Статус-кво на Донбасі вигідний Україні та Росії

Для Києва продовження війни – це можливість уникнути укладання невигідного миру, а для Москви невирішений конфлікт – це можливість надалі утримувати Київ в нерівновазі

У звіті американської розвідки констатується, що Росія в кінцевому підсумку може перекинути до кордону з Україною до 175 000 військових, які готові до широкомасштабного вторгнення вже цієї зими. І, як зазначають багато аналітиків, збройні сили обох країн значно сильніші, ніж вони були у 2014-2015 роках, хоча російські все одно перевершили б українські. Таким чином, нова військова ескалація, ймовірно, буде ще більш руйнівною, ніж попередня. Про це йдеться в аналітичній публікації Кетрін Квін-Джадж, старшого аналітика-консультанта в Міжнародній кризовій групі на сторінках американського видання Foreign Affairs, повідомляє Foreign Ukraine.

Втім, якщо поглянути на Донбас, то тривожна поведінка Росії набуває іншого значення. Враховуючи нещодавній розвиток подій у цьому регіоні, є підстави сумніватися в зацікавленості Москви у справжньому вторгненні. Це не означає, що такого драматичного кроку не може бути, але це було б дивно. Лінія фронту майже не змінилася з 2015 року: близько 35 000 підтримуваних Росією сепаратистів і, ймовірно, значно більше українських військових — вкопалися на своїх позиціях. Давно припинивши боротьбу за територію, обидві сторони зараз обмінюються обстрілами та невеликою кількістю втрат, в основному, щоб уникнути компромісів, яких вимагають будь-які офіційні мирні домовленості. Важливо відзначити, що дуже мало людей в сепаратистських районах Луганська та Донецька, думають про нове вторгнення.

Насправді, за останні півтора року Київ і Москва дедалі комфортніше почувають себе у глухому куті, який приносить користь їм обом. Донбас повільно, але впевнено відокремлюється від України і поглинається Росією. Така траєкторія суперечить офіційним зобов’язанням обох країн щодо мирної реінтеграції регіону в українську державу. Проте, ця тенденція обслуговує вагомий інтерес як у Києві, так і в Москві, і тому, ймовірно, триватиме. Для Києва продовження війни означає, що він не зобов’язаний укладати мир, який був би політично та економічно невигідним. Для Москви невирішений конфлікт означає, що вона може надалі утримувати Київ в нерівновазі, підриваючи те, що вона вважає антиросійським політичним проектом.

Отже, Москву турбує не провал Мінських домовленостей щодо припинення війни на Донбасі на умовах Росії. Навпаки, вона боїться дедалі тісніших зв’язків Києва із Заходом і НАТО. Загрожуючи