Великобританія передала Україні військові вертольоти епохи конфлікту за Фолклендські острови

Sea Kings використовуються для того, щоб підбирати поранених, які потребують термінової медичної допомоги, перекидати спецпризначенців на позиції, а також доставляти та перевозити обладнання

Військовий вертоліт, подарований Україні урядом Великобританії, використовувався у конфлікті за Фолклендські острови понад 40 років тому. Незважаючи на свій вік, цей вертоліт допоможе у війні проти Росії. Про це йдеться у спеціальному репортажі ВВС, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

Летячи низько в небі над півднем України, вертоліт пікірує та розвертається, повторюючи контури землі. З кабіни та відкритих бічних дверей, екіпаж сканує обрій, попереджаючи про потенційні погрози.

Ми знаходимося на борту одного із двох вертольотів Sea King, які Великобританія передала Україні. Усередині вертольота – настрій екіпажу серйозний та цілеспрямований, адже загроза російських ракет не за горами.

Незважаючи на це, екіпаж із чотирьох людей насолоджується новим вертольотом. Розповідають, наскільки він важливий для них на полі бою, де він використовується для порятунку поранених, перекидання військ та ведення розвідки.

Але навіщо Британія дарує Україні такі старі гелікоптери, деякі з яких літають уже понад чотири десятки років?

Уряд у Києві запросив сучасні винищувачі, озброєні ракетами великої дальності, для допомоги у довгоочікуваному новому наступі на російські війська. Але Великобританія не передала Україні жодного зі своїх винищувачів «Тайфун» — не вистачає зайвих, а навчання українських пілотів їх використанню потребувало б занадто багато часу. Існують також побоювання, що надання бойових літаків може призвести до ескалації конфлікту.

Натомість, Великобританія вирішила надати Україні два вертольоти, які не несуть жодного озброєння і не літають особливо швидко, і які більше не використовуються Королівським флотом, який кілька років тому відправив Sea Kings на «пенсію». Один з них настільки старий, що навіть служив під час конфлікту за Фолклендські острови у 1982 році, де він зіграв історичну роль.

Екіпаж дуже захоплений своїм новим вертольотом. Другий пілот Василь каже, що Sea Kings – це саме те, що потрібне ВМС України – практичний та надійний літальний засіб, який може робити все, що від нього вимагається.

«Мені подобається цей вертоліт, бо на ньому неймовірно зручно літати. Одна з найкращих моделей для бойових дій, чи то транспортування техніки, чи то для пошуку та порятунку. На ньому легко літати навіть у складних умовах», – пояснює Василь, один із пілотів вертольота.

Sea Kings використовуються для того, щоб підбирати поранених, які потребують термінової медичної допомоги, перекидати спецпризначенців на позиції, а також доставляти та перевозити обладнання.

Василь каже, що одним із ключових завдань є пошук збитих пілотів, для чого може знадобитися політ у тил ворога.

«Пілоти мають катапультуватись. Їх треба рятувати. Для цього нам потрібно дістатись території, яка, можливо, не перебуває під контролем України». Ці британські вертольоти одного віку з кількома іншими гелікоптерами, які використовуються у збройних силах України. Таким чином, це полегшує нам навчання. Крім того, вертоліт – просторий, має хорошу вантажопідйомність та паливноощадливий», — додає Василь.

На авіабазі на півдні Англії, готується третій Sea King, який буде доставлений до України найближчими тижнями. ВВС не повідомило, де знаходиться база з міркувань безпеки, але вони поговорили з двома українськими інженерами, які перебувають там уже сім місяців, навчаючись ремонту та обслуговування вертольота.

Один інженер Ігор сказав, що Sea Kings насправді, в основному нові, і від оригінального вертольота у них залишилося дуже мало.

Ці вертольоти багато років виконуючи пошуково-рятувальні операції як для цивільних осіб, так і для обслуговуючого персоналу і були звичними літальними засобами на британських узбережжях.

Пілотом одного із вертольотів, наданих Україні був Ральф Вікс-Снейд, який командував ескадрильєю на Фолклендських островах у 1982 році. За його словами, цей вертоліт зіграв історичну роль, пролетівши крізь шторм 14 червня 1982 року, доставляючи командувача британських сухопутних військ генерала Джеремі Мура до Порт-Стенлі, щоб він міг прийняти капітуляцію Аргентини. Тоді жоден інший вертоліт не міг літати через погану погоду.

«Це була досить цікава операція. До цього етапу не було підписано угоду про припинення вогню, тому вертоліт летів у Стенлі, змагаючись не лише з погодою, але й з якимись недружніми аргентинцями, – пояснює Вікс-Снейд.

Пілот також повідомив, що вертоліт, на якому він літав — той самий, що зараз перебуває в Україні, — також керувався на Фолклендах принцом Ендрю, який тоді служив молодим морським пілотом.