Чи Україна оголошувала Байдена в розшук

Розслідування щодо обраного президента США було закрито 10 листопада 2020 року після того, як не виявили жодних доказів його правопорушення

Хоча обраний президент США Джо Байден готується інавґурації, а Дональду Трампу залишилось провести у Білому домі лічені дні – прихильники нинішнього президента шукають різні шляхи «насолити» Байдену. Про це йдеться в аналітичній публікації американського видання USA Today, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Низка сторінок і користувачів Facebook нещодавно опублікували статтю правого сайту Reformation Charlotte, в якій стверджується, що Байден розшукується в Україні за звинуваченням у хабарництві. Як джерело інформації вони посилаються на праве видання One America News Network (OAN).

Мовляв, Байден був причетний до  звільнення колишнього генерального прокурора України Віктора Шокіна в обмін на припинення розслідування щодо його сина Хантера. У статті також стверджується, що Байден начебто підкупив колишнього президента України Петра Порошенка, надавши йому кредитні гарантії на 1 мільярд доларів.

«У той час як останні чотири роки Демократична партія і кандидат в президенти Джо Байден провокували скандал щодо російського втручання у вибори 2016 року і наполягали на імпічменті Трампа, тепер очевидно, що саме Джо Байден і багато хто з його соратників, включаючи сина Хантера, є винними в корупційних злочинах і державній зраді», – йдеться в публікації видання Reformation Charlotte.

Байдена не розшукують в Україні

Хоча стаття Reformation Charlotte була опублікована 17 листопада 2020 року, новина, на яку вона посилається, з’явилась ще в травні, і саме тоді про це повідомив OAN.

Дарія Каленюк, виконавчий директор і співзасновник Центру протидії корупції, розповіла, що скарга, на яку посилається OAN, була зареєстрована, оскільки її відхилила прокуратура.

«Це не означає, що Джо або Хантер Байден є підозрюваними. Це означає, що відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України всі офіційні скарги на кримінальні злочини повинні реєструватися правоохоронними органами, а якщо вони цього не роблять, позивач може змусити прокуратуру почати офіційне розслідування через суд», – пояснює Каленюк.

Згідно з українським законодавством, будь-хто може вимагати розслідування, якщо Державне бюро розслідувань відмовляється його розпочати, а суди часто наказують правоохоронним органам порушувати кримінальні справи навіть за відсутності доказів. Газета Kyiv Post повідомила, що суддя, який виніс рішення, має «токсичну репутацію» і є одним з найбільш неоднозначних в країні.

Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, зазначив, що, незважаючи на звинувачення суду, наскільки йому відомо, розслідування щодо Байдена не проводилося.

«Українські суди роблять досить дивні речі, і, тому недивно, що багато людей хочуть викорінити корупцію в судовій гілці влади – від Конституційного суду до місцевих судів», – вважає колишній дипломат.

Розслідування проти Джо Байдена було закрито 10 листопада 2020 року після того, як не виявили жодних доказів його правопорушення.

Ймовірний «хабар» був гарантією кредиту

Байден дійсно пригрозив відмовити Україні в допомозі США на 1 мільярд доларів, якщо Шокін, колишній генеральний прокурор, не буде звільнений, але ця інформація давно стала надбанням громадськості і не є сенсаційною, зауважує Пайфер.

Він підкреслює, що під час правління Обами, уряд США надав Україні три гарантії по кредиту на 1 мільярд доларів. Байден як неофіційно, так і публічно визнав, що відмовився від однієї з тих кредитних гарантій, які призвели до звільнення Шокіна, але це не скандал. Пайфер стверджує, що від Державного департаменту до американського посольства в Києві, всі хотіли, щоб Шокін пішов.

«Всі думали, що це було прекрасним використанням американських важелів впливу аби позбутися від захисника корумпованих осіб, який, насправді не проводить розслідування», – сказав Пайфер.

Це було проблемою, тому що антикорупційні зусилля були важливим аспектом роботи американців.

«Велика частина нашої дипломатії підштовхувала український уряд до усунення корупції, почасти тому, що саме ця корупція дозволяла Росії маніпулювати країною політично і економічно», – сказав Чарлі Купчан, який був спеціальним помічником президента Барака Обами і старшим директором з європейських справ в Раді національної безпеки.

Пайфер, який також займався дипломатичними відносинами з Росією і Україною за президента Джорджа Буша, зізнався, що використовував аналогічні методи для тиску на Україну.

Немає доказів причетності Хантера Байдена

І немає жодних доказів того, що Хантер Байден був причетний до злочину. Він входив до ради директорів найбільшої газової компанії України Burisma Holdings. Президент Дональд Трамп, його особистий повірений Руді Джуліані і український депутат Андрій Деркач, що випустили відредаговані записи розмов Байдена і Порошенка, припустили, що Байден закликав до звільнення Шокіна, аби захистити Burisma Holdings від розслідування, яке може завдати шкоди його синові.

«Хантер отримав цю роботу і тому Байден намагався переконати Шокіна не розслідувати справи Burisma. Але якщо згадати, то в 2015 році американський посол публічно критикував Генеральну прокуратуру України за те, що вона не розслідувала справи Burisma. Тобто люди просили розслідувати діяльність Burisma, а не закривати справу, – сказав Пайфер.

За даними Національного антикорупційного бюро України, Burisma Holdings не була предметом їхнього розслідування. А от Офіс генпрокурора Шокіна проводив розслідування щодо Burisma, але воно було зосереджено на періоді до того, як Хантер Байден приєднався до компанії.

За повідомленням Reuters, Україна не знайшла жодних доказів проти Хантера Байдена після проведення перевірки.