Моцарт проти Вагнера: як колишні західні військові готують українських новобранців до боротьби з росіянами

У серці Донбасу група з восьми досвідчених колишніх військових із Заходу проводить інтенсивний 10-денний курс навчання для 40 українських новобранців, які прибули безпосередньо із зони бойових дій

Фото: Ed Ram

«Готуйтесь», — кричить колишній морський піхотинець зі США. «Загроза!» Лунає наступний дзвінок і залпи пострілів навколо занедбаного кар’єру на схилі українського пагорбу, лише за кілька миль від лінії фронту війни. Пилюка від куль змішується із потом чоловіків у 30-градусну спеку. Про це розповідається у спеціальному фоторепортажі The Guardian, повідомляє Foreign Ukraine.

«Це не рушниця. Ви кожного разу переводили приціл в інше місце», — каже тренер, виділяючи розчарованого чоловіка, який пробив маленькими дірками ціль на відстані п’яти метрів.

Фото: Ed Ram

У серці Донбасу група з восьми досвідчених колишніх військових із Заходу проводить інтенсивний 10-денний курс навчання для 40 українських новобранців, які прибули безпосередньо із зони бойових дій.

Поки триває битва за схід України, солдати на Донбасі несуть великі втрати у жорстокій артилерійській битві. Професійні збройні сили України, які з 2014 року захищали східну лінію фронту, сильно виснажені. Починаючи з 24 лютого, на передову почали надходити новобранці, багато з яких пройшли надто низьку підготовку.

Новобранці на курсі мають різноманітне спорядження: різну зброю, форму та бронежилети різної якості. Чоловіки віком від 20 до 50 років також мають різну форму, розмір і рівень фізичної підготовки.

«Кожен десятий був військовим до війни, і вони пройшли дуже мало формальної підготовки», – пояснює Енді Мілберн, засновник Mozart Group, нової приватної військової компанії, яка займається навчанням українських солдатів.

Фото: Ed Ram

Мілберн – полковник морської піхоти у відставці, який провів 31 рік в армії США, зібрав експертів-волонтерів для навчання досвідчених добровольців, що воюють у територіальній обороні Києва, захищаючи свою столицю. Група Mozart, яка зараз базується на Донбасі, складається з 20-30 волонтерів із США, Великобританії, Ірландії та інших західних країн.

Назву Mozart Group придумали, як зухвале музичне посилання на групу Вагнера – тіньову російську воєнізовану організацію, яку часто називають приватною армією Володимира Путіна. Мілберн каже, що спочатку він «трохи неоднозначно ставився до використання цієї назви», але тепер вона «прижилася як бренд».

З 2014 року група Вагнера діяла в небезпечних країнах з низьким рівнем доходу, включаючи Сирію, Лівію та Центральноафриканську Республіку, захищаючи інтереси Росії і не звертаючи уваги на права людини чи міжнародне право.

«Я не хотів, щоб мене асоціювали з групою Вагнера або порівнювали з нею. Ми не протистоїмо групі Вагнера; те, що ми робимо, зовсім інше», — каже Мілберн.

Mozart Group  фінансована приватними донорами США і складається з ретельно перевірених новобранців, а також доставляє гуманітарну допомогу, включаючи санітарно-гігієнічні засоби та продовольство у прифронтові міста та витягує вразливих людей із зон високого ризику бойових дій.

Українські солдати проходять п’яти- або десятиденні прискорені курси з основ поводження зі зброєю, стрільби, вогню, маневру й тактики бою, навчання яких в ідеалі займало б пів року. Тренери навчили тисячі військовослужбовців розмовляти з новобранцями через двох перекладачів, чого, за словами Мілберна, недостатньо для роботи, але їм було важко знайти людей з необхідними навиками.

«Мені ще належить воювати на передовій, але ми займаємо позиції, які були обстріляні та вражені ракетними атаками», — розповідає 42-річний солдат, з позивним «Бізон», який вбраний у вживану британську камуфляжну туніку зі вшитим значком Юніон Джек на рукаві.

Фото: Ed Ram

«Бізон» – інженер-механік із Дніпра, який після початку війни купив мисливську рушницю, щоб потренуватися в стрільбі, і зараз працює медиком у взводі.

«Я пройшов тижневий тактичний медичний курс після того, як потрапив у важку аварію на велосипеді під час карантину через Covid. Я їм про розповів, і вони зробили мене медиком», – каже він з усмішкою та медичною сумкою, прикріпленою до бронежилета.

