В Україні під час війни знову спалахують внутрішньополітичні чвари

Нещодавні суперечки між президентом Володимиром Зеленським, дуже популярним лідером часів війни, та українськими мерами, які намагаються захистити або відбудувати свої зруйновані міста та селища, підкреслюють внутрішні виклики перед Україною на шостому місяці війни

Володимир Зеленський і Владислав Атрошенко

Відтоді, як у 1991 році Україна проголосила незалежність від Радянського Союзу, який розпався, відбулися значні зміни у державі, яка страждає зараз від внутрішньої політичної боротьби, корупції та російського впливу. Відтоді, як Росія напала на Україну, між галасливими та надзвичайно конкурентоспроможними українськими політиками була неофіційна домовленість: відкинути старі розбіжності та сформувати єдиний фронт проти Москви Але зараз, коли війна триває і надходять мільярди доларів міжнародної допомоги, між центральним урядом і місцевими лідерами починають виникати тріщини та передвоєнна напруга. Про це йдеться в аналітичній публікації The Washington Post, повідомляє Foreign Ukraine.

Мери та аналітики повідомили The Washington Post, що уряд Зеленського, схоже, намагається відсторонити міських голів, щоб зберегти контроль над допомогою на відновлення та послабити будь-яких майбутніх політичних конкурентів. За словами мерів, зростає занепокоєння тим, що в умовах війни адміністрація Зеленського відступає від обіцянок і планів усунути залишки радянської епохи шляхом децентралізації влади та надання більших повноважень регіональним і місцевим органам влади.

«Під час війни в Україні починають розвиватися автократичні тенденції. Вони намагаються домінувати на політичному полі… однак ми не супротивники», — сказав 50-річний Борис Філатов, впливовий мер Дніпра на південному сході України, міста, яке стало ключовим джерелом постачання зброї та допомоги східному фронту країни.

За його словами, мери були на передовій, захищаючи міста, і вони хочуть більше контролювати те, як їхні громади відбудовуються.

Він критикував уряд Зеленського, як і інші, з одним важливим застереженням: незважаючи на внутрішні розбіжності, за його словами, більшим ворогом є Росія, і Захід повинен продовжувати підтримувати захист суверенітету України.

Філатов, якого переобрали у 2020 році переважною більшістю голосів, у минулому конфліктував із Зеленським. Як повідомлялося, нещодавно уряд Зеленського пригрозив позбавити українського громадянства одного олігарха, близького до Філатова, через те, що він має подвійне громадянство, що заборонено в Україні. Інший олігарх і близька особа, також з подвійним громадянством, сказав, що минулого місяця йому заборонили повертатися в країну після поїздки.

«Це небезпечний поворот. Щоб Україна виграла цю війну, вона має будуватися на ідеї, [що] мери не є конкурентами, а розглядаються як частина команди… де є центральне командування під час війни, а в той же час місцеві органи можуть вирішувати проблеми так, як вважають за потрібне», — вважає Орися Луцевич, науковий співробітник програми «Росія та Євразія» лондонського аналітичного центру Chatham House.

Ці розбіжності з місцевими політиками виникли після того, як Зеленський здійснив суперечливі зміни у владі, відсторонивши голову Служби безпеки України та генерального прокурора, а також оголосив про масштабне розслідування «державної зради та колабораціонізму».

За словами Луцевич, українські мери традиційно приєднуються до правлячої національної партії, щоб отримати доступ до влади. Багато мерів підтримали як колишнього президента Віктора Януковича, союзника Москви, якого було скинуто під час революції в Україні 2013-2014 років, так і його більш реформаторського наступника Петра Порошенка. В останні роки деякі мери вирішили створити власні політичні партії та альянси.

Але в той час як партія влади на національному рівні зазвичай домінувала на місцевому рівні, партія Зеленського «Слуга народу» показала погані результати на місцевих виборах 2020 року. Здобувши більшість місць на парламентських виборах минулого року, партія не виграла мерських виборів в жодному великому місті: чинні міські голови випередили кандидатів від «Слуги народу» у 10 ключових містах. В рідному для Зеленського Кривому Розі, кандидат від його партії в мери програв у другому турі навіть після того, як його головний конкурент вибув з перегонів.

Війна підсилила Зеленського, який тепер має широку підтримку суспільства. Вважається, що нічні звернення президента зі столиці зміцнили моральний дух України, незважаючи на війну, яка зруйнувала цілі міста та селища по всій країні та коштувала незліченних тисяч життів.

Оскільки світ поспішає допомогти Україні, центральний уряд є головним каналом для десятків мільярдів доларів допомоги, яку зарубіжні країни та установи пообіцяли виділити для відбудови зруйнованих міст. Кабмін також створив регіональні військові адміністрації, повноваження яких часто перевищують повноваження цивільних органів місцевого самоврядування і фінансуються безпосередньо Києвом.

Це призвело до розчарування серед мерів, які стверджують, що регіональні лідери мають кращі позиції, ніж чиновники центральної влади, щоб швидко отримувати та спрямовувати кошти та знати, що потрібно їхнім виборцям. Серед уламків мери намагаються налагодити власні міжнародні партнерства з країнами чи містами, які бажають фінансувати конкретні програми реконструкції.

Луцевич зазначила, що війни, як правило, породжують «нових героїв», і у випадку України дуже ймовірно, що деякі з них стануть мерами.

Серед найбільших критиків Зеленського був Владислав Атрошенко, мер Чернігова, який межує з Білоруссю та був одним із міст поблизу Києва, яке найбільше постраждало від російських військ.

55-річний Атрошенко провів перші тижні війни зі своїми виборцями під постійним бомбардуванням, згуртовуючи глобальну підтримку України. Але у липні він порушив цю національну єдність і безпосередньо розкритикував Зеленського, звинувативши «соратників» президента в спробі усунути його від влади.

«Сьогодні замість того, щоб протистояти атакам ворога, місто змушене терпіти атаки ваших підлеглих. Центральна та місцева влада мають працювати разом проти ворога, а не одна проти одної», – зазначив Атрошенко на відео, опублікованому 8 липня на своїй сторінці у Facebook.

За шість днів до того, як Атрошенко опублікував відео, український прикордонник не дозволив йому виїхати з країни на конференцію у Швейцарії про відновлення України. Атрошенко, сказав, що це був другий випадок за останні тижні, коли чиновники центральної влади забороняли йому їхати на захід, пов’язаний з наданням допомоги.

Україна заборонила всім чоловікам призовного віку залишати країну після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого. Атрошенко сказав, що йому потрібно поїхати, щоб зібрати гроші на Чернігів, де, за його словами, до зими потрібно відремонтувати сильно пошкоджену систему опалення.

Після того, як мер опублікував відео зустрічі 2 липня, заступник голови Офісу президента України Кирило Тимошенко відповів у Telegram: «Нагадую тим, хто забув, що в Україні йде війна! Особливо це стосується прикордонних районів і тих, які були ще зовсім недавно окуповані. Небезпека не минула!»

За словами Тимошенко, якщо «сигнал не зрозумілий», то він нагадав мерам, що їхнім громадам можна допомогти «і без них».

35-річний міський голова Рівного Олександр Третяк має електорат і проблеми, які дуже відрізняються від інтересів Атрошенка, але він співчуває розчаруванню колеги.

Третяк був обраний у 2020 році, що зробило його одним із наймолодших мерів України та найновіших діячів у сфері кар’єрних політиків. Він очолює західноукраїнське місто Рівне, яке не постраждало від ракетних обстрілів, але розмістило тисячі переміщених українців.

«Атрошенко намагається зробити все можливе, щоб залучити інвесторів, запросити бізнес, запросити інші країни допомогти, вирішити проблему. Це нормальна справа. Я намагаюся робити те саме. … Я не можу просто сидіти тут, у своєму місті, і чекати, коли мій центральний уряд надасть мені якусь допомогу», – зазначив Третяк.