Як українські біженці відкривають бізнес у Великобританії, Канаді та Австралії

Хімчистка меблів, пошиття весільних суконь, уроки танців і продаж рослин – лише невеликий перелік того, чим українці заробляють собі на життя у нових країнах проживання

Коли у лютому 2022 року Анастасія Козьміна та Олексій Данько прокинулися від звуків бомбардування, вони одразу ж вирішили залишити Україну. Вони приєдналися до 8 мільйонів українських біженців, які мають знайти безпечне місце для життя та роботи. Подружжжя приїхало до Великобританії, де знайти роботу було складно. Тому вони розпочали свій власний бізнес. Про це йдеться у спеціальному репортажі ВВС, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

Анастасія та Олексій отримали замовлення від місцевих жителів, які хотіли допомогти їм розвивати бізнес з хімчистки меблів

«Це був справді важкий період для нас»

В Україні Анастасія працювала юристом; Олексій був кваліфікованим фармацевтом. Вони також здавали меблі у хімчистку, щоб заробити додаткові гроші.

Анастасія розповідає, що коли 24 лютого 2022 року почалися бомбардування, вона знала, що не хоче жити у зоні бойових дій.

Подружжя мало друзів, які переїхали до Англії, тому вони розмістили у Facebook звернення до спонсора — і у підсумку, прибули в Саутпорт, Мерсісайд.

«Це був дуже важкий період для нас. Я перестала робити макіяж, манікюр, зачіску… Мені знадобилося шість місяців, щоб освіжитися і зрозуміти, що я у безпечному місці», – зазначає Анастасія.

Вона намагалася знайти роботу юристом, але через те, що у Великій Британії – інша правова система, не змогла, тому подружжя вирішило використати свої навички підробітку та відкрило бізнес із хімчистки меблів.

Вони надрукували кілька листівок і здивувалися, отримавши телефонні дзвінки від людей, які хотіли почистити меблі, які насправді не були брудними.

«Одного разу Олексій пішов чистити маленький диван, а господарка помешкання подарувала нам гарні квіти, бо хотіла нас підтримати. В Англії ми маємо інше життя, ми маємо можливість розвиватися та рости», — каже Анастасія.

«Я знаю, що можу жити краще»

Юлія каже, що їй було важко прийняти рішення виїхати з України, але чоловік переконав, що так буде на краще

Юлія виїхала з України за три місяці після початку війни.

Вона знайшла спонсора у Ноттінґемі і три дні їздила зі своїми двома доньками та їхнім собакою. Юлія попросила нас не називати її прізвище, бо її чоловік досі перебуває в Україні.

Повернувшись додому, вона вела успішний бізнес із виробництва весільних суконь і її спонсор запропонував розпочати його знову.

Юлія розробляє та виготовляє весільні сукні

«Це божевільна ідея, але я думаю, що можу спробувати… моя професія – це моє життя», – каже Юлія.

Приятелька чоловіка Юлії, який їхав до Великобританії, привіз їй швейні машинки, тканини й манекени.

«Це непросто, оскільки в Англії – інша система ведення бізнесу, не така, як в Україні», — підкреслює Юлія.

Вона щосили намагалася запустити свій бізнес з виробництва весільних суконь у Великій Британії, тому вирішила використати навички та пристрасть, аби знайти роботу швачкою на повний робочий день.

Подруга чоловіка Юлії, яка їхала на автомобілі до Великобританії, привезла із собою все її швейне обладнання

Юлія каже, що, хоч вона і розчарована, що не може продовжувати свій бізнес, але задоволена своїм новим життям.

«У нас хороше місце, у нас хороша робота, сім’я… Я роблю те, що мені подобається, тож можу сказати, що мені пощастило», – стверджує Юлія

Вона каже, що згодом знову спробує налагодити свій бізнес.

«Щоб почуватися краще, потрібно чимось зайняти себе»

Поліна Салабай до війни працювала у Львові хореографом та викладачем танців

Поліна Салабай готувала дітей у своїй танцювальній школі до змагань, коли Росія напала на Україну.

«Почалася війна, і все, що ви планували, не має жодного сенсу», – каже вона.

Поліна жила поруч із танковим заводом у Львові та швидко зрозуміла, що він стане мішенню для російських військ. Наступного ранку вона поїхала до Польщі, а за місяць приєдналася до своєї сестри, яка вже кілька років жила у Канаді.

«Це було дуже важко морально, оскільки ви досі є частиною України, а ви тут, у Канаді, і це зовсім інше. Вам потрібно щось робити, вам потрібно чимось зайняти себе, аби почуватися краще», — каже вона.

Поліна влаштувалася на роботу у рекрутинг, але її пристрастю було викладання танців.

Зараз Поліна має близько 30 учнів, які відвідують її уроки у Канаді

Вона орендувала приміщення у студії та почала навчати танцям канадських дітей та дітей інших українських біженців.

«Я відчуваю цей енергетичний обмін із дітьми. Це те, що робить мене щасливою», — каже вона.

«Я просто відчуваю цей страх усередині»

Володимир та Регіна Розумовські виїхали з України рік тому.

Вони вже були змушені залишити свій будинок у Донецьку, коли він був захоплений російськими сепаратистами у 2014 році, і їхній бізнес був знищений.

Подружжя втекло до Києва, де відкрили ще один бізнес із продажу рослин.

Але коли Росія напала у лютому 2022 року, сім’я знову була змушена втікати — цього разу до друзів у Перті, Західна Австралія.

«Чи можете уявити, щоб просто покинути свій будинок? Щоб залишити ваші справи? Щоб залишити своїх друзів? – риторично запитує Регіна.

За її словами, в Австралії їх дуже добре прийняли і це вселило у них віру в те, що вони можуть почати знову.

Володимир та Регіна Розумовські

Володимир зараз працює повний робочий день, адже бізнес в Україні складає лише 10% від того, що він робив до війни.

«Коли ви вірите, що у вас є майбутнє, ви купуєте рослини. Люди в Україні зараз такі виснажені і так втомилися від війни, що втрачають довіру», – підсумовує Регіна.