Кажани також стали жертвами війни в Україні

Сотні кажанів, які є ключовою частиною екосистеми, загинули у зруйнованих або покинутих будівлях на Харківщині

Російські війська влітку наступали на Харків – друге за величиною місто України і внаслідок обстрілів фасад восьмиповерхового житлового будинку в районі Салтівка зазнав значних ушкоджень, як і багато інших багатоквартирних будинків. Більшість верхніх вікон були розбиті. Дехто помітив десятки кажанів у нижніх вікнах. Тварини пролетіли крізь розбите скло, а потім застрягли, не знайшовши виходу. Невдовзі вони помирали від зневоднення та голоду. Про це йдеться в аналітичній публікації Undark, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Але за щасливим збігом обставин, одна із сімей зателефонувала в Український центр реабілітації кажанів – організацію біологів і ветеринарів, які рятують і лікують поранених кажанів. Коли його директор Антон Влащенко та волонтерка Ліка Бут прибули на місце, вони обережно вилучили решту тварин, більшість з яких були вечірниками звичайними або Nyctalus noctula. Вісім кажанів уже були мертві. Решту 18 кажанів поклали в сумку і відвезли додому.

«Ми виміряли їх масу тіла, нагодували, напоїли і ввечері відпустили», — сказав Влащенко.

У 2013 році за фінансової допомоги Олександра Фельдмана, політика та одного з найбагатших людей в Україні, Влащенко разом із двома колегами — Альоною Прилуцькою та Ксенією Кравченко — створили Український реабілітаційний центр кажанів, який став найбільшим центром порятунку та дослідження кажанів у Східній Європі. На території центру сконструювали так званий коллайдер кажанів – тунель, де кажани можуть літати або спати. Щороку там зимують від 1000 до 3000 врятованих кажанів.

Коллайдер кажанів

Але війна все змінила. Після 24 лютого центр повністю втратив фінансування, а деякі його співробітники пішли воювати на фронт. І сотні спійманих кажанів, які є ключовою частиною екосистеми, почали гинути у зруйнованих або покинутих будівлях.

Міноборони Росії звинуватило центр і співробітників Інституту експериментальної та клінічної ветеринарії у Харкові у розробці біологічної зброї. 10 березня російське інтернет-видання «Взгляд» звинуватило їх у роботі «в біолабораторіях Пентагону» під дистанційним «наглядом фахівців із США» з метою дослідження паразитів, які «здатні поширювати небезпечні інфекційні захворювання». 11 березня на засіданні Ради Безпеки ООН, посол Росії Василь Небензя заявив, що «кажани розглядаються, як носії потенційної біологічної зброї».

Антон Влащенко

Незважаючи на звинувачення та часті бомбардування зі сторони Росії, центр упродовж весни-літа 2022 року продовжував рятувати кажанів. Серпень, зокрема, «був божевільним періодом», адже місто було переповнене кажанами і щодня фіксували два-чотири випадки, коли вони потрапляли в пастки у квартирах або у вікнах. За місяць співробітники центру знайшли у Харкові майже 3 000 кажанів, живих і мертвих.

Навіть після успішного контрнаступу українських військ на Харківщині, Влащенко та його колеги борються за виконання своєї місії. Зараз центр отримав кілька грантів від 1000 до 5000 євро кожен від таких організацій, як International Animal Rescue або International Fund for Animal Welfare.

«У нас є три основні напрямки діяльності: просвітницька кампанія серед людей на тему кажанів, наукові дослідження та реабілітація кажанів», – повідомляє Влащенко.

Незважаючи на репутацію нічних кровососів, європейські кажани не харчуються кров’ю, а натомість пожирають величезну кількість комах — молі, жуків і комарів — таким чином, вони є важливими компонентами екосистем континенту. Згідно з даними на сайті реабілітаційного центру, в Україні проживає 28 видів кажанів, 13 з яких зустрічаються у Харківській області.