«Чорні дири» в державному бюджеті України: куди зникають мільярди гривень

Драматична ситуація з наповненням українського бюджету є лише частково наслідком кризи, яку викликала пандемія. Причина кризи є системною і полягає у розкраданні державних фінансів

Внаслідок кризи, викликаної пандемією коронавірусу, державний бюджет України недорахувався значної кількості грошей. В органах місцевого самоврядування також виникли проблеми, адже уряд запроваджуючи пакети допомоги, обмежував доходи місцевих бюджетів. За період із січня по квітень 2020 року доходи державного бюджету України виявились нижчими запланованих 44,2 мільярдів гривень.

Про це йдеться в аналітичній публікації економічного оглядача Міхала Козака на сторінках польського видання Observator Finansowy, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

За інформацією колишньої голови парламентського комітету з питань митниці Тетяни Острікової, у квітні 2020 року в українську казну вдалось зібрати лише 23,9 мільярдів гривень чи 75% доходів від запланованих. Ще гірша ситуація спостерігалась на митниці – 58% доходів від запланованих.

«Відсутність комплексної й продуманої економічної політики, а також заходів для підтримки бізнесу, який постраждав від карантинних обмежень, створюють хаос у державних фінансах, тобто ідеальне середовище для зловживання під ширмою карантину. Ви можете приховати нелегальне ввезення товарів, адже через економічний спад важко визначити, яка сума була втрачена, зважаючи на об’єктивне послаблення торгівлі і контрабанди», – зазначила Острікова.

В’ячеслав Черкашин з Інституту соціально-економічних трансформацій додає, що на місцевому рівні також будуть величезні фінансові проблеми. З ухваленням пакету законів, пов’язаних з пандемією, запроваджено пільги щодо сплати податку на нерухомість, який вважається одним із основних джерел наповнення місцевих бюджетів. При цьому компенсація з державного бюджету не передбачена, перекладаючи витрати на місцеві громади, які не мали можливості покрити свої потреби і реалізувати ухвалені плани.

Асоціація міст України розповсюдила заяву із проханням до парламенту не ухвалювати закони, які будуть збитковими для місцевих бюджетів і вони недорахуються 76 мільярдів гривень. Драматична ситуація з наповненням українського бюджету є лише частково наслідком кризи, яку викликала пандемія. Причина кризи є системною і полягає у розкраданні державних фінансів. Про це свідчить звіт Рахункової палати, яка звернула на наступні фактори:

  • низька якість прогнозів макроекономічних показників, на основі яких планується державний бюджет;
  • велика частка тіньової економіки, яка зумовлює нерівноправну конкуренцію та зниження доходів державного й місцевого бюджетів;
  • системні недоліки у нормативних актах, податковому плануванні і адмініструванні;
  • низький рівень прибутків від приватизації державних активів і заповнення прогалин державного боргу;
  • фінансування державного бюджету за рахунок боргу, що провокує зростання державної заборгованості та витрат на обслуговування боргу;
  • низький рівень дисципліни учасників бюджетного процесу, особливо під час планування бюджетних програм і це викликає необхідність постійно переглядати бюджет з початку фінансового року;
  • недосконале планування організаціями, які використовують бюджетні ресурси – показників, які дозволяють оцінювати цілі, завдання й результати програм і, таким чином, не відображають фактичний статус реалізації цих програм;
  • неефективне використання бюджетних коштів, а також їх використання з порушенням закону.

Реальні приклади проблем, окреслених Рахунковою палатою, можна побачити на кожному кроці. У травні 2020 року керівників податкої й митної служб було звільнено, внаслідок викритих зловживань у гігантському розмірі. У середині квітня народний депутат України від партії «Слуга народу» повідомив, що з червня 2019 року у Державній податковій службі використовується схема, за умов якої великий бізнес не платить ПДВ, але натомість платить певний відсоток чиновникам. За даними депутата, втрати бюджету від цього зростали кожного місяця і в лютому 2020 року сягнули 5,5 мільярдів гривень. А за 8 місяців склали 25,5 мільярдів гривень.

«Я прийшов до прем’єр-міністра і сказав: дивіться, ось інформація про аферу з ПДВ, через яку Україна кожен місяць втрачає 5 мільярдів гривень. І незважаючи на те, що документуються конкретні люди, компанії і навіть окремі транзакції, уряд закриває очі на діяльність мафії ПДВ», – заявив ексміністр фінансів Ігор Уманський в інтерв’ю «Інтерфакс». Він втратив свою посаду через чотири тижні після того, як повідомив прем’єр-міністру про зловживання.

У травні 2020 року журналісти антикорупційного проекту «Наші гроші» викрили тендерну аферу в одному із регіональних відділень «Укравтодору», але на їх запити не відповіли. Минулого року Рахункова палата перевірила 602 установи, які фінансуються з бюджету і виявила порушення на суму в 50 мільярдів гривень – це найвищий показник з 2010 року.

За словами Тетяни Острікової, з січня по квітень 2020 року, експортерам повернули ПДВ на 5,9 мільярдів гривень на противагу 9,8 мільярдів гривень за аналогічний період 2019 року. Уряд штучно блокує повернення грошей чесним підприємцям, щоб зекономити їх у виснаженому державному бюджеті.

Протягом багатьох років, експерти також вказували на ще одну із “чорних дир” в державному бюджеті, де зникають мільярди гривень – це соціальні витрати. Недосконалість у формуванні категорій осіб, які мають право на отримання державної соціальної допомоги призводить до надмірних витрат із бюджету. І різниця між реальною ситуацією і деклараціями на папері опиняється у кишенях політиків і чиновників.