В Україні зростає невдоволення Зеленським

Популярність колишнього коміка пішла на спад з тих пір, як він узяв на себе керівництво країною, яка знаходиться на передовій конфронтації з Росією, намагається впоратися з пандемією коронавірусу і відродити свою постраждалу економіку

«Я хочу, щоб Україна була незалежною», – написав Микола Микитенко в Instagram за кілька годин до того, як підпалив себе на Майдані Незалежності в Києві. 49-річний чоловік помер 14 жовтня 2020 року, через три дні після свого протесту в центрі столиці країни, де наприкінці 2013 –  на початку 2014 року пройшли масові антиурядові демонстрації. Його дочка Юлія заявила журналістам на поминальному заході незабаром після його смерті, що її батько протестував проти президента України Володимира Зеленського. Про це розповідається у репортажі американського видання NBC News, переклад якого пропонує Foreign Ukraine.

Микитенко був ветераном військового конфлікту проти підтримуваних Росією сепаратистських сил на сході України, який забрав більше 13 000 життів з 2014 року. Він був розчарований політикою Зеленського щодо Росії.

«Він зробив це вночі, бо не хотів, щоб інші люди постраждали. Крім того, він не хотів, щоб його зупиняли», – пояснила його донька Юлія.

Зеленський, політичний новачок, який зіграв президента в телесеріалі, обіцяв напередодні президентських виборів у 2019 році, що приборкає олігархів та покладе край конфлікту з Росією на сході.

Але популярність колишнього коміка пішла на спад з тих пір, як він узяв на себе керівництво країною, яка знаходиться на передовій конфронтації з Росією, намагається впоратися з пандемією коронавірусу і відродити свою постраждалу економіку.

Його рейтинг схвалення склав 46% в загальнонаціональному опитуванні, проведеному аналітичним центром «Рейтинг» на початку листопада 2020 року, а 51% респондентів заявили, що не довіряють йому

Опоненти Зеленського на російськомовному сході України, звинувачують його в занадто тісній співпраці із Заходом, а от надто лояльним ставленням до Росії йому дорікають опоненти в західних регіонах країни.

«Переможці завжди втрачають електоральну підтримку першого року перебування при владі в Україні», – вважає сказав Володимир Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології.

Він додав, що люди знову тяжіють до традиційних партій, які мобілізували свої ресурси проти Зеленського.

Це було продемонстровано, коли прокремлівська партія «Опозиційна платформа за життя», співголовою якої є близький друг президента Росії Володимира Путіна Віктор Медведчук, добре зарекомендувала себе на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

«Вони відчувають відсутність досвіду у Зеленського і використовують це проти нього», – зазначає Олександр Данилюк, колишній голова Ради національної безпеки та оборони України.

Обурення з приводу рішення Конституційного суду України (КСУ) від 28 жовтня 2020 року також знизило популярність Зеленського як в Україні, так і за її межами.

11 з 15 суддів скасували обов’язкове декларування доходів державних службовців і деякі з найважливіших повноважень Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК) – право перевіряти точність інформації в деклараціях посадових осіб. Також було оголошено незаконним вільний доступ громадськості до декларацій високопосадовців та кримінальну відповідальність за неправдиву інформацію в деклараціях чиновників.

Активісти заявили, що це рішення КСУ було частиною систематичної кампанії з наміром ліквідувати антикорупційні інститути, і вказали на те, що позов подали 47 проросійських законодавців, включаючи вищезгаданого Медведчука.

Після цього рішення КСУ, Зеленський зазначив, що Україна втратить підтримку Світового банку і отримає «велику дірку в бюджеті». У той же день Європейський Союз повторив його заяву, підкресливши, що рішення суду «ставить під сумнів низку міжнародних зобов’язань, які Україна взяла на себе по відношенню до своїх міжнародних партнерів, включаючи ЄС».

Зеленський невдовзі вніс законопроект про звільнення суддів Конституційного суду і призначення нових, але його не вдалось ухвалити через побоювання щодо узурпації влади Главою держави.

Зеленського також критикують за відсутність прогресу у відносинах з Росією, хоча він зміг домовитись про виведення військ з ключових прифронтових районів на сході України в жовтні 2019 року і забезпечив обмін полоненими у вересні і грудні 2019 року.

Проте, спорадичні порушення режиму припинення вогню тривають уздовж лінії фронту, і Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) повідомляє, що з липня по вересень 2020 року було скоєно майже 14 000 порушень режиму припинення вогню.

На думку Дмитра Філімоненка, 25-річного фахівця з інформаційних технологій у Києві, Зеленський прогресує, хоча і повільно.

«Я проголосував за Зеленського, бо чекав швидких змін. Однак за рік я розумію, що одна людина не може все змінити», – вважає Філімоненко.