«Медовий місяць» Зеленського завершився

Колишній комік дуже добре зарекомендував себе у Києві і тривалий час залишався популярним, однак коронавірус став справжнім випробуванням для нього і країни

Все виглядало дуже просто й чарівно. Принаймні, по телебаченню, принаймні, в серіалі «Слуга народу», де комік Володимир Зеленський зіграв вчителя історії, якого несподівано обрали президентом України. Із щирістю, але й млявістю Зеленський виступив проти корумпованих олігархів своєї країни, переміг й програв, був повалений і в кінцевому підсумку відкликаний зі своєї посади. Він швидко перетворив зубожілу Україну, зруйновану корупцією, у процвітаючу ультрасучасну країну, якій навіть заздрив Захід. Про це розповідається в аналітичній публікації Wiener Zeitung.

Більшість українців, які переконливо проголосували за Зеленського, повинні були усвідомлювати, що в реальності це буде не так просто, як в серіалі, Рік тому, молодий 42-річний президент пройшов інавгурацію, яка також ковтком свіжого повітря у залі Верховної Ради. В наступні місяці багато українців говорили про «турбо-президента», якому вдалось зібрати більшість у парламенті й оперативно внести на його розгляд реформаторські закони.

Навіть основна передвиборча обіцянка Зеленського – покласти край війні на сході України, здавалось, на перший погляд, просувалась до свого виконання. Скандал навколо імпічменту президента США Дональда Трампа не знизив популярність українського президента.

Але тепер через рік, для самого Зеленського наступила реальність. Згідно нещодавніх соціологічних опитувань, йому довіряють 38% українців і він залишається особливо популярним на південному сході країни, звідки він родом.

Тим не менш, його рейтинг більше не досягає понад 70%, з якими він був обраний на посаду. І динаміка негативна. Що й недивно, оскільки проблеми зараз нагромаджуються в Києві: досі Зеленський не зміг виконати свою (нереальну) обіцянку про завершення війни. Сторони конфлікту на Донбасі залишаються непримиренними, а люди, зокрема й цивільні, продовжують гинути на фронті. Стосовно ще однієї передвиборчої обіцянки – боротьби з корупцією, то зараз існує дуже багато антикорупційних органів влади, але їх роботу важко назвати успішною.

Зеленський опинився також у дуже складному становищі, внаслідок пандемії коронавірусу, оскільки це негативно позначається не лише на економіці країни, але й на системі охорони здоров’я. В Україні – другій за величиною країні Європи, є лише близько 600 апаратів штучної вентиляції легень і тільки 9 тисяч пацієнтів можуть одночасно проходити курс інтенсивної терапії.

Тому у Зеленського не було іншого виходу, крім запровадження жорсткого карантину. І статистика Університету Джона Хопкінса не є негативною для України: на 18 000 інфікованих коронавірусом зафіксовано 535 летальних випадків станом на 20 травня 2020 року.

Такі, принаймні, офіційні цифри, в достовірності яких багато хто сумнівається. В країні було проведено близько 233 тисяч тестувань на коронавірус і тому кількість незареєстрованих випадків може бути значно вищою. В цих оставинах, навряжд чи Україна достроково вийде з карантину, тим паче, що вірус зараз дуже поширений у сусідніх Росії та Білорусі.

Спад економіки, який чинить величезний тиск навіть на багаті країни Західної й Центральної Європи та США, може мати катастрофічні наслідки для України. Понад половина населення України немає фінансових резервів, щоб пережити кризу й щодня боротись за виживання. Фінансова криза 2009 року, а також початок війни на Донбасі у 2014/15 році потужно вдарили по економіці країни.

Тим не менш, цифри, які зараз оприлюднюються, викликають тривогу. Є повідомлення, що державі вдалось отримати лише 19% податкових надходжень. Власники малого бізнесу навряд чи можуть розраховувати на допомогу держави. Валовий внутрішній продукти ризикує впасти на 5-10%, рецесія настільки глибока, яка і в 2014/15 році. Коефіцієнт державного боргу до початку пандемії коронавірусу уже був нижче 50% ВВП і наприкінці року в державній казні буде величезний розрив.

І 1-2 мільярди доларів кредиту від Міжнародного валютого фонду – лише краплина в морі і Зеленському доведеться докласти чимало зусиль, щоб знайти донорів для України. Навіть його акторської майстерності може не вистачити, щоб переконати більшість українців, хіба що він, як чарівник не знайде вихід із дилеми.

Переклад: Володимир Тиравський

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s