Швидкі, але важкі рішення: як 29-річний полковник командує батальйоном під час контрнаступу України на Херсон

США та інші західні країни покладаються на таких офіцерів, як Сергій Шаталов, які нададуть Україні вирішальну перевагу у цій війні

Сергій Шаталов/Фото: Brian Mann/NPR

У розбитій будівлі, оточеній металевою огорожею та зарослим садом, помічник пропонує чай, поки ми чекаємо зустрічі з 29-річним полковником Сергієм Шаталовим. Він очолює 98-й піхотний батальйон, який просувається на південь до окупованого Херсона, що є частиною першого великого контрнаступу України під час війни. Про це йдеться у спеціальному репортажі NPR, повідомляє Foreign Ukraine.

Його загін складається приблизно з 600 осіб, багато з яких лише кілька місяців тому були цивільними. Шаталов, кремезний чоловік із невеликою бородою та коротко підстриженим чорним волоссям, одягнений у просту бойову форму.

«Вони за 11 кілометрів», — каже він, маючи на увазі російських солдатів.

Вони були ближче, загрожуючи околицям цього напівпокинутого промислового міста. Але люди Шаталова наполегливо відтіснили їх протягом кількох тижнів запеклих боїв через лабіринт сільськогосподарських полів, річок, сіл і старих промислових об’єктів.

У розмові з українськими ЗМІ, секретар РНБО України Олексій Данілов заявив, що Росія вже була змушена передислокувати війська в район Херсона, щоб утримати місто. Міністерство оборони Великобританії, тим часом, оприлюднило звіт розвідки, який підтверджує, що Україна використовувала далекобійну артилерію, надану Заходом, щоб загрожувати ключовим мостам, які використовує Росія для постачання своїх військ.

Відвоювати Херсон було б «чудовою помстою»

Перемога тут далеко не певна, але українські чиновники заявили, що можуть повернути Херсон вже у вересні. Це важливий транспортний вузол з мостом через річку Дніпро біля Чорного моря.

«Ми вже просунулися уперед. Територія, на якій я воюю, дуже важка, це відкрита місцевість з невеликими лісами. Ворог може вас добре помітити, тому іноді це складно», — каже Шаталов.

Його війська досі стикаються із шаленою опозицією. Коли Шаталов говорить, його регулярно переривають сирени повітряної тривоги та гуркіт залпів російських танків вдалині.

Звільнення Херсона було б найбільшою перемогою української армії з часу прориву облоги Києва. Це також було б великим збентеженням для Москви та російського президента Володимира Путіна.

«Контрнаступ України на Херсонщині набирає обертів. Найбільш політично значущий населений пункт, окупований Росією, зараз фактично відрізаний від інших окупованих територій», – підсумували британські чиновники.

За словами Шаталова, Росія намагається утримати окуповану територію на півдні за допомогою змішаних військ.

«Іноді ми зустрічаємо справжніх сильних хлопців – десантників», — каже він.

Але іноді, за його словами, російські підрозділи дезорганізовані, погано навчені, демонструють низький моральний дух або виглядають наляканими.

Шаталов визнає, що його власні війська також складаються із досвідчених бойових піхотинців, які втомлені після місяців боїв та новобранців. Але він каже, що моральний дух українців залишається високим.

«Коли ми втратили деяких хлопців, усім, включаючи мене, було не дуже добре. Але після цього ми розуміємо, що це війна. Це розлютило моїх хлопців, і [ми хочемо] добре помститися за них», — говорить Шаталов про втрати свого батальйону.

За допомогою США українські офіцери сподіваються випередити росіян

США та інші західні країни покладаються на таких офіцерів, як Шаталов, які нададуть Україні вирішальну перевагу у цій війні.

Незважаючи на численні невдачі та приниження, Росія досі має одну з найбільших армій у світі зі значною перевагою в артилерії і танках. Україна надалі поступається за чисельністю військ та озброєння.

Але в Україні є воєначальники, які навчаються в Школі експедиційної війни Корпусу морської піхоти США із західним стилем командування. Військові експерти вважають його більш спритним та ініціативним, аніж бюрократичний стиль керівництва радянських часів, який використовує російська армія.

Червневий звіт Центру стратегічних і міжнародних досліджень засвідчив, що «погане керівництво в російській армії та високоцентралізоване російське командування та структура контролю» сприяли тому, чому РФ застрягла в Україні.

Шаталов, навпаки, щойно повернувся з курсів підготовки українських офіцерів у Вірджинії (США). Він переконаний, що освіта змінює ситуацію.

«Такий командир [батальйону], як я, може швидко ухвалювати рішення. Я можу вирішити, що мої хлопці [мають] робити, не чекаючи особливого наказу зверху», — каже він.

Але він визнає, що повернення Херсона буде коштувати дорого, і за його словами, боротьба стане важчою у наступні дні та тижні. Він зазначає, що його війська просуваються у глибину міст і сіл, де багато цивільних є етнічними росіянами.

Він порівнює ситуацію на півдні України з війною США у В’єтнамі, де часто було неможливо відрізнити друга від ворога.

З огляду на численні виклики, які залишаються, Шаталов відмовляється сказати, скільки, на його думку, знадобиться часу для звільнення Херсона.

«Я не знаю, чесно кажучи. Я спочатку думав, що це буде дуже швидко. Але зараз це абсолютно непередбачувано», — каже він.

Для солдата, якому ще немає 30 років, очолити війська у важкій наземній війні також є особистим тягарем. Він бачив, як його люди гинуть і отримують жахливі поранення.

«Мені дуже важко, дуже важко ухвалювати рішення. Але це щось вище, це зобов’язання перед українським народом. Мене теж можуть убити. У мене немає страховки і у жодного військового її немає», – резюмує Шаталов.