Українських біженців у Великобританії сприймають, як неосвічених та бідних людей

Хоча, майже 80% українців, які приїхали до Великобританії, є освіченими, мають кілька дипломів, але їх наразі вважають дешевою робочою силою і пропонують низькооплачувану роботу

З моменту російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року, понад 8 мільйонів українців стали біженцями. Переважна більшість – 86% – жінки та діти. Найпопулярнішими країнами призначення біженців є Польща (1 500 000) і Чехія (489 865). За останніми даними ООН, у Німеччині перебуває понад 1 мільйон українських біженців, 169 837 – в Італії, 166 832 – в Іспанії та 161 400 – у Великій Британії. Про це йдеться в авторській колонці Сари Джонс, професорки сучасних мов і германістики Бірмінгемського університету та Наталії Когут, наукової співробітниці Бірмінгемського університету на сторінках The Conversation, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Сара Джонс

Більшість українців, які в’їжджали до Великої Британії з лютого 2022 року, робили це двома спеціальними візовими маршрутами. Це сімейна схема в Україні (що дозволяє українцям приєднуватися до членів родини, які вже перебувають у Великій Британії) та схема спонсорства в Україні, відома як «домівки для України». Homes for Ukraine дозволяє громадянам України приїжджати до Великої Британії, якщо вони мають спонсора, здатного забезпечити їх проживанням щонайменше на шість місяців.

Станом на 14 лютого 2023 року, уряд Великої Британії видав 65 900 сімейних віз в Україну та 152 600 віз через домівки для України. Власники віз за обома схемами мають право працювати та навчатися у Великій Британії протягом трьох років і отримують доступ до пільг. Homes for Ukraine також пропонує щомісячні виплати приймаючим особам та біженцям.

Згідно з останніми опитуваннями Управління національної статистики (ONS) серед приймаючих осіб та біженців, більшість спонсорів (74%) все ще приймають українців, а більшість (98%) приймали таку ж кількість людей у листопаді 2022 року, як у липні 2022 року.

Зростає кількість українських біженців – з 6% у червні 2022 року до 19% зараз – які мають змогу орендувати власне житло. Також значно зросла кількість дорослих українців, які повідомили, що знайшли роботу – з 19% у червні 2022 року до 56% зараз.

Але залишаються значні проблеми для українців, які прагнуть відновити своє життя у Великобританії. Дані опитування ONS свідчать, що 45% власників віз стикаються з перешкодами при доступі до приватного орендованого житла, а 50% повідомляють про труднощі з працевлаштуванням у Великобританії.

З точки зору британських господарів, 66% стурбовані тим, що буде з їхніми українськими гостями після припинення спонсорських відносин. Це справді викликає занепокоєння, враховуючи, що наприкінці минулого року майже 3000 українських домогосподарств назвали себе безпритульними в місцевих радах.

У рамках нашого постійного дослідження ми брали інтерв’ю з українцями у Великій Британії про їхній досвід міграції, історичну пам’ять та політичну ідентичність. 14 людей, яких ми опитали, були представниками різного походження та різного досвіду міграції.

Ці глибинні інтерв’ю, проведені у період з вересня 2022 року по лютий 2023 року, пропонують розуміння досвіду українських біженців у Великій Британії, окрім статистики. Вони розповідають про стійкі стереотипи про Східну Європу.

Кілька українців, з якими ми спілкувалися, були здивовані тим, як мало люди у Великій Британії знають українську історію та культуру. Вони повідомили, що британські господарі очікували, що люди, які зупинятимуться з ними, будуть неосвіченими, бідними та не знатимуть простих речей – наприклад, терміну придатності продуктів із супермаркету.

Ці, здавалося б, прості питання спричинили тертя у стосунках між деякими господарями та їхніми гостями. Дарина, український фінансист із Харкова, розповіла: Я була здивована ставленням моїх господарів, … [вони] ставилися до мене як до дівчини, яка навіть не закінчила школу … нас сприймають як неосвічених людей … нас не вважають країною, яка розвинена в ІТ-технологіях.

Наталія Когут

Дехто зауважив, що їхні господарі, схоже, не до кінця розуміють різницю між Україною та Росією. Анастасія, кухар із Запорізької області, розповіла, що під час візиту до лікарні їй надали російського перекладача, який виявився прихильником Путіна: Я дуже сильно постраждала… вона почала мене розпитувати про українців, про нашу ситуацію, про нашу війну і сказала, що американці винні у тому, що у нас війна. Вона сказала, що винні американці, а не Росія.

Згідно з даними опитування ONS, з тих біженців, які знайшли роботу у Великій Британії, 65% не працювали в тому ж секторі, у якому вони працювали в Україні. Зокрема, багато хто перейшов з освіти та фінансів у готельну сферу, виробництво продуктів харчування, сільське господарство.

Загалом, 56% українських біженців зазначили, що їхнє недостатнє знання англійської мови було перешкодою для пошуку роботи у Великій Британії, тоді як 33% сказали, що роботодавці не визнавали їхні українські дипломи.

Попередні дослідження свідчать, що потреба влаштуватися на роботу, для якої ви надто кваліфіковані, більше впливає на мігрантів зі Східної Європи, ніж на мігрантів із Західної Європи. Дарина описує невизнання українців як фахівців: Майже 80% українців, які приїхали до Англії, є освіченими, мають диплом або кілька дипломів, але їм наразі пропонують лише прибирання… ми для англійців є дешевою робочою силою.