Союз Польщі, України та Великобританії може зупинити Росію

Після Brexit, питання міжнародної безпеки можуть стати тією площиною, яка й надалі об’єднуватиме Великобританію з континентальною Європою та завадить Росії здійснювати агресію в Україні

Євродепутат від Польщі Вітольд Ващиковський в інтерв’ю порталу wPolityce.pl, прокоментував перспективи нового оборонного альянсу і яким чином можна боротись із агресією Росії. Foreign Ukraine пропонує переклад цього інтерв’ю.

Вітольд Ващиковський

Деякі експерти стверджують, що новий альянс між Україною, Польщею та Великою Британією несе певні загрози, наприклад, невизначеність щодо того, чи справді Велика Британія зможе виконати свої гарантії безпеки. Як ви оцінюєте такі побоювання?

Вітольд Ващиковський: Я уже давно закликав до співпраці з Лондоном, а Велика Британія була визначена головним союзником Польщі ще на початку 2016 року. У першому парламентському виступі на посаді міністра закордонних справ Польщі, я підкреслював, що, принаймні в питаннях міжнародної безпеки в Європі, Великобританія має бути нашим головним партнером. Це, звісно, ​​викликало велику критику, особливо після того, як Великобританія вийшла з Євросоюзу, але я не відмовлявся від цієї співпраці і нагадую, що в контексті того, про що ви питаєте, я організовував спільні візити до Києва, і ми були там з Борисом Джонсоном, коли він працював міністром закордонних справ. Можна також сказати, що я ініціював цю тісну польсько-британську співпрацю. Крім того, я вважав, що після Brexit питання міжнародної безпеки можуть стати тією площиною, яка й надалі об’єднуватиме Великобританію з континентальною Європою. Зрештою, Великобританія досі є важливим членом НАТО. Я також вважаю кроки прем’єр-міністра Польщі Моравецького та Бориса Джонсона, дуже позитивними. Я буду за це вболівати і підтримувати. Можна було б створити більш широку групу держав, які стурбовані тим, що робить Росія, і не тільки стурбовані – готові цьому протистояти. Звісно, ​​мають бути США, Великобританія, Канада, Туреччина та Румунія. Нагадаю, що я також був ініціатором створення трилогу найбільших країн східного флангу, тобто Польщі, Туреччини та Румунії. Також варто включити країни Балтії, а також Швецію та Фінляндію, які не входять до НАТО, але мають багато спільного з точки зору безпеки, тому що вони також відчувають велику загрозу Росії. Можна також покликати Данію, яка також готова підтримати Україну. Є шанс таким чином зупинити Росію.

Виникали ідеї, щоб Німеччина приєдналася до цього союзу, але чи принесе це результати?

Вітольд Ващиковський: Звичайно, Німеччина була б у нагоді, тому що вона може мати значний вплив на стримування Росії, зменшивши доходи Росії від продажу газу, закриваючи або призупиняючи «Північний потік-2». Можливо, призупинення «Північного потоку-1» також є одним із кроків, які б зупинили агресивну політику Росії. Проте, зараз важливі рішення ухвалює Велика Британія, адже вона готова не лише надати військову підтримку Україні технікою та солдатами, а й підтримує жорсткі санкції проти Росії. Варто пам’ятати, що Лондон, а особливо Лондон-Сіті є Меккою для російських олігархів, які почуваються там, як риба у воді. Отже, якщо їхня діяльність буде припинена, Росія також втратить значні фінансові надходження. Я вже давно писав і казав, що санкції мають стосуватися тієї частини російського суспільства, яка є бенефіціаром агресивної політики Путіна – зокрема, олігархів, знаменитостей і т. д. Було б добре, якби інші міжнародні організації, такі як УЄФА, ФІФА, культурні та наукові установи також обмежили можливості цих людей у ​​світі. Я не можу уявити, що тут, у Європі, ми б дивились футбольний матч за участю московського «Спартака» в той самий час, коли їхні колеги воюють в Україні. Не можу собі уявити, щоб ми спокійно сприймали гастролі Большого театру у Парижі, поки триває війна в Україні. Ці санкції також мають значною мірою стосуватись Путіна та його прихильників.

Деякі експерти стверджують, що новий союз може втягнути Польщу у війну. Як ви це оцінюєте?

Вітольд Ващиковський: Таких занепокоєнь немає, тому що це не альянс, який вимагає таких зобов’язань, щоб вивести війська на фронт. Англійці теж воювати не будуть, а тренуватимуть і радитимуть. Польща також не має союзницьких зобов’язань, які вимагали б розгортання військ. Україна ж не входить до НАТО, не входить до жодного іншого формального альянсу, який би зобов’язував когось створювати армію та воювати. Ще раз наголошую, є три кроки, щоб зупинити російську агресію. Про перше я вже говорив, тобто про позбавлення доходу. По-друге, ми повинні зміцнити нашу частину Європи у військовому плані, щоб однозначно відлякати Росію. По-третє, зміцнити Україну військово, щоб вона мала ефективні засоби оборони, щоб будь-яка спроба агресії, навіть найменша, яку припускає Джо Байден, мала б величезні наслідки для Росії. Щоб це сталося, Україні потрібно надати ефективні засоби оборони.

Чи є Польща тією країною, яка має надати озброєння Україні, враховуючи, що нам також загрожує Росія? Чи не варто доручити це таким країнам, як Туреччина, Канада чи Великобританія?

Вітольд Ващиковський: Вони є основними донорами. Звичайно, Польща може позбутися лише запасів озброєння. Зрозуміло, що ми туди не відправимо наші «Абрамси», F-16 чи іншу зброю, бо вони, звісно, ​​потрібні нам. Ми маємо 200-кілометровий кордон з Росією, і ми повинні бути у безпеці. Однак у нас є надлишки озброєння, які можуть бути корисними українцям. Чим більше вони відлякують росіян, чим більше вони заважають Росії діяти агресивно, тим менше нам доведеться захищатися і дбати про свою оборону.