Україна може закупити французькі винищувачі

Очікується, що президент Франції Еммануель Макрон просуватиме продаж винищувачів Rafale під час свого візиту влітку до України

Українські Військово-Повітряні Сили (ВПС) знаходяться в скрутному становищі. З моменту розпаду Радянського Союзу 30 років тому вони не отримали жодного нового літака. Але нещодавнє нарощування російських військ на Кримському півострові підкреслює ймовірність (але, на щастя, не неминучість) загострення військового конфлікту з більш могутнім сусідом України. А в бойових діях 2014 року українські бойові літаки зазнали великих втрат від російських ракет. Про це йдеться в аналітичній публікації Себастьяна Робліна, магістра у сфері вирішення конфліктів Джорджтаунського університету і викладача Корпусу миру в Китаї, повідомляє Foreign Ukraine.

У травні 2020 року Київ оголосив про плани витратити до 7,5 мільярдів доларів протягом наступних 15 років на переозброєння своїх військово-повітряних сил, закупивши від 36 до 42 перспективних багатоцільових реактивних винищувачів. Франція, як повідомляється, оптимістично налаштована, що її винищувач Rafale 4,5 підходить для України і готова надати фінансову підтримку. Очікується, що президент Франції Еммануель Макрон просуватиме продаж Rafale під час свого візиту, який планується цього літа в Україні. Київ може більше залежати від підтримки Франції через майбутню відставку канцлера Німеччини Ангели Меркель.

Оновлення застарілих ВПС України – неминучий довгостроковий проект. Офіційно планується придбати від 6 до 12 бойових літаків в період з 2023 по 2025 роки, щоб почати ознайомлення особового складу, а згодом ще 30 літаків придбати в період з 2025 по 2030 роки. Вони замінять українські винищувачі МіГ-29 Fulcrum малої дальності.

Крім того, Україна планує витратити 1,43 мільярда доларів на нові середні транспортні літаки, які надійдуть в експлуатацію в 2027-2035 роках, 1,25 мільярда доларів на капітальний ремонт навчальних літаків L-39 Albatross і 1,79 мільярда доларів на оснащення чотирьох полків новими літаками середньої дальності.

Rafale – дивовижний фаворит, тому що він більш дорогий варіант, аніж американські реактивні винищувачі або шведські Gripen, які також розглядаються Україною. Але у Парижі оптимістично дивляться на те, що гарантія в розмірі до 85% позики Києву на оплату покупки Rafale (на яку вже виділено 1,5 мільярда євро) закріпить угоду. Франція також вказує на існуючий комерційний механізм продажу літаків Україні, створений для угоди на 551 мільйон євро щодо постачання 55 вертольотів Airbus.

Париж і Вашингтон також можуть запропонувати винищувачі на щедрих умовах в рамках більш тривалої гри: не дати Китаю купити українського виробника двигунів «Мотор Січ». Китайські фірми зіткнулися з труднощами при виробництві високопродуктивних турбовентиляторних двигунів для своїх реактивних винищувачів. Технології «Мотор Січ» можуть сприяти подоланню цього технологічного недоліку.

Китайський магнат Ван Цзин вже володіє 56-76% акцій «Мотор Січ», але Україна націоналізувала компанію через тиск з боку Вашингтона. З чуток, купівля «Мотор Січ» французьким виробником двигунів Safran може назавжди закрити цю можливість.

Крім того, щедра іноземна допомога є попередньою умовою модернізації ВПС України, оскільки річний бюджет служби складає лише 300 мільйонів доларів на рік, що еквівалентно закупівельній ціні трьох Rafale. З таким бюджетом пілоти ВПС України можуть літати лише кілька годин в рік.

Навіть успішно керована модернізація українських ВПС потребуватиме багато років, перш ніж вона приведе до створення придатних для використання бойових літаків для України. Критики скептично ставляться до того, що оновлення військово-повітряних сил України є необхідним через витрати і продемонстровану здатність Росії знижувати знос пілотованих літаків.

«Переоснащення України класичними військово-повітряними силами … вимагає повної перебудови місцевої інфраструктури перепідготовки всього персоналу, вирощування абсолютно нового покоління персоналу, починаючи з самого низу і закінчуючи зростанням нових командирів, а після того на поставку всіх літаків підуть роки. Тоді все одно доведеться довести ці літаки до рівня сучасних технологій, оснастити їх сучасним озброєнням і системами зв’язку, а згодом навчити їх авіаційний і наземний екіпажі», – вважає Том Купер, експерт з військової авіації.

І все це, як і раніше залишило б ВПС України далеко позаду російської авіації і уразливою до ракетного удару. Інвестиції в більш дешеві безпілотні літальні апарати і засоби ведення війни на суходолі можуть мати набагато більше значення для зміцнення хиткого воєнного стану України в найближчому майбутньому.

Фактично, Україна просувається вперед з планами щодо введення в експлуатацію 48 ракетних бойових безпілотників Bayraktar TB-2 з Туреччини, які зовсім дешеві, але вони все ж набагато дешевші в придбанні та експлуатації, аніж пілотовані реактивні літаки. Крім того, вони неодноразово доводили свою ефективність в боротьбі зі створеними Росією засобами ППО, і вони залишаються більш витратними (і, отже, придатними), аніж пілотовані реактивні винищувачі.

Звичайно, якщо Україні вдасться уникнути загострення бойових дій з Росією, вона захоче посіяти насіння для відродження своїх військово-повітряних сил, зберігши при цьому досвідчений персонал.

За даними Flight Global, в арсеналі ВПС України до 2021 року буде 26 багатоцільових винищувачів великої дальності Су-27 і 16 винищувачів малої дальності МіГ-29. Що стосується бомбардувальників, то серед них налічується 16 штурмовиків Су-25 Frogfoot і 12 надзвукових бомбардувальників Су-24.

Звучить страхітливо, але бойові літаки України після розпаду Радянського Союзу майже не модернізувалися, що зробило їх уразливими для сучасного зенітної зброї.

Ще в 2014 році Україна спочатку використовувала свої військові літаки проти підтримуваних Росією сепаратистів на сході України. Однак Москва надала повстанцям ракети класу «земля-повітря» малої і середньої дальності і втрутилася на поле бою. Ракети і винищувачі наземного базування збили п’ять українських Су-25, два МіГ-29 і один Су-24, а також два транспортно-розвідувальні літаки, що змусило їх вийти з бойових дій.

Оскільки зараз Україна навряд чи буде купувати військові літаки у Росії, Києву варто подумати про більш дорогі західні бойові літаки. Україні знадобляться реактивні літаки, які він може дозволити собі експлуатувати, стійкі до ракетної загрози класу земля-повітря. Україні не потрібні бойові літаки дальньої дії для захисту свого кордону, хоча такі літаки дозволяють більш гнучко базуватися.

Двомоторний Rafale пропонує потужну систему радіоелектронної боротьби SPECTRA і балансуючий радар з поперечним перерізом 1 кв.м. Французькі військові визнали цю комбінацію достатньою, щоб дозволити Rafale літати над радянськими системами ППО в Лівії. Rafale також відрізняється високою маневреністю і призначені для роботи з більш складними злітно-посадковими смугами.

Також можливі поставки і американських реактивних літаків. Вашингтон має політичний вплив і вже надає Україні значну військову техніку і навчання. США закликають пожертвувати Україні непрацюючі резервні літаки F-15 або F-16C, а також радарні літаки E-2 і танкери KC-135 в рамках пакету «ленд-лізу» для стримування Росії.

Однак старі літаки можуть виявитися важкими в обслуговуванні, а політична воля безкоштовно віддати літаки (і посилити напруженість у відносинах з Росією) неочевидна. Якщо вже на те пішло, Україна не могла дозволити собі експлуатувати 100 західних бойових літаків, навіть якби вони надавалися безкоштовно.

«Економним вибором» для України залишається одномоторний Lockheed F-16, остання модель якого зазнала серйозної модернізації. Однак F-16 не пропонує жодної конкретної протидії ракетній загрозі класу «земля-повітря», крім використання зброї дальньої дії, такої як крилата ракета JASSM.

Boeing FA-18E/F Super Hornet ближньої дії, навпаки, має зменшений радіолокаційний перетин, як у Rafale, і поставляється у вигляді моделі електронного нападу EA-18G Growler, спеціально розробленої для протидії ППО.

Керівник ВПС України також проявив інтерес до Boeing F-15EX, який є швидким, далекобійним і може нести важке корисне навантаження, що дозволяє йому замінити ударні можливості Су-24. Однак F-15 непомітний для радара і вимагає великих витрат в експлуатації.

Зрештою, шведський Saab Gripen-E може сподобатися Україні через його низькі експлуатаційні витрати, зменшений радіолокаційний перетин і потужні засоби радіоелектронної боротьби. Однак Швеції не вистачає дипломатичних і фінансових можливостей для цього.