Як війна в Україні приносить вигоду російським страховикам

Антиросійські санкції та вимушений вихід західних компаній з російського ринку залишають Росії чудову можливість мати внутрішній, успадкований досвід та знання у страховому та перестрахувальному бізнесі, за які вона не платила

План ЄС/Великобританії заборонити своїм страховикам страхувати судна, що перевозять російську нафту, викликає напруженість у відносинах із Вашингтоном. У США стверджують, що домінування Європи в глобальному страхуванні дуже ускладнить для Росії експорт нафти, що може призвести до значного підвищення цін на нафту. Але цього може і не статися, бо Росія сама робить кроки щодо подолання проблеми.

Сем Бітсон

Про це йдеться в аналітичній публікації Сема Бітсона, доцента кафедри фінансових ризиків та банківської справи Ноттінгемського університету, Ахмеда Бараката, доцента кафедри банківської справи Ноттінгемського університету та Ельхама Восуги-Кіа, кандидата наук у галузі фінансів та ризиків Ноттінгемського університету на сторінках The Conversation, повідомляє Foreign Ukraine.

Ахмед Баракат

Повідомляється, що російська національна державна перестрахувальна компанія (РНПК) посіла місце західних страхових компаній, страхуючи флоти та їхні вантажі. Росія також тепер надаватиме страхування відповідальності перед третіми особами та покриття збитків навколишньому середовищу замість клубів захисту та відшкодування збитків (P&I).

Якщо ці зміни будуть життєздатними у довгостроковій перспективі, це означатиме, що частина бізнесу, яка раніше переважно діставалася європейським та британським страховим компаніям, тепер залишиться в Росії.

Ельхам Восуга-Кіа

Це лише один із багатьох способів, якими західне страхування постраждало від війни в Україні. Страховики вже зазнають серйозних збитків через ухвалені в березні санкції, які забороняють надавати різні види страхування діяльності, пов’язаної з Росією. Це значно впливає на бізнес і суспільство в усіх сферах.

Страхування та геополітика

Страхова галузь затьмарює ВВП усіх країн світу, крім Китаю та США. За оцінками, у 2021 році страхові внески, виплачені у 2021 році, перевищать 5 трильйонів доларів США (4 трильйони фунтів стерлінгів), а у 2022 році вони зростуть на 10%.

Ми всі звикли думати, що страхові компанії захищають людей та компанії від ризиків, але за цим стоїть інший набір спеціалізованих компаній, відомих як перестраховики. Ці гравці страхують ризики страхових компаній, скажімо, від збитків, що виникають за претензіями, — інакше кажучи, вони пропонують страхування, взяте на страхування. У деяких випадках існують складні мережі страхування та перестрахування, щоб забезпечити адекватний захист ризику.

Найбільші страховики та перестраховики у світі за виторгом:

До вторгнення в Україну в лютому були випадки, коли санкції проти Росії стосувалися страхової галузі. Коли США чинили тиск на Німеччину, щоб вона відмовилася від проекту газопроводу «Північний потік — 2», страхові та перестрахувальні компанії були серед тих, хто відмовився від участі у цьому проекті, допоки адміністрація Байдена не пом’якшила свій підхід.

Цього разу зовсім інший рівень. Було зроблено заяви про політику, пов’язану з авіацією, морським транспортом, торговим кредитом, кібер- та політичними ризиками. Це лише додає відносно скромного ризику для галузі загалом, але потенційні довгострокові наслідки — це інше питання. З того часу, як у березні були запроваджені західні санкції, великі гравці, такі як Lloyd’s of London, Swiss Re та SCOR, а також брокери, такі як Marsh, Aon та Willis Towers Watson, припинили вести новий бізнес у Росії. З урахуванням того, що значна частина страховки раніше була надана російським секторам, таким як авіація та космонавтика, наприклад, у Лондоні та Нью-Йорку, це серйозне зрушення.

Ми зараз у ситуації, коли літаки у світі більше не літають через Росію. Це підвищує ймовірність того, що власники до 600 захоплених літаків, багато з яких перебувають у лізингу, висуватимуть претензії на роки, якщо не на десятиліття.

Підрахунок вартості

Загальний удар по західній страховій галузі від погіршення відносин із Росією оцінити непросто. Не в останню чергу тому, що дуже багато залежить від того, наскільки погіршиться нинішня криза і чи вдасться знайти політичне чи військове рішення.

На початку квітня у звіті S&P Global прогнозувалося, що збитки для спеціалізованих категорій, таких як авіація, морські та політичні ризики становитимуть від 16 до 35 мільярдів доларів США. Повідомлялося, що у березні лише Lloyd’s of London зіткнулася з виплатами в авіації та космосі у розмірі від 1 до 4 мільярдів доларів США, що становить 1% її премій.

На галузь можуть вплинути виплати за претензіями протягом одного чи навіть двох десятиліть, що водночас стане гальмом для балансів страховиків. Ті, хто ще не позбувся свого російського бізнесу, також ризикують потрапити до рук російського уряду.

Тим часом, премії зростають, оскільки страховики прагнуть компенсувати свої втрати, особливо у всіх категоріях, крім страхування життя. Говорять, що глобальні страхові внески на авіаційне страхування подвоїлися, оскільки страховики прагнуть захистити свою норму прибутку. Премії на нафтові танкери та інші важливі вантажі у Чорному морі, такі як сільськогосподарські та зернові продукти, також значно зросли. Все це призведе до підвищення цін для споживачів та підприємств, навіть попри всі інші інфляційні чинники.

Іншою проблемною сферою є кіберстрахування, яке захищає від ризиків кібератак. Оскільки Росія пов’язана з численними кібератаками як щодо України, так і інших країн, попит на кіберстрахування зріс, але отримати його стає дедалі важче, і тому ціни зростають.

Росія багато в чому є потенційним переможцем. Якщо антиросійські санкції збережуться, цілком імовірно, що західних страховиків дедалі частіше замінятимуть російські страховики. Наприклад, РНПК вже витісняє західних перестраховиків щодо інших вантажів, крім нафти. Росія також може запозичити приклад Ірану, де у відповідь на санкції були створені різні нові гарантовані державою перестрахувальні пули, компанії, клуби взаємного страхування та страхування (безліч компаній, що забезпечують покриття).

Антиросійські санкції та вимушений вихід західних компаній з російського ринку залишають Росії чудову можливість мати внутрішній, успадкований досвід та знання у страховому та перестрахувальному бізнесі, за які вона не платила. У той час як західним страховим компаніям необхідно взяти на себе удар від санкцій і не зовсім ясно, чи постраждають їх російські колеги так само.