-послуги у більшості країн Європи, у деяких частинах Центральної та Південної Америки, Нової Зеландії та на півдні Австралії. Це найзріліший із трьох проектів щодо створення високошвидкісних інтернет-сервісів нового покоління з використанням безлічі невеликих супутників на низькій навколоземній орбіті.

Але не війна привела Starlink в Україну, а можливість сервісу покращити зв’язок у країні з великими сільськими районами.

«Міністерство цифрової трансформації України вперше контактувало зі SpaceX за кілька місяців до початку війни», – повідомляє радник відомства Антон Мельник. – Керівники Starlink поговорили із міністром цифрових технологій України Михайлом Федоровим про активацію сервісу наприкінці лютого. Декілька днів потому Росія напала на Україну, і сервіс Маска став привабливим і з іншої причини».

Через два дні після вторгнення Росії, Федоров написав у Твіттері запит на термінали Starlink до Маска. Через десять годин генеральний директор SpaceX підтвердив, що сервіс Starlink активний в Україні. Лише через два дні, 28 лютого, Федоров опублікував фотографії вантажівки, доверху забитої коробками Starlink, і самого себе, що їх розпаковує.

За лаштунками SpaceX щосили намагалася оновити свій сервіс для використання на полі бою. Оновлення прошивки дозволило терміналам отримувати живлення від прикурювача автомобіля. Компанії також довелося адаптуватися до спроб Росії створити перешкоди для сигналів між терміналами та супутниками.

Дейв Тремпер, директор відділу радіоелектронної боротьби у Пентагоні, високо оцінив швидкість, з якою SpaceX вдалося уникнути перешкод за допомогою оновлення програмного забезпечення.

«Те, як вони це зробили, мене просто вразило», – сказав він на конференції з оборонних технологій, нарікаючи на те, що військова техніка США не така гнучка.

Робота Starlink в Україні також здобула підтримку з боку уряду США.

«Агентство США з міжнародного розвитку розпочало переговори зі SpaceX про підтримку поширення її терміналів на початку березня», – зазначає представник агентства Ешлі Йел. – USAID заплатив за перевезення партії з 5000 терміналів у Польщу та працював з урядом України, щоб організувати їх останній перетин кордону. Уряд США оплатив 1333 термінали, а SpaceX взяла на себе оплату решти».

Агентство розкрило деталі проекту на початку квітня, опублікувавши заяву, в якій пояснювалося, що термінали дозволять чиновникам та громадянам спілкуватися один з одним та зі світом, «навіть якщо жорстока агресія Путіна зруйнує інфраструктуру оптоволоконного або стільникового зв’язку України».

До кінця квітня в Україні налічувалося понад 10 тисяч терміналів Starlink. 2 травня Федоров написав у Твіттері, що кожен день користуються цим сервісом близько 150 000 українців. Техніка, яка використовувалася для повернення Ірпеня до мережі, наразі є стандартним протоколом для території, звільненої українськими військами.

За словами Федорова, на Чернігівщині на північний схід від Києва бойові дії знищили 10 кілометрів кабелю, відключивши від мережі низку сіл, в яких близько 400 інтернет-абонентів. Місцевий інтернет-провайдер зміг повернути їх усіх в онлайн за допомогою одного Starlink.

Starlink також відновив зв’язок із містом Бородянка, яке було звільнено через три дні після Ірпеня 1 квітня. Рано-вранці наступного дня працівники української телекомунікаційної компанії «Київстар» привезли пересувну мобільну базову станцію з прикріпленим приймачем Starlink.

«Київстар» уже кілька разів запроваджував це рішення, – каже технічний директор мобільного оператора Володимир Лутченко. – Вежа стільникового зв’язку, підключена через Starlink, не може працювати з такою швидкістю, як вежа, підключена через оптоволокно, але все ж таки може підтримувати телефонні дзвінки та передачу мобільних даних, які необхідні людям для виходу в онлайн».

Не зовсім зрозуміло, як термінали Starlink допомогли українським військовим. На запитання, яка частка пристроїв використовується збройними силами України, Федоров через перекладача відповів, що більшість із них використовується з цивільною метою, зокрема для перепідключення лікарень, інтернет-провайдерів та деяких технологічних компаній, які мають іноземних клієнтів.

Інші джерела зображають термінали Starlink як потужний інструмент українських збройних сил. У березні лондонська газета The Times повідомила, що українські збройні сили використовували розвідувальні безпілотники, підключені до терміналів Starlink, для надсилання інформації про російську артилерію по якій можна завдати ударів. У квітні The New York Times опублікувала відео співробітника Національної гвардії України, в якому йдеться про те, що він опинвся в пастці під сталеливарним заводом у Маріуполі через оточення міста Росією, але залишався у мережі завдяки Starlink.

«Успіх Starlink в Україні означає, що він та інші супутникові сервіси нового покоління можуть бути потужним інструментом під час конфліктів та стихійних лих в інших частинах світу, а також допоміжним засобом для людей, які живуть у місцях із жорстким контролем інтернету», – вважає Майкл Швілле, який займається політикою інформаційної війни в Rand Corporation.

Швілле стверджує, що уряд США давно підтримує технології, що можуть передавати нефільтровану або важливу інформацію людям, які її потребують, зокрема «Радіо Свобода» та гранти, які фінансують службу анонімності Tor та додаток для шифрування Signal.

Нещодавні події у Херсоні, окупованому Росією місті на півдні України, наголошують на потенціалі Starlink для подолання інтернет-обмежень. Минулого тижня українські офіційні особи повідомили Financial Times, що оптоволоконний кабель, який раніше використовували українські інтернет-провайдери, був перенаправлений на пов’язаного з Росією провайдера в окупованому Криму. Карта покриття SpaceX показує, що Херсон знаходиться в межах зони обслуговування в Україні, тому це дозволяє припустити, що термінали Starlink можуть стати альтернативою без цензури.

Україна стала навчальним полігоном для Starlink, але використання супутникового інтернету як інструменту визволення в інших частинах світу, ймовірно, буде складнішим. Україна запропонувала Starlink використати свої радіохвилі, але багато країн цього не роблять. Крошир із Центру глобального розвитку не очікує побачити Starlink, наприклад, в Ефіопії, де люди постраждали від відключення інтернету внаслідок громадянської війни.

«Це складніша ситуація, яка безпосередньо не відповідає інтересам США», — каже вона.

За словами Крошир, для Маска також буде непросто надати Starlink доступ до Китаю, де є завод Tesla, який може стати об’єктом помсти.

Ці складності, схоже, не переконали Росію чи Китай у тому, що їм нема чого боятися Starlink. Офіційні особи обох країн розкритикували дії компанії в Україні. Крім того, дві країни мають плани щодо створення власних угруповань інтернет-супутників, які напевно будуть перебувати під жорстким контролем уряду.