Чи стане Байден «благословенням» для України

Хоча Україна користується двопартійною підтримкою у США, експерти прогнозують покращення відносин в роки правління Байдена

Байден, справді, знає Україну дуже добре і, мабуть, перевершує в цьому будь-якого іншого лідера США в історії. Перебуваючи на посаді віце-президента за правління Барака Обами, Байден був головним відповідальним за український напрямок. Він приїжджав до Києва шість разів, востаннє був у січні 2017 року, лише за кілька днів до вступу Дональда Трампа на посаду президента США. Про це йдеться в аналітичній публікації на сторінках арабського видання Al Jazeera, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Байден одного разу навіть пожартував, що він більше часу проводить за телефоном з Петром Порошенко, аніж з власною дружиною. З 2014 року Байден допомагав контролювати військову допомогу Вашингтона Києву і спонукав Порошенка, колишього наймогутнішого олігарха України, викорінити корупцію.

Він також погрожував залишити уряд Порошенка без великої позики, якщо президент України відмовиться звільнити генерального прокурора Віктора Шокіна за обвинуваченням у корупції. Справа в тому, що Шокін розслідував справу щодо компанії Burisma, в якій у 2014 році син Байдена Хантер влаштувався на високооплачувану роботу в раді директорів.

«Я думаю, що Байден пішов проти інтересів американської держави, а також проти інтересів України, оскільки переслідував тільки свої жадібні інтереси», – зазначив Віктор Шокін.

Трамп і його адміністрація підтримали заяву про те, що звільнення Шокіна було інструментом захисту від кримінального переслідування Хантера Байдена. Його прагнення до розслідування цієї справи отримало яскраве відображення під час телефонної розмови 25 липня 2019 року з новим президентом України Володимиром Зеленським.

Зеленський, колишній комік без політичних інтересів, який прийшов до влади після Порошенка, спробував ухилитися від обговорення справи Байдена і вважав за краще не приймати чиюсь сторону у політичній битві на Капітолійському пагорбі. Тому закономірно, що Зеленський відчув полегшення після перемоги Байдена.

Відмова від непослідовної позиції Трампа

Навіть у порівнянні з хаотичними, імпульсивними і скандальними зовнішньополітичними кроками і помилками, позиція Трампа щодо України була особливо непослідовною.

«У Трампа були дуже двозначні уявлення про Україну, і його емоції також були дуже неоднозначними», – зазначив політолог Володимир Фесенко.

Після розмови із Зеленським він заморозив майже 400 мільйонів доларів військової допомоги, необхідної Києву для боротьби з проросійськими сепаратистами на Донбасі. Але водночас у 2018 році Трамп дозволив продаж протитанкових ракет Javelin, які мали вирішальне значення для відбиття атак бойовиків.

Під час своєї виборчої кампанії 2016 року Трамп натякнув, що може визнати анексований Крим частиною Росії, і заявив про бажання російськомовного населення Чорноморського півострова бути разом з Росією. Втім, згодом, уже на посаді президента США, він хвалився, що був «жорсткішим» з президентом Росії Володимиром Путіним, аніж Обама.

У 2017 році Трамп холодно зустрів Порошенка в Білому домі і ніколи не запрошував Зеленського у Вашингтон. Крім того, Україна ледь не поховала його президентство достроково: Палата представників, в якій домінують демократи, пред’явила Трампу імпічмент за «використання своїх офіційних повноважень для тиску» на уряд Зеленського, але Сенат, очолюваний республіканцями, виправдав його.

Більше поміркованості?

Хоча Україна користується двопартійною підтримкою у США, аналітики очікують покращення відносин за час правління Байдена.

«Зміни на краще будуть, але тільки тому, що не буде імпульсивності і непередбачуваності Трампа», – вважає Фесенко.

Погляди Байдена на Україну були набагато більш зосередженими й переконливими.

Під час своєї передвиборної кампанії Байден розкритикував анексію Криму і пообіцяв збільшити допомогу Україні. Він назвав Москву найбільшою зовнішньою «загрозою» Вашингтона.

Однак деякі експерти впевнені, що він буде обережний у стримуванні проектів відродження російського впливу за кордоном і припинення сепаратистського конфлікту Донбасі.

«Військова підтримка України в нинішньому вигляді буде тривати, і США навряд чи будуть прикриватися Німеччиною і Францією, намагаючись посилити свою роль в нескінченному мирному врегулюванні, що не обіцяє швидкого і великого успіху», – вважає Павло Лузін, російський аналітик з питань оборони з Jamestown Foundation, аналітичного центру в Вашингтоні, округ Колумбія.

Широкий світогляд

Байден сповнений рішучості покласти край торговим війнам Трампа з Китаєм і Європейським союзом і домогтися збільшення бюджетного дефіциту, що супроводжується стійким зростанням ставок Федеральної резервної системи.

Це може виявитися фатальним для тендітної економіки України, яка обтяжена військовими витратами, масовим виїздом сотень тисяч біженців з Донбасу і мільйонів трудових мігрантів в ЄС, а також торгівельною війною з Росією. Основними експортними товарами України є зерно і сталь, і можливе зміцнення долара США за часів Байдена може підірвати українську гривню.

«Економічні плани Байдена «можуть призвести до послаблення валют в країнах, що розвиваються, включаючи гривню, і зменшення можливостей для українських компаній отримати доступ до глобальних ринків капіталу», – прогнозує Олексій Кущ, український економічний аналітик.