Війна в Україні відкриває нові можливості для Пакистану

Російсько-українська війна прискорила перехід до багатополярного світу і Пакистан повинен налагодити торгівельні та інвестиційні контакти з багатьма країнами

Світова економіка переходить до нового багатополярного світового порядку, що є найзначнішим зрушенням у глобальному балансі сил після Другої світової війни. Російсько-українська війна прискорила цей перехідний період, який уже відбувався, коли країни БРІКC (Бразилія, Росія, Індія, Китай) збільшували внесок у світове виробництво й торгівлю, випереджаючи зростання економік США та ЄС за останнє десятиліття. Ця метаморфоза відкриває можливості для країн, які розвиваються, зокрема для Пакистану, налагодити торгівельні та інвестиційні контакти з багатьма країнами цього регіону. Проте з’явилися значні загрози, які обмежують нашу здатність проводити незалежну зовнішню, економічну та енергетичну політику у сфері безпеки.

Джаліл Аббас Джілані

Про це йдеться в авторській публікації Джаліла Аббаса Джілані, ексміністра закордонних справ Пакистану та Зафара Масуда, президента та головного виконавчого директора Банку Пенджаб на сторінках Dawn, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Найпомітнішою загрозою є криза платіжного балансу, коли Пакистану загрожує суверенний дефолт через виплату зовнішнього боргу. Транші Міжнародного валютного фонду допомогли стабілізувати економіку та запобігти негайному ризику дефолту. Тим не менш, за це доведеться платити, оскільки Пакистан не може отримувати нафту з Росії за пільговими цінами, що успішно зробили Індія, Китай і Бангладеш, аби захистити своє населення від карколомного зростання цін.

Економічні можливості нового багатополярного світового порядку величезні для Пакистану. Проте, проблема полягає в тому, як ми використовуємо ці можливості дипломатичним і стратегічним шляхом відповідно до наших національних інтересів, особливо враховуючи залежність від міжнародних фінансових установ, які переважно перебувають під впливом Заходу.

Це вимагатиме налагодження міцніших зв’язків із економіками, що розвиваються, які пропонують Пакистану взаємодоповнюваність з точки зору торгівлі та ринкових можливостей для наших товарів і послуг, одночасно зміцнюючи співпрацю та відносини з існуючими супердержавами. Це абсолютно важливо у контексті нашої нестабільної ситуації із зовнішніми рахунками.

Зафар Масуд

Новий світоустрій, що формується, знову обумовлений потребою в енергетичній та продовольчій безпеці, і дедалі більше країн, таких як Китай та Індія, працюють над забезпеченням енергопостачання, навіть ціною протистояння із західними наддержавами. Платіжна інфраструктура та маршрути, які Європа та Індія використовують для роботи з Росією, згодом стануть більш прийнятними на тлі енергетичних потреб.

Ми, у Пакистані, не можемо залишатися осторонь цього нового глобального світового порядку. Ми повинні переглянути наші зовнішні відносини та розглянути можливість зміни політичної позиції, що безпосередньо вплине на нашу економічну політику в майбутньому. Зважаючи на те, як швидко дмуть глобальні вітри змін, нам потрібно буде оперативно діяти на зовнішньополітичному фронті, інакше ми ризикуємо відстати і поставити під загрозу наше спільне бачення процвітаючого, незалежного та безпечного Пакистану.

Справді, зовнішньополітичні рішення переплітаються з економічною політикою, що вимагає міцної координації та співпраці між Міністерством фінансів і Міністерством закордонних справ для досягнення наших спільних цілей. Правлячий істеблішмент повинен буде прийняти цю реальність і докласти всіх зусиль, щоб навести порядок у нашому платіжному балансі та вивести Пакистан на новий шлях інклюзивного та сталого зростання.

Давайте подивимося, які можливості відкриває для Пакистану це мінливе середовище. Найважливішим є отримання підтримки у задоволенні наших потреб в енергетичній та продовольчій безпеці у сфері інфраструктури й товарно-матеріальних запасів, одночасно вимагаючи вигідніших умов для торгівлі газом і пшеницею.

Може виникнути можливість налагодити та розвинути енергетичну інфраструктуру з Росією, якщо визнання їхньої ролі у торгівлі стане більш помітним у Європі та решті світу. Російсько-українська криза виявила нові вразливі місця на фронті зміни клімату, коли західні економіки продемонстрували обмеженість підтримки «зелених» та кліматично оптимізованих рішень.

Багато країн, що розвиваються, прагнутимуть мати більш диверсифікований енергетичний баланс, що включає газ, ядерну та відновлювальну енергії. Фінансування, зокрема для великих енергетичних проектів, буде доступним через двосторонніх і багатосторонніх партнерів. Ядерна енергетика пропонує великі перспективи як альтернативне паливо з низьким вмістом вуглецю для виробництва електроенергії, які Пакистан повинен вивчити.

Жодна країна не може прогресувати без робочих відносин зі своїми сусідами. На жаль, Пакистан став жертвою відчужених відносин із сусідніми країнами, але зміна регіональної геополітичної динаміки має важливі наслідки.

Росія вже налагодила міцні відносини з Індією. Це може принести нам користь так чи інакше, якщо Росія зможе використати свій вплив для зменшення напруженості між Індією та Пакистаном в інтересах регіональної стабільності. Китай та Індія змагаються за регіональне панування та вплив, але зберігають робочі стосунки заради спільних економічних інтересів. Таким чином, Китай також може зіграти важливу роль у зменшенні напруженості між Нью-Делі та Ісламабадом.

У світлі цих мінливих глобальних реалій, Пакистан повинен змінити позицію з довгостроковим поглядом на те, куди рухатись. Ми повинні використовувати наше геостратегічне розташування, багаті природні ресурси та людський капітал, щоб стати на новий шлях сталого економічного зростання, використовуючи всі наявні в нашому арсеналі засоби зовнішньої політики та економіки.