Поляки збирають гроші для своїх співвітчизників в Україні у період пандемії коронавірусу

Уже зібрали понад 20 000 злотих на продукти харчування, предмети гігієни та ліки

Польський фонд Fundacja Dziedzictwo Kresowe збирає гроші для допомоги полякам, які проживають в Західній Україні і постраждали від пандемії. Ініціатива отримала назву «Серце для співвітчизників» і скерована на доставку предметів першої необхідності для 2000 малозабезепечених сімей та людей похилого віку. Фонд створили на початку квітня 2020 року і він є продовженням аналогічних акцій, які зазвичай проводяться під час Різдва. Цього разу, побоювання щодо важкої ситуації, яка склалась через карантин спонукали представників фонду вжити заходів й забезпечити постачання продуктів харчування, предметів гігієни та медикаментів. Про це йдеться у публікації польського видання The First News, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Зауважимо, що це не перша подібна програма, яку організував фонд. Крім традиційних різдвяних продуктових наборів, які доставляють протягом останніх чотирьох років, вони беруть участь в ремонті та реставрації історичних пам’ятників, пов’язаних з польським минулим Львова.

«Ми також реалізуємо проекти реставрації історичних споруд, Янівського кладовища та інтер’єрів католицької церкви Святого Антонія у Львові», – додає Сабадаш.

Назва фонду походить від слова Kresy, яке використовується для опису східної околиці Польщі у міжвоєнний період. Після Другої світової війни, кордони Польщі посунулись на захід, і деякі райони, міста та селища з етнічними поляками на їх території, опинились в іншій країні. Так було зі Львовом і польською громадою, яка проживає в місті і навколо нього.

У Яна була особиста мотивація заснувати фонд. Сам він із польської сім’ї, яка проживає у Львові. Він посміхається, розповідаючи, що відвідував середню школу в установі, названій на честь польсько-радянської письменниці Ванди Василевської (ще у Радянському Союзі), яку з гордістю закінчив уже у Вищій школі Марії Конопницької (польської поетеси та письменниці) у незалежній Україні. Для навчання в університеті Сабадаш спочатку переїхав в Перемишль, а після того у Варшаву, де отримав диплом юриста.

«Ці стосунки завжди буди із польською громадою у Львові і після випуску я намагався налагодити якусь співпрацю. І однією з перших моїх робіт була в урядовому фонді допомоги полякам Сходу», – сказав Сабадаш.

Збір грошей в межах ініціативи «Серце для співвітчизників» користується величезною підтримкою поляків, які проживають в Україні. Евеліна Грицай-Маланич – одна із тих, з ким працює фонд. Зараз їй 79 років, вона уродженка Львова із польським корінням. Її батько – представник робітничого класу, народився тут у 1908 році, а мати переїхала в місто у 1936 році з іншої частини Польщі.

«Я полька з моменту свого народження і вважаю, що ані громадянство, ані місце, де ми живемо, не визначають нашу національність. Я виховую свою польську приналежність, як мати у своїй дитині. Польща завжди була і залишається у моєму домі. У нашому батьківському домі, як і в моєму домі, ми розмовляємо польською мовою».

Впродовж 30 років вона активно працювала у польських громадах та організаціях, зокрема і в Асоціації польських лікарів та Університеті Третього Віку. Розповідаючи про негаразди, викликані пандемією, Грицай-Маланич підкреслює, що вона дошкуляє усім без винятку.

«Становище поляків і людей польського походження, які проживають в Україні, особливо у Львові та його околицях, однаково важке для усіх громадян, які тут проживають», – зазначила Грицай-Маланич.

Галина Венцак, також зі Львова і підтримує польську громаду разом із своїм чоловіком останні 25 років. Її 62-річний чоловік народився у селі Мостиська Львівської області і працював у польській школі, а вона працювала в консульстві.

«Я виросла у середовищі, де ми, поляки, становили значну частину населення прикордонного міста і ми завжди відчували себе сильною та сміливою спільнотою. Загальна атмосфера між людьми була прийнятною, хоча, звісно, комуністична влада не позбавила нас від жорстоких переслідувань за наше віросповідання», – розповідає Галина Венцак.

Одним із елементів, який часто відрізняв поляків від інших українських сусідів, була віра. Польські громадяни є, в основному, католиками, а українці належать до православної церкви. Польський фонд не випадково тісно співпрацює з Львівською римо-католицькою архієпархією.

«Сьогодні Україна, як і решта Європи та світу, переживають дуже важкі часи, часи пандемії. Ось чому така важлива ініціатива «Серце для співвітчизників, адже люди похилого віку не впораються з нею самостійно», – прокоментував збір коштів архієпископ Мечислав Мокшицький.

Зараз польський фонд Fundacja Dziedzictwo Kresowe зібрав понад 20 000 злотих для своїх співвітчизників в Україні.

«Я хотів би подякувати усім за кожну пожертву, чи, як ми це називаємо, подарунок від усього серця. Звичайно, це краплина в морі, але кожна пожертва – це величезна допомога», – резюмує Сабадаш.