92-річна харків’янка пережила Другу світову війну, а зараз змушена жити під землею

Марія Миколаївна проводить свій час, читаючи пошарпані журнали та переставляючи медалі та ордени свого чоловіка

Фото: Nacho Doce

Переживши Другу світову війну, Марія Миколаївна працювала інженером і виховувала двох дітей в українському місті Харкові. Сьогодні вона ледь виживає за тьмяними стінами підвалу, куди була змушена втекти, після того, як російські бомби пошкодили її квартиру. Про це йдеться у спеціальному репортажі Reuters, повідомляє Foreign Ukraine.

Останні чотири місяці 92-річна бабуся жила під землею разом із донькою, зятем та сімейним котом.

Єдиний проблиск природного світла вона бачить, сидячи в дверях біля підніжжя сходів, що ведуть на вулицю.

Харків, друге за величиною місто України, стримав російський напад у перші два місяці вторгнення, але останнім часом зазнає майже щоденних обстрілів після періоду відносного спокою.

Фото: Nacho Doce

Марія страждає від проблем з пересуванням та прогресуючої втрати пам’яті, які погіршились після нападу на її будинок.

«Вона забула, як виглядає місто, розгубилася і не знає, куди йти, що робити, як лягти, як спати, як сховатися», – каже її донька Наталя.

Будинок Наталі знаходився в одному з найбільш бомбардованих районів Харкова. Вона вважала, що її матері буде безпечніше залишитися у своєму передмісті, а сусіди будуть приносити їжу та стежити за нею.

Але одного разу вночі надійшов дзвінок, що біля квартири Марії стався вибух та зникло світло.

Фото: Nacho Doce

Чоловік Наталі Федір знайшов таксиста, який виявив бажання забрати Марію та кілька речей, які вони могли захопити.

«Таксист зніс її вниз і дуже швидко мчав містом, щоб доставити бабусю в безпечне місце», – розповідає Наталя.

Війна не є чимось новим для Марії. Під час окупації України в роки Другої світової війни її родина була змушена поселити німецького офіцера. Василь, чоловік, за якого вона збиралася вийти заміж, воював на тій війні.

Марія з чоловіком були родом з одного села на Полтавщині, але після війни зустрілися в сусідньому Харкові, де навчалися у вечірній школі, сиділи за одною партою і закохалися.

Потім вона працювала інженером на державному заводі, який виготовляв аерокосмічні деталі.

«Важкі часи залишились позаду, — згадує Наталя.

Фото: Nacho Doce

Сьогодні, коли її пам’ять згасає, Марія проводить свій час, читаючи пошарпані журнали та переставляючи медалі та ордени свого чоловіка.

Фізичне нагадування про місце її сім’ї в історії: орден Вітчизняної війни за участь Василя в радянських операціях проти німців і медаль за боротьбу проти Японії наприкінці війни.

У підвалі Марія спить на матраці, який покладений на дерев’яні піддони в імпровізованій спальні, під трьома дешевими флісовими ковдрами.

Вона, по суті живе телефонними дзвінками через WhatsApp від своєї 31-річної онуки Марії, яка мешкає в Нью-Йорку.

Щодо майбутнього, то у родини немає відповідей, є лише запитання, каже 62-річний Федір.

«Коли закінчиться ця війна? І від кого це залежить? Від політиків? Від нас? Від військових? Тому що це неприпустимо в наш час, це дикість. Щоб моя свекруха та інші люди похилого віку, яким 95 чи 97 років, закінчили своє життя в таких умовах. Чим швидше це закінчиться, тим краще», – каже Федір.

Фото: Nacho Doce