Які уроки має засвоїти Україна з Нагірного Карабаху

На Донбасі стороною конфлікту фактично є Росія, тому вона може в будь-який момент його загострити, щоб запропонувати власний варіант «миру»

Під час війни в Нагірному Карабасі Росія взяла на себе роль арбітра і посередника між сторонами конфлікту і Україна повинна зробити належні висновки з цього. Про це йдеться в аналітичній публікації оглядача Міхала Качевіча на сторінках польського видання BelSat, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Напружена війна між Азербайджаном і Вірменією в Нагірному Карабасі, яка тривала понад місяць, принесла серйозні політичні зміни в Закавказзі. Невідомо, як, наприклад, буде розвиватися внутрішня ситуація у Вірменії, коли впаде влада Ніколи Пашиняна, однак вже зараз зрозуміло, що крім безсумнівних військових успіхів Азербайджану і отримання Баку контролю над значною частиною Нагорного Карабаху, Росія також здобула перемогу у цій війні. Москва стала єдиним арбітром у конфлікті між Азербайджаном і Вірменією. Вона ввела своїх «миротворців» в Нагірний Карабах, і буде впливати на обидві сторони конфлікту і розподіл спірної території. Таким чином, Росія побічно отримала вплив на ситуацію у всьому регіоні Південного Кавказу і ключ до вирішення конфлікту, а також вплив на внутрішню ситуацію в Баку і Єревані.

Інструменти, які використала Росія, не є новими або інноваційними. Вже на початку азербайджано-вірменського конфлікту у 1980-х роках слабкий уряд СРСР проводив політику ворожнечі між двома країнами. У той же час вони намагалися виступити в ролі посередника і арбітра, коли конфлікт переріс в гарячу війну. Москва більш-менш відкрито підтримувала обидві сторони, в залежності від ситуації на фронті: зброєю, інформаційним або дипломатичним тиском. Москва спробує використовувати цей метод використання військового, політичного і соціального конфлікту, після деяких модифікацій, і в інших «гарячих точках». В Україні або навіть в Білорусі. І там у Росії є інструменти для розпалювання конфлікту, щоб зіграти роль посередника.

Де двоє б’ються …

Коли 27 вересня 2020 року збройні сили Азербайджану почали свої перші атаки на вірменські позиції в Нагірному Карабасі, це виглядало як початок нової ескалації, яка незабаром припиниться після інтенсивних перестрілок. Так було під час так званої «чотириденної війни» у квітні 2016 року, але цього разу все було по-іншому.

В останні роки армія Азербайджану значно продовжила наступ, використовуючи сучасну техніку з Росії, Туреччини, Ізраїлю та Білорусі. Незважаючи на інформаційну війну і величезні втрати противника, продемонстровані пропагандою з обох сторін, реальний непропорційний військовий потенціал явно був на користь Азербайджану. У Вірменії почалася паніка, і втрати на передовій змусили вірмен втратити дедалі більше точок опору. Це, в свою чергу, викликало хвилювання в Єревані і протести проти правління Ніколи Пашиняна. Прем’єр-міністра Вірменії спочатку звинуватили в некомпетентному керівництві війною, а згодом в капітуляції перед Азербайджаном.

На початку листопада 2020 року стали з’являтися перші ознаки переговорів про припинення вогню. Було припущення, що в переговорах брали участь і Росія, і Туреччина, і навіть Іран. В ніч з 9 на 10 листопада 2020 року було досягнуто згоди про припинення вогню. Приблизно за десяток годин до того відбулася несподівана подія: російський вертоліт Мі-24 впав на території Вірменії. Ймовірно, він супроводжував колону російських військ, що прямувала в бік Карабаху.

Незалежно від того, чи було це помилкою (Баку вибачився перед Москвою за інцидент), здавалося, що росіяни почали «миротворчу» операцію ще до підписання формального припинення вогню. У наступні години російські транспортники Ан-124 і Іл-76 приземлилися в аеропорту Єревана. Вони перекинули частини 15-ї механізованої бригади з Ульяновська в столицю Вірменії, звідки колони російської армії по суші вийшли в Нагірний Карабах.

Відповідно до угоди, 1960 військовослужбовців з приблизно 90 БТР-82А і приблизно 400 легковими та вантажними автомобілями розташувались в ключових точках Нагірного Карабаху. Росіяни забезпечать, серед іншого демаркаційні лінії між військами Азербайджану і Вірменії, по суті, закріплення територіальних втрат Вірменії та зменшення Нагірного Карабаху до розмірів вірменського анклаву при СРСР. Росіяни повинні убезпечити ключові дороги, зокрема від Степанакерта до Вірменії через територію, окуповану Азербайджаном, так званий Лачинський коридор і з Нахічевані в Азербайджан через територію Вірменії.

Тому посилення Москви буде значним. Однак для вірмен це буде символізувати принизливу ​​поразку. Російський контингент повинен залишатися в Карабасі протягом 5 років з можливістю продовження мандата ще на п’ятирічний період. Таким чином, Москва випередила Анкару, роль якої у врегулюванні конфлікту була зменшена. Хоча є розмови про деяку участь турецьких спостерігачів, Кремль вже дав зрозуміти, що турецьких миротворців в Карабасі не буде. Перемир’я в його нинішньому вигляді було чисто російською ініціативою і досягається надзвичайно дешево.

Уроки Карабаху

Про так званий «придністровський» варіант в Києві вже згадувалось на початку конфлікту на Донбасі. Згідно з ним, Росія буде прагнути створити на Донбасі ситуацію, аналогічну ситуації в сепаратистському Придністров’ї. Тут з 1992 року дислокуються російські «миротворчі» сили. Вони залишаються там на підставі довільного рішення Москви. Збереження придністровського сепаратизму є фактором, який блокує прозахідні прагнення Молдови, і протягом 30 років це було однією з головних осей політичної суперечки в цій країні. Деякі українські експерти і політики сильно побоювалися, що Росія буде прагнути аналогічного на Донбасі. Підтримати сепаратистські республіки і в якийсь момент ввести російський контингент «миротворців» в Донецьк і Луганськ. Однак цього не сталося.

Москва і Київ застрягли в переговорах у форматі Мінських домовленостей. У випадку з Донбасом фактор, який був відсутній в Молдові на початку 1990-х років, а останнім часом в Нагірному Карабасі, виявився важливим: в переговорний процес були залучені західні країни. Хоча цю участь можна оцінювати по-різному, але залучення Німеччини і Франції, а також США, виявилося ключовим. Росія не могла довільно нав’язувати свої рішення. Зараз через пандемію, а також внутрішні українські проблеми, процес переговорів по Донбасу зайшов в глухий кут. Хоча встановлення миру – флагманський проект Володимира Зеленського, але діям української влади не вистачає послідовності.

Здавалося, що запроваджене 27 липня 2020 року перемир’я – це стан замороженої війни, зручний для Зеленського. Уже на початку вересня 2020 року, після чергової серії пострілів проросійськими сепаратистами, його фактично зірвали. Це свідчить (і не в перший раз), що конфлікт на Донбасі не замерз – він може в будь-який момент перерости в гарячу, дуже напружену війну. Так само, як після довгих років удаваного мовчання, це сталося в Нагірному Карабасі. Тому, якщо на першому етапі війни на Донбасі українці могли побоюватися «придністровського варіанту», то сьогодні їх більше повинен турбувати «карабахський варіант». Тобто продовження історії сепаратистських держав і спроба Москви підігріти ескалацію.

У випадку з Донбасом ключі до потенційної ескалації знаходяться безпосередньо в руках Путіна. На відміну від Закавказзя, де у Москви є сильні агенти і союзники в арміях і політичному світі Азербайджану і Вірменії, але немає інструментів, які безпосередньо спровокували б конфлікт, на Донбасі Росія фактично є стороною конфлікту, тому вона може вільно ним керувати. І, наприклад, привести до псевдо-неконтрольованої ескалації з єдиною метою – запропонувати новий «мирний пакет».