Війна та коронавірус розкололи Україну навпіл

Оманливий спокій замороженого конфлікту відсуває війну подалі від політичних і гуманітарних питань порядку денного, прирікаючи мільйони людей на страждання, які значною мірою невидимі для решти світу

Журналіст Аліса Сопова і фотокореспондент Анастасія Тейлор-Лінд висвітлюють конфлікт в Україні з моменту його початку у квітні 2014 року. У грудні 2020 року Сопова повернулася в своє рідне місто Донецьк на контрольованому терористами сході. Закриття кордону стає дедалі стабільнішим явищем, сім’ї та громади залишаються розділеними, а ті, хто опиняється відрізаним на стороні терористів, вимушені прийняти нові реалії російського громадянства. Репортаж Сопової і фотографії Тейлор-Лінд відображають особисті наслідки хронічного конфлікту, спираючись на їх нещодавні поїздки і детальні звіти за сім років війни. Foreign Ukraine пропонує переклад фоторепортажу, який опублікований на сторінках швейцарського видання The New Humanitarian.

Вся моя родина живе в Донецьку, місті, яке я досі вважаю своєю домівкою. З початку війни у 2014 році повернення додому стає дедалі небезпечною справою. За останній рік такі поїздки стали набагато важчими. Кордон, відомий як лінія дотику, між Україною і самопроголошеними республіками на Донбасі закритий з березня 2020 року. Мільйони сімей розлучені. Мільйонам таких же людей, як я, не залишається нічого іншого, як порушити закон – як я це зробила, коли відвідувала свою родину на різдвяні канікули, – тому що потрапити або виїхати можна тільки через Росію; але така поїздка, визнається незаконною в Україні. І мільйони з нас знаходяться під загрозою втрати громадянських і майнових прав. Зниження рівня активного насильства в останні роки дозволило людям трохи легше відпочивати і навіть почати відновлення зруйнованої інфраструктури. Але оманливий спокій замороженого конфлікту відсуває війну подалі від політичних і гуманітарних питань порядку денного, прирікаючи мільйони людей на страждання, які значною мірою невидимі для решти світу.

Непрогнозований вплив COVID-19

В Україні, як і в більшості країн Європи, зараз спостерігається сплеск захворюваності на коронавірус, але тут, на охопленому війною сході, політичні наслідки коронавірусу перевищують медичні наслідки, зміцнюючи розбіжності і консолідуючи нові реальності.

На початку пандемії багато хто побоювався, що місця, охоплені війнами, з порушеною інфраструктурою, можуть виявитися найбільш зруйнованими коронавірусом. Ці побоювання поки не виправдалися в зоні бойових дій на сході України.

До кінця травня 2020 року в підконтрольній уряду частині Донецької області було зареєстровано 163 випадки COVID-19 на 2-мільйонне населення. Після відносно спокійного літа у вересні і жовтні 2020 року стався сплеск, коли кількість пацієнтів в лікарні у прифронтовому місті досягла декількох десятків. Однак цього було недостатньо, щоб знищити систему охорони здоров’я, навіть якщо вона ослаблена сімома роками війни.

«У нас ніколи не було нічого схожого на те, що показують по телебаченню в США», – пояснив Микола Слюсаренко, директор лікарні в Красногорівці, передмісті Донецька, де проживає близько 10 000 осіб, коли ми приїхали сюди в січні 2021 року.

Будівля лікарні було піддана артилерійському обстрілу не менше 15 разів і отримала великі пошкодження під час більш активної фази конфлікту в Україні і ніколи не була належним чином реконструйована. Великий отвір, що утворився після обстрілу, тепер закрито пластиком.

«Я не можу порахувати, скільки разів міняли ці вікна через обстріли, – розповідає Іван Герус, головний лікар відділення COVID-19 у лікарні в прифронтовому місті Красногорівка. – Лікарня служила центральним медичним закладом для трьох міст і прилеглої сільської місцевості на захід від Донецька. Але протягом семи років війни вона піддавалась артилерійському обстрілу як мінімум 15 разів, і тепер велика частина операційних залів перенесена. У січні 2021 року 14 пацієнтів лікувалися тут від COVID-19».

Захворюваність в цьому районі була відносно низькою, маски носили неохоче, якщо взагалі носили, і вірус не увійшов в повсякденне життя людей.

Микола Слюсаренко, як і багато його колег, пояснив кілька випадків коронавірусу – низькою щільністю населення в цьому напівсільському районі і його відносною ізольованістю від світу, в основному через війну. Через те, що Донецький міжнародний аеропорт зруйнований, залізничне сполучення порушено, а основні дороги відрізані лінією фронту, такі місця, як Красногорівка, практично не пов’язані із зовнішнім світом. Як не дивно, це також захищає їх від поширення вірусу.

Але хоча наслідки пандемії для охорони здоров’я на Донбасі можна вважати відносно помірними, політичні наслідки вірусу виявилися фатальними в питанні забезпечення засобами існування жителів регіону. У березні 2020 року через запровадження карантину, припинили пересування мирних жителів через лінію зіткнення, відрізавши контрольовані терористами території Донецька і Луганська від решти України.

Життя за лінією фронту

До березня 2020 року, незважаючи на небезпеку, цивільні особи часто і відкрито перетинали лінію фронту на сході України. 427-кілометрова лінія зіткнення відокремлює контрольовані бойовиками території з населенням приблизно в 3,5 мільйони осіб від іншої частини країни, де проживає загалом понад 40 мільйонів осіб.

Ця лінія не спирається на будь-які попередньо встановлені кордони. Вона проходить через те, що завжди було одним суцільним регіоном, а тепер довільно розділяє громади. Спочатку більшість місцевих жителів сприйняли це як безглузду перешкоду, яка просто не могла тривати довго.

«Уявіть, що ви прокидаєтеся одного ранку і виявляєте, що хтось випадково розділив вашу квартиру на дві окремі зони. Раптово вам потрібно пройти через контрольно-пропускний пункт, щоб скористатися власною ванною. На вашому килимі сидить бойовик в своїх брудних черевиках, і ви повинні показати йому посвідчення особи і пояснити, чому вам потрібно користуватися власним туалетом. Більше того, коли все це сталося, ваш чоловік залишився на кухні. Отже, тепер ви технічно вороги, і возз’єднання сім’ї може стати великою проблемою» – метафорично змальовує ситуацію місцева жителька Ірина.

Ірина – молода жінка-фахівець, яка через війну переїхала з Донецька до невеличкого міста на українській стороні лінії фронту і до закриття кордону регулярно поверталася сюди, щоб відвідати свою сім’ю. Її ситуація зовсім не унікальна. Багато молодих людей покинули самопроголошені бунтівні республіки через відсутність економічних можливостей, а їх батьки, бабусі і дідусі залишилися вдома. Інші раптово опинилися на протилежному боці лінії фронту від своєї роботи, власності, друзів, навіть від своїх улюблених парків або місць для риболовлі – все має значення, коли ваше життя раптово ділиться на дві частини.

Люди чинили опір цьому безпідставному поділу, продовжуючи займатися своїми справами, навіть якщо для цього потрібно перетнути лінію фронту. До них приєдналися сотні тисяч людей похилого віку – уряд України зобов’язав пенсіонерів, які проживають на контрольованих терористами територіях, регулярно переходити на «материкову» Україну і проходити перевірку, щоб надалі отримувати пенсію.

У сукупності це призвело до інтенсивного руху через лінію фронту – в середньому понад мільйон переходів щомісяця. Більше того, у процесі конфлікту кількість переходів тільки зростала – наприклад, у 2018 році їх було на 15% більше, аніж у 2017 році, за даними ООН.

Щоб отримати пенсію від уряду України, літні люди з території, контрольованої терористами, були змушені проходити через контрольно-пропускні пункти і годинами стояти в чергах в банках і державних установах. Під час таких поїздок десятки померли від серцевих нападів. Такі поїздки зараз неможливі, і більшість людей втратили українські пенсії.

Сім’я Гриник проживає в підконтрольному урядові місті Авдіївка. Діти Олі і Миколи – Мирослава і Кирило, народилися під час війни, і зараз їм 6 і 4 роки, відповідно. Гриник довелося звикнути до «нової норми життя» – не через COVID-19, а через 7 років війни. Більшість зон відпочинку біля лінії фронту заміновані, а заняття на свіжому повітрі часто супроводжуються звуками артилерійських обстрілів і стріляниною. Сім’я ходила на пікнік до лісу поруч з будинком на околиці Авдіївки. З початку війни це закрита військова зона, тому в 2018 році вони пішли на найближчий луг з видом на озеро, щоб приготувати барбекю, а в 2019 році – порибалити.

Вірус як політична зброя

Перетин лінії зіткнення ніколи не був приємним заняттям. Уздовж лінії фронту було всього п’ять позначених пунктів перетину кордону, які створюються в дуже мілітаризованих зонах і, як правило, у вузьких проїздах для автомобілів і пішоходів, де все навколо сильно заміновано. Доступ до питної води, укриття від сонця і дощу, туалетів і умивальників, а також медична допомога був обмежений.

Час очікування часто перевищував багато годин, іноді навіть ночей – і все це посеред мінного поля. І все ж така подорож через лінію фронту тривала шість довгих років війни. Багато хто розглядав цей інтенсивний рух між протиборчими сторонами як позитив з точки зору шансу на майбутнє примирення. Все змінилося в одну мить.

7 березня 2020 року Україна закрила всі п’ять контрольно-пропускних пунктів в якості запобіжного заходу, покликаного зупинити поширення інфекції, пославшись на ймовірну нездатність сепаратистської влади контролювати пандемію через брак медичного персоналу, обладнання та ліків.

Через вісім місяців, коли українська сторона вирішила відкрити дороги, самопроголошена Донецька Народна Республіка відмовилася відкривати блокпости на своєму боці. В якості причини своєї відмови терористи назвали аналогічну до України – інша сторона нездатна контролювати поширення COVID-19. Таким чином, вірус був перетворений в політичну зброю, жертвами якої стали мільйони людей, замкнених на контрольованих терористами територіях.

Ці дії «око за око» перетворилися в мільйони особистих драм, які тривають і донині. Багато людей не змогли бути присутніми на похоронах своїх батьків, бабусь і дідусів. Ще більше людей не можуть бачити своїх близьких, які ще живі, і не можуть надати їм таку необхідну допомогу.

На початку війни Анна Титова переїхала до Києва, а її літні батьки залишилися в Донецьку. На початку 2020 року її батько переніс інсульт, і майже одночасно у її матері діагностували пухлину головного мозку. Вона повернулася до Донецька, щоб організувати лікування батька, і взяла з собою мати в Київ. Її батько повинен був приєднатися, коли його лікування закінчиться.

Але потім блокпости раптово закрилися, відрізавши батька Анни від решти родини. З тих пір він залишився один в Донецьку, без належної допомоги. Анна і її мати з нетерпінням чекають, коли знову відкриються контрольно-пропускні пункти, тому що інші способи возз’єднатися з батьком, з огляду на його стан, неможливі. Будь-яка надія цієї сім’ї на возз’єднання ґрунтується малоймовірною перспективою відкриття кордону. Для стороннього цей випадок може видатися винятковим, але такі ситуації траплялись майже з кожною українською сім’єю, розділеною закриттям контрольно-пропускних пунктів.

В даний час єдиний спосіб в’їзду або виїзду на окуповані території – через Росію, через частину російсько-українського кордону, яка не контролюється Україною, а потім назад в Україну через «звичайний» прикордонний пункт пропуску. Така поїздка займає в середньому 30 годин і коштує близько 100 доларів в одну сторону.

Україна розглядає подорож через Росію як незаконний перетин кордону і переслідує громадян за це. Під час затримання, людей штрафують на 60 доларів за перехід, і штраф багаторазово збільшується, якщо не сплачується протягом 10 днів – крайній термін, якого неможливо дотриматись тим, хто повертається на контрольовані терористами території, оскільки штраф не може бути оплачений звідти.

Досягнувши контрольно-пропускного пункту, пасажири кілька годин стоять в черзі серед мінного поля, чекаючи переходу. Незважаючи на суворі умови, понад мільйон осіб переходять цю межу кожного місяця, в основному, щоб відвідати членів сім’ї або піти на роботу

Початкова і найбільш активна фаза війни завершилася у 2015 році другим раундом Мінських домовленостей. Вони привели до припинення вогню і тимчасово заморозили конфлікт, але не змогли його вирішити. Шість років по тому дві армії залишаються в глухому куті. У 2018 році солдати більшу частину часу спостерігали за позиціями ворога. Такі дії, як риття траншей, будівництво укріплень, рубання дров, приготування їжі та прання, забирали більше часу, ніж справжні бої.

Паспортний тиск

Припинення сполучення між Україною та окупованими територіями послабило зв’язок між ними і створило стимул для самопроголошених республік до подальшого дрейфу в бік Росії. З березня 2020 року через закриття кордону дедалі більша кількість людей, які живуть на контрольованих терористами територіях, вибирають Росію, а не Україну, як кінцевий пункт для відпочинку, медичних послуг, освіти та інших потреб. Більшість літніх людей перестали сподіватись на свої українські пенсії, покладаючись виключно на мізерні соціальні виплати сепаратистської влади. Також спостерігається неухильне зрушення в бік російського громадянства.

У червні 2019 року Росія почала видачу паспортів жителям “Донецької і Луганської Народних Республік”. Однак в перший рік ця послуга користувалася лише обмеженою популярністю. Деякі вважали це неприйнятним з ідеологічних причин, нелегітимним і сподівались на возз’єднання з Україною. Інші боялися втратити українське громадянство або піддатися судовому переслідуванню з боку українського уряду. Третіх відлякала бюрократія – спочатку потрібно було оформити паспорт «Народної республіки», а потім уже російський. Зрештою, після багатьох місяців очікування їм все ж довелося їхати через кордон в Росію, щоб отримати документи.

Усвідомивши, що українські паспорти більше не гарантують в’їзд в Україну та доступ до послуг, люди почали звертатися до російського громадянства як до єдиного засобу зв’язку зі світом за межами самопроголошених республік. Власники українських паспортів поступово ставали меншістю і сепаратистська влада вхопилися за можливість посилити своє управління і чинити тиск на населення, що залишилося з метою зміни громадянства.

У січні 2021 року «Донецька Народна Республіка» оголосила про свій намір в законопроекті – позбавити тих, хто не отримав її «паспорт», цивільних і майнових прав. З тих пір занепокоєння з приводу закону стихло, оскільки він ще не ухвалений, і його положення про те, що власники українських паспортів будуть оголошені поза законом до 2025 року, здається далекою перспективою. Однак зараз широко поширені чутки про те, що сепаратистська влада може ввести виїзні візи для всіх, хто бажає виїхати за межі їх території. Такі чутки важко перевірити, але багато людей, які працюють у державному секторі, наприклад лікарі або вчителі, також повідомляли, що їх змушували отримати російські паспорти.

Таким чином, всього за один рік пандемії, прикордонний карантин відкрив ящик Пандори для політичних розгалужень, які цементують розкол українського суспільства і затьмарюють будь-яку перспективу примирення.

У пошуках надії на руїнах

В той час, коли стіни політичного поділу були зміцнені, помітне зменшення активних бойових дій за останні кілька років принесло деяке полегшення прифронтовим громадам, які жили під постійними обстрілами в період з 2014 по 2017 рік.

Містечко Красногорівка, наприклад, тільки що пережило сьому зиму без опалення і газу. Але, можливо, це останній рік, коли це необхідно.

З моменту початку бойових дій газорозподільна станція виявилася на нейтральній смузі. Близько 20 багатоквартирних будинків в Красногорівці до війни мали системи центрального опалення і газові кухонні плити. Оскільки ні того, ні іншого більше немає, мешканцям довелося встановити дров’яні печі в порушення всіх мислимих заходів безпеки.

Оскільки зимові температури опускаються до -20°C, альтернатив не так багато. Ті, хто може собі це дозволити, купують дрова або пеллети.

75-річна Зінаїда Мінченко – одна з тих, кого змусили так розбити табір у власній квартирі. Наприкінці грудня, виносячи дрова з коридору, переобладнаного в сарай, вона впала і зламала праву руку. Коли ми відвідали її в середині січня 2021 року, пора було знімати гіпс, але у Зінаїди не було грошей ані на поїздку в лікарню, ані на медичні послуги – вона витрачає близько половини своєї місячної пенсії на дрова.

«У нас тут немає проблем з опаленням. Немає опалення – немає проблем!» – пожартував Іван Прядка, глава Красногорівської євангельської церкви і гуманітарний активіст.

Іван сказав, що зараз людям краще, ніж в перші роки війни.

«Спочатку ми були здивовані, люди взимку мерзли в квартирах. Тепер, коли у всіх є дров’яні печі, ми набагато краще пристосувалися до ситуації», – зауважує він.

Втім, все ще безвихідна ситуація незабаром може покращитися. Наприкінці січня 2021 року, обидві сторони конфлікту домовилися про припинення вогню для ремонту і обслуговування багатостраждальної газорозподільної станції. Через кілька днів «Донецька Народна Республіка» пригрозила відкликати свій дозвіл, але сам факт переговорів давав надію жителям Красногорівки і прилеглої Мар’їнки, що наступної зими їм, можливо, не доведеться мерзнути.

Село, яке відмовляється вмирати

Аналогічним чином, цієї зими був більш обнадійливий настрій в селі Опитное, що опинилось в сірій зоні між контрольованим терористами Донецьком і контрольованою урядом Авдіївкою.

Уже майже сім років Опитное існує без електрики, води, газу, опалення, продуктових магазинів та медичних послуг. Жодний будинок у селі не зберігся. Обидві дороги, що з’єднують Опитное із зовнішнім світом, недоступні. Натомість, люди повинні використовувати грунтову дорогу через мінне поле. Але цю трасу можна використовувати тільки тоді, коли земля суха. Під час дощу або ранньою весною, коли тане сніг, жителі Опиного виявляються повністю відрізаними від землі.

Незважаючи на ці умови, в селі залишилося близько 30 осіб – кожен з них розбиває табір в найбільш незайманому приміщенні – сараї, ванні чи підвалі. Більшість з них літні люди, і їм нікуди йти. Без достатньої підтримки з боку української влади їх виживання майже повністю залежить від однієї людини: Родіона Лебедєва.

Колишній власник малого бізнесу, який став активістом гуманітарної діяльності, практично сам утримує Опитное.

Родіон закінчив будівництво та оздоблення свого будинку в Опитному за три місяці до початку конфлікту. З тих пір війна для нього була важкою. Його били і принижували українські солдати-добровольці. Вони навіть розграбували його будинок і погрожували зґвалтувати його дружину Олену. Сам будинок кілька разів піддавався обстрілу і ледь не перетворився на руїни. Його численні домашні тварини – три собаки, дві кішки, морська свинка, папуга і черепаха – всі загинули під час війни; одні від обстрілів, інші від стресу.

Незважаючи на цей травматичний досвід, Родіон і Олена залишилися і присвятили себе допомозі своїм сусідам – ​​в основному людям похилого віку, більш уразливим, ніж вони самі. Жовтий мінівен Родіона – єдиний засіб пересування селом. Він безкоштовно возить людей, продукти, готівкові гроші і гуманітарну допомогу по грунтовій дорозі через мінне поле в довколишню Авдіївку.

Кожен раз, коли Родіон звертався за допомогою до місцевої влади в підконтрольній уряду частині Донецької області, вони відхиляли його прохання, кажучи, що немає сенсу відновлювати село і всі повинні виїхати. У той же час вони не запропонували жителям альтернативне житло, фінансову компенсацію або будь-який життєздатний план евакуації.

Родіон був настільки ж винахідливий, як і упертий, підтримуючи життя в селі, стукаючи в усі двері. Нещодавно він попросив у благодійної організації електричний кабель і незабаром планує прокласти його і підключити Опитне до електромережі в Авдіївці.

Коли допомога приходить занадто пізно

Але не всі жителі Опитного дожили до радісних новин Родіона. Коли ми почали вести репортажі з цього села у 2018 році, тут проживало близько 40 осіб. Зараз залишилося лише 30.

«Люди вимирають», – зауважив Родіон. Бабусям і дідусям дуже важко жити в таких умовах. У нас регулярно трапляються інсульти, інфаркти. Деякі люди втратили зір і слух через стрес».

І, як і багато інших жителів населених пунктів поблизу лінії фронту, деякі в Опитному стали жертвами «нещасних випадків», які насправді є непрямими наслідками війни: часто це результат недбалого ставлення до цивільного населення з боку воюючих сторін.

Одна з таких людей – Марія Горпинич, або бабця Маша. Безтурботність та щедрість перед обличчям негараздів зробили її живим символом боротьби і стійкості села. Бабця Маша так і не покинула свій будинок в Опитному, незважаючи на шість артилерійських обстрілів та смерть сина на її очах.

Щоразу, коли ми приходили, вона наполягала, щоб ми взяли з її городу трохи огірків або слив. Але бабця Маша не дожила до довгоочікуваного відновлення електропостачання. Наприкінці листопада 2019 року, вона померла жахливою смертю: згоріла заживо в своєму будинку. Як і всі в Опитному, вона використовувала свічки і гасові лампи в якості джерел світла, і одного разу вночі газова лампа спричинила пожежу. Для гасіння пожежі не було води, і пожежники відмовилися приїхати в Опитне, оскільки це вважалося дуже небезпечним. Сусіди – більшість з них теж немолоді люди – не змогли врятувати бабцю Машу самостійно.

Попереду важкий шлях

У багатьох прифронтових районах, відновлення зруйнованих будинків в короткостроковій перспективі неможливе через відсутність інфраструктури і послуг.

З 2014 року в прикордонній зоні діє низка гуманітарних організацій – від агентств ООН і програм Червоного Хреста до Данської і Норвезької рад у справах біженців. Але допомога поступово вичерпується, деякі ініціативи закриваються, а інші діють за умов урізаного фінансування.

Оскільки Донецьк знаходиться поза досяжністю, місцева лікарня залишається єдиним доступним медичним закладом в цьому районі, не дивлячись на відсутність практично всіх спеціалізованих лікарів – немає кардіолога, ендокринолога, офтальмолога, пульмонолога, гастроентеролога. Цей список можна продовжити.

Тут навіть стандартні медичні процедури можуть стати серйозною проблемою. Наприклад, під час війни в місті залишався тільки один гінеколог, а пологове відділення було повністю закрито з березня 2019 року. Породіллі тепер змушені добиратися 50 кілометрів до лікарні в іншому місті.

Навіть зробити рентген в Авдіївці – це справжня драма. Відділення розташоване в будівлі лікарні, що сильно постраждала в результаті обстрілу. Рентгенівський апарат виявився занадто громіздким, щоб його можна було переміщати. Він продовжує працювати на четвертому поверсі занедбаного і старого будинку, в якому немає працюючого ліфта.

Коли 86-річна мешканка Авдіївки Анастасія Шевчук впала в своїй квартирі на початку цього року і у неї виникла підозра на перелом стегна, її сім’я не знала, що робити. Зрештою, сімейний лікар запропонував єдине рішення: найняти чотирьох чоловік, щоб вони несли Анастасію на четвертий поверх і назад.

Зменшення бойових дій в 2020 році дозволило багатьом з тих, хто живе поруч з лінією фронту, зітхнути вільніше і сподіватися на повернення до більш-менш нормального життя. Але шанси на здорове одужання і відновлення більшості цих спільнот невеликі.

Хоча жителі Красногорівки наполягають на відновленні газопостачання та опалення, навіть цей прогрес навряд чи поверне назад багатьох колишніх жителів, які в даний час живуть як біженці і вимушені переселенці. Основна причина – відсутність можливостей працевлаштування.

До війни більшість жителів працювали в Донецьку або його найближчому передмісті – Красногорівці. Тепер, коли місто відрізане лінією фронту, залишається мало економічних можливостей. Молоді люди змушені їхати; навіть ті, хто хотів би залишитися.

19-річний Данило Глущенко керує муніципальним молодіжним центром «Надія». Він організовує концерти, кінопокази, уроки танців та інші заходи для таких же підлітків, як він сам, яким практично нікуди піти в зруйнованому війною місті.

«Я хочу залишитись у Красногорівці, щоб відновити її після війни, але згодом мені потрібно буде створювати сім’ю і тому доведеться виїхати, оскільки жити тут з дітьми небезпечно», – резюмує Данило.