Фото: Ed Ram

«У «Бізона» більше знань, аніж у більшості медиків на фронті. Ви запитуєте медиків: яка в них кваліфікація, і вони відповідають: Ну, мені дали цю сумку, і тепер я медик», – зазначає Датан, колишній фельдшер ірландської армії, який провів 23 роки служби у таких країнах, як Сирія та Косово, і приєднався до Mozart Group у травні.

Фото: Ed Ram

«Лише один із 40 осіб налаштував зброю перед початком навчання. Наведення зброї на нуль означає вирівнювання прицілів, щоб ви могли точно поцілити в ціль. Це перше, що ви робите», — каже Мілберн, проходячи крізь чагарники до імпровізованого тренувального майданчика.

Українські війська тренуються поблизу лінії фронту, оскільки командири не можуть ризикувати тим, щоб їхні солдати надто довго залишались поза полем бою, якщо росіяни спробують наступати. В ідеалі ці групи мали б тренувати від 100 до 120 чоловік одночасно, але вони не можуть дозволити собі забрати їх із займаних позицій.

«Тут все навпаки: ти йдеш спочатку в бій, а потім повертаєшся, щоб пройти навчання. Український уряд не хоче говорити, що більшість їхніх військових, насправді, не є навченими. Але вони намагаються воювати з росіянами, які, на щастя, теж не є навченими», – підкреслює Датан.

Фото: Ed Ram

«Це чоловіки 36-37 років, які чотири місяці тому були таксистами або фермерами. Ніхто з них не хоче служити в армії, але вони кажуть: на нашу країну напали і що ви від нас очікуєте? Величезний респект їм. Але, чесно кажучи, це досить сумно», – розповідає Алекс, колишній військовослужбовець з Великобританії.

Проте, свою недосвідченість вони компенсують ентузіазмом і рішучістю.

Фото: Ed Ram

«Вони оптимісти, вони слухають, вони уважні і, головне, у них чудове почуття гумору. Вони не скаржаться, сприймають усе і викладаються на 100%», — зауважує Мілберн.

Тигр, 22-річний військовий, який вивчав право у Дніпрі, коли почалася війна, каже, що зараз завершує останній рік навчання дистанційно, готуючись до бою.

Члени групи Моцарта прагнуть відмежуватися від напливу військових туристів і бажаючих стати бойовиками, які на початку війни розповідали історії та підпирали готельні бари в дорогому й новому військовому спорядженні в Києві.

«Це небезпечно. Ви можете отримати поранення або вбити себе чи когось іншого – і це псує відносини між західними громадянами та українцями, — каже Алекс.

Тренери розповідають, що вони приєдналися до Mozart Group, щоб стати «бойовими мультиплікаторами», оскільки доцільніше навчати сотні українців, а не ризикувати і швидко загинути в боях. На веб-сайті уряду Великої Британії зазначено, що тих, хто відправляється «воювати чи допомагати іншим, хто бере участь у війні», можуть притягнути до відповідальності після повернення до Сполученого Королівства.

У розмові з українськими військовослужбовцями та командирами Алекс і Мілберн погоджуються, що американські та західні системи озброєння і військова техніка не використовуються та не розподіляються належним чином через відсутність в українців підготовки та навичок.

«Вони не розгортають зброю», — каже Алекс, який протягом 7,5 років служби у збройних силах Британії спеціалізувався та навчався використанню Javelin та NLAW – високотехнологічної протитанкової зброї із США та Великобританії, що стала запорукою успіху України під час витіснення російських військових із Києва у березні.

За словами Алекса, із розмов з командирами він зрозумів, що без належної підготовки, протитанкові ракети Javelin вартістю 178 000 доларів США використовуються не за призначенням або стають зайвими, а сучасні батареї прицілів розряджаються ще до запуску ракет.

Наприкінці уроку зі стрільби війська збираються для брифінгу та сеансу запитань і відповідей.

«Де ідеально розташувати металеві пластини в нашій броні?» — запитує один чоловік, і тренер показує, а усі новобранці дивляться й уважно слухають.

Фото: Ed Ram

«Чим більше я тренуюся, тим більше стаю спокійнішим», — каже Бізон, коли його запитують, чи хвилюється він з приводу того, що його відправляють на передову.

Нестор, 26-річний український військовий також із Дніпра, він один із небагатьох, хто воював на Донбасі з 2014 року, повернувся на полігон із Робом, колишнім морським піхотинцем зі США, щоб отримати додаткові поради стосовно заміни магазинів у зброї.

«Ці інструктори – чудові, вони усе детально пояснюють, незалежно від вашого досвіду», — резюмує Нестор.

Фото: Ed Ram

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2308090817309842