Чи варто Україні зміцнювати відносини з Тайванем?

Тісніші контакти з Тайванем можуть потенційно сприяти зусиллям України створити конкурентний і різноманітний ринок для збуту своїх товарів

Геополітичні наслідки катастрофічної війни Володимира Путіна в Україні уже очевидні від Північної Америки до Східної Азії. Невдале російське вторгнення слугувало попередженням для союзника Путіна, китайського лідера Сі Цзіньпіна, коли він думає над тим, як повернути Тайвань. А Тайвань проводить масштабну кампанію глобального зачарування, щоб зміцнити свої міжнародні відносини, зокрема з Україною. Обидві країни можуть розширити та поглибити стратегічні відносини в умовах боєготовності. Про це йдеться в авторській колонці Майкла Дракмана, програмного директора Міжнародного республіканського інституту в Україні на сторінках Atlantic Council, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Майкл Дракман

До російського вторгнення у лютому 2022 року, в Україні майже не звертали уваги на Тайвань. Присутність торгівельного представництва у Києві була навмисно зведена Тайбеєм до мінімуму і значною мірою проігнорована українською владою, яка остерігались протидії Китаю, але прагнула налагодити міцні контакти з Пекіном на противагу Росії. Справді, Китай став найбільшим торгівельним партнером України та ключовим ринком для українського експорту.

Події останніх восьми місяців змінили геополітичний клімат, а російське вторгнення змінило динаміку двосторонніх відносин між Тайбеєм і Києвом. Враховуючи відкриту підтримку Сі Цзіньпіном політики Кремля, перспектива відновлення колишніх відносин України з Китаєм стає непрактичною. А це означає, що потенційно привабливішим виглядає зміцнення економічних і дипломатичних відносин з Тайванем.

Зараз Тайвань непублічно, але стабільно допомагає Україні, включаючи підтримку у відбудові цивільної інфраструктури в таких містах, як Харків. Український парламент відповів на ці ініціативи створенням депутатської групи для сприяння «тіснішій дружбі, торгівлі та культурним контактам з Тайванем». Український уряд незабаром може розширити співпрацю в практичних сферах, де обидві країни будуть обмінюватися та доповнювати досвід один одного у протистоянні авторитарній агресії.

Тісніші контакти з Тайванем можуть потенційно сприяти зусиллям України створити конкурентний і різноманітний ринок для збуту своїх товарів, що є вимогою угоди про асоціацію з ЄС. Європейський парламент активно підтримує поглиблення економічних відносин між Україною й Тайванем. Прогрес у цій сфері принесе Україні не тільки економічні вигоди, але й полегшить шлях до подальшої інтеграції в ЄС.

Електронне урядування та інформаційний простір відкривають очевидні можливості для тіснішої співпраці. Здатність України підтримувати функції уряду на всіх рівнях після початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого є сферою, яка заслуговує на детальніше міжнародне дослідження. Зокрема з точки зору того, як децентралізований підхід України до місцевого самоврядування надав міській владі повноваження бути проактивними в комунікації, плануванні та координації з громадянами. Поштова служба, збір податкових надходжень, онлайн-банкінгові платежі та послуги електронного уряду в українському мобільному додатку «Дія» працювали безперебійно, незважаючи на величезні виклики, пов’язані з вторгненням Росії.

Майстерне використання українським урядом соціальних медіа та інших каналів зв’язку не лише для передачі важливої ​​інформації та зміцнення морального духу в Україні, але й для ефективного спілкування з міжнародним співтовариством становить величезний інтерес для Тайваню. Міністерство цифрової трансформації України вже планує відправити делегацію українських депутатів до Тайбея цього року. Подібні ініціативи, швидше за все, будуть сприйняті та зустрінуті із значним інтересом.

Готовність Тайваню допомогти українським містам подолати збитки, завдані війною, і безпосередній контакт Тайбея з українськими мерами влітку 2022 року є вагомими аргументами для участі в розробці післявоєнного пакету підтримки для України. Участь Тайваню у плануванні реконструкції та стратегічній відбудові українських міст може принести більше інновацій і розширити можливості для торгівлі.

Україна може отримати додаткову вигоду від технологічних ноу-хау, інвестицій, інновацій та доступу Тайваню до нових ринків в Азії. Водночас зміцнення публічних і дипломатичних відносин потенційно допоможе обом країнам у досягненні їхньої спільної стратегічної мети – протистояння авторитарній агресії.