Для Коломойського настали нелегкі часи

Позиції українського олігарха в бізнесі та політиці стали слабкішими за рік

Це була весна 2019 року, коли в Києві відбулись зміни. Україна обрала наймолодшого президента за свою історію і виборці з оптимізмом дивились, як політичний новачок розпочне все з чистого аркуша після десятиліть пострадянської корупції. Про це йдеться в аналітичній публікації Bloomberg.

Все виглядало начебто чудово для одного із мільярдерів країни – Ігоря Коломойського, який знаходився у добровільному вигнанні в Ізраїлі та Швейцарії після конфлітку з адміністрацією Порошенка. Новий президент Володимир Зеленський не лише асоціювався із новим початком, він був давнім діловим партнером Коломойського, який може допомогти йому повернути націоналізований «ПриватБанк».

Влітку 2019 року Коломойський уже повернувся на батьківщину, а один з його колишніх адвокатів очолив Офіс президента, ставши найвпливовішим чиновником. Забігаючи на рік вперед, можемо констатувати, що справи Коломойського зараз складаються не найкращим чином.

Зеленський захищає націоналізацію «ПриватБанку» заради мільярдів доларів іноземної допомоги, надання якої є вкрай необхідним на тлі пандемії коронавірусу. А Коломойський тим часом змушений захищатись від численних судових позовів від Лондону до Кіпру про компенсацію збитків на 10 мільярдів доларів, а також став фігурантом розслідування щодо відмивання грошей в США. Крім того, інші компанії Коломойського (в енергетичній та авіаційній галузях) переживають кризу, внаслідок рецесії світової економіки.

«Для Коломойського зараз настали нелегкі часи, – розповідає Дмитро Боярчук, виконавчий директор дослідницької компанії Case Ukraine. – Президент намагається дистанціюватись від нього. І підписання «антиколомойського» закону зводить нанівець усі спроби олігарха повернути собі «ПриватБанк» або досягнути мінімального компромісу. Крім позовів в іноземних судах, в Україні також є перспектива кримінальних переслідувань».

Коломойський заперечує усі звинувачення і все ще може оскаржити ухвалення закону про банки, від якого залежить кредит на 5 мільярдів доларів від МВФ.

«Це лише проміжна перемога для України, але дуже важлива. Закон застосовує європейську практику й значно ускладнює для колишніх й майбутніх власників банків шахрайство зі своїми клієнтами та державою», – упевнений Роман Сульжик, член наглядової ради «ПриватБанку».

Все що відбулось з доходами від шахрайства зацікавило США, де Коломойський перебуває під слідством ФБР й прокуратури. Бізнес-партнери українського олігарха також отримують цивільні позови щодо їх причетності до відмивання сотень мільйонів доларів, вкрадених з «ПриватБанку», шляхом купівлі офісних приміщень та підприємств в США.

Проблеми переслідують Коломойського і в інших секторах його бізнес-імперії, зокрема «Міжнародні авіалінії України» відчувають величезні труднощі через глобальну пандемію коронавірусу й закриття авіаперевезень на карантин.

Зважаючи на непублічний характер інвестицій Коломойського, дуже важко обчислити його матеріальні втрати. Bloomberg оцінює його статки в 1 мільярд доларів і його проблеми навряд чи призвели до якихось суттєвих збитків.

З однієї сторони, він зберігає величезний вплив в Україні завдяки власному телеканалу «1+1», який впродовж багатьох років транслював комедійний серіал «Слуга народу» із Володимиром Зеленським в головній ролі. В нього також є більш потужний важіль впливу на Зеленського – це декілька союзників в його партії, які, власне, й блокували ухвалення закону про банки. Коломойський також знає багато лазівок у сумнозвісній судовій системі України.

Коломойський оскаржує багато законів та урядових рішень, але його позиції в бізнесі та політиці, безумовно, стали слабкішими за рік і як довго він зможе чинити опір, ніхто не знає.

«Закон про банки звузив простір для маневру Коломойського, але якщо він зможе вплинути на правоохоронні органи та судову гілку влади, не варто чекати швидкого завершення епопеї довкола ПриватБанку», – вважає колишній прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.

Переклад: Володимир Тиравський

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s