Як у Польщі допомагають українським біженкам обходити сувору заборону на аборти

Борці за репродуктивні права у Польщі та фахівці з абортів працюють щосили, аби обійти одні з найсуворіших законів про аборти в Європі

У перші дні травня, на третьому місяці вторгнення Росії в Україну, жінка віком близько 40 років перетнула кордон із Польщею у пошуках безпеки для себе та двох дітей-підлітків. В Україні її зґвалтували російські солдати. За словами польської неурядової організації, яка прийшла їй на допомогу, вона не хотіла, щоб хтось дізнався про те, що сталося. Її чоловік, який служить в українській армії, перебував далеко від дому. Опинившись у Польщі, жінка виявила, що вагітна. Але зробити аборт у Польщі було далеко не просто. Про це йдеться в аналітичній публікації Time, повідомляє Foreign Ukraine.

«Вона зателефонувала мені у сльозах: «Будь-ласка, витягніть із мене це, допоможіть мені. Вона так боялася, що її чоловік та діти дізнаються. Але нам удалося зробити все це таємно», — розповідає Крістіна Качапура, президент Фонду жінок та планування сім’ї (Federa), польської організації із захисту репродуктивних прав.

Federa змогла організувати рідкісний медикаментозний аборт для жінки у варшавській лікарні, використовуючи лазівку у законі для випадків зґвалтування.

Понад 6 мільйонів українців, переважно жінки та діти, залишили свою країну з початку війни, що призвело до найбільшої кризи біженців у Європі з часів Другої світової війни. Польща взяла на себе левову частку, заслуживши похвалу від західних держав, навіть незважаючи на те, що ця щедрість викликала незручні питання щодо її поводження з прохачами притулку з Близького Сходу та Африки.

Але чим довше триватиме війна, а разом із нею і сексуальне насильство, яке чиниться російськими військами щодо українських жінок і дівчаток, тим більше українських біженців у Польщі потребуватиме екстреної контрацепції та послуг з переривання вагітності. Борці за репродуктивні права у Польщі та фахівці з абортів працюють щосили, аби обійти одні з найсуворіших законів про аборти в Європі.

«Ми шоковані такою кількістю», – каже Качапура, маючи на увазі кількість людей, які звертаються за допомогою до Federa.

Інші організації, які виступають за права на аборт, повідомляють про аналогічний сплеск. Телефонні дзвінки та повідомлення на гарячу лінію, що належить польському відділенню некомерційної організації Women on Web, яка надає таблетки для переривання вагітності до 12 тижнів вагітності, зросли майже на третину.

«Ми не судимо про обставини людей і не питаємо, як вони завагітніли», – каже виконавчий директор Венні Ала-Сіуара зі штаб-квартири в Монреалі, Канада.

За словами Катерини Бусол, української юристки, яка спеціалізується на міжнародних правах людини та члена академії програми Росії та Євразії Chatham House у Лондоні, з’явилися звинувачення у систематичній, скоординованій кампанії сексуального насильства з боку російських сил в Україні. Докази звірств, зокрема численні повідомлення про згвалтування, є предметом численних розслідувань Міжнародного кримінального суду, Організації з безпеки та співробітництва в Європі та інших груп. Але військові злочини, як відомо, важко розслідувати та переслідувати у судовому порядку.

На даний момент організація Ала-Сіуара надала таблетки для аборту понад 50 українським біженцям у Польщі віком від 20 до 35 років. Federa отримує від 5 до 30 дзвінків на тиждень від українських жінок-біженців у Польщі з проханням про допомогу у доступі до аборту або засобів екстреної контрацепції, відомої як «таблетки наступного дня».

Єва, яка працює у довідковій службі «Жінки в Інтернеті» у Польщі, каже, що не всі жінки, яким вони допомогли, постраждали від сексуального насильства з боку росіян.

«Іноді їхнє життя кардинально змінюється, і їм потрібно починати з нуля. Можливо, їхній чоловік помер, чи просто зараз важко мати дитину», — каже вона.

Federa також співпрацювала з Міжнародною федерацією планування сім’ї, щоб доставити екстрену контрацепцію та таблетки для аборту до українських медичних закладів, які зараз перебувають під російською окупацією.

Хоча точні цифри встановити важко, а масштаби насильства складно перевірити, офіційні особи ООН станом на початок червня отримали понад 120 повідомлень про зґвалтування. ООН та правозахисні групи розуміють, що ця кількість становить лише невелику частину реальних випадків. Чиновники в Києві також заявили, що їхня кількість обчислюється як мінімум сотнями.

«З самого початку війни, дослідницька група Гарвардського університету із сексуального насильства у збройних конфліктах документувала «групові зґвалтування, заподіяння каліцтв геніталіям, загрозу зґвалтування та людей, яких змушували дивитися, як їхніх друзів та родичів гвалтують інші», — каже український академік Марта Гаврі, яка також є науковим співробітником Базельського університету у Швейцарії.

З моменту приходу до влади у 2015 році права польська партія «Право і справедливість» (PiS) неодноразово робила кроки з обмеження сексуального та репродуктивного здоров’я та прав, часто нападала на представників ЛГБТКІА+ та погрожувала відмовитися від заходів щодо захисту жінок від домашнього насильства.

У 2020 році Польща посилила свої і без того обмежувальні закони про аборти, ухваливши, що вагітність може бути перервана лише у випадках інцесту та зґвалтування, а також коли життя матері перебуває в небезпеці. Аборти навіть у випадках серйозних аномалій розвитку плода, які раніше становили більшість законних абортів, більше не дозволялися.

Хоча екстрена контрацепція, як і раніше, доступна в Польщі за рецептом, її, як відомо, важко дістати. Качапура згадує, як вона роздобула рецепт екстреної контрацепції для двох дівчаток 16 та 17 років, які перетнули кордон із Польщею на початку війни. Рано-вранці вони були зґвалтовані російськими солдатами на блокпосту і прибули такими наляканими, без грошей і без знання англійської мови.

Качапура відправила їх до клініки у Варшаві, де вони пройшли тестування на ВІЛ та отримали ліки як профілактичний засіб від інших захворювань, що передаються статевим шляхом, перш ніж вирушити до Франції, щоб возз’єднатися зі своїми сім’ями.

Польський уряд заявив, що жінки-біженці з України, які шукають протизаплідні засоби та аборти, підпорядковуватимуться тим же правилам, що й польське населення. Кількість польських жінок, які роблять аборти після зґвалтування, практично невідома: у 2020 році було лише два переривання вагітності на цій підставі приблизно з 1000 легальних абортів у Польщі.

«Але якщо українська жінка тепер може зробити аборт у лікарні у Польщі, то, можливо, польські жінки теж зможуть», — каже Качапура, описуючи, як Federa вдалося виконати складні, багаторівневі процедури польського законодавства, аби довести, що жінка завагітніла через зґвалтування, включаючи отримання висновку прокурора з цього питання.

З іншого боку, члени римо-католицької групи Ordo Iuris, що означає Order of Law, впливова неурядова група проти абортів, телефонували до лікарень, щоб переконатися, що вони дотримуються суворих правил.

Надати поліцейські звіти про сексуальне насильство також складно в будь-якій ситуації, не кажучи вже про жінок, зґвалтованих під час війни в іншій країні.

Ба більше, українські жінки та дівчата, які перетинають кордон до Польщі, часто прибувають, не знаючи про обмежувальні закони. Federa створила гарячу лінію українською мовою спеціально для допомоги жінкам, які потребують аборту в Польщі в перші дні війни. Ще одну гарячу лінію для українських біженців у Польщі під назвою «Мартинка» було відкрито наприкінці березня і вона співпрацює з організаціями «Жінки в Інтернеті» та німецькими організаціями. Federa також опублікувала інструкції, які пояснюють, як звертатися за допомогою та порадою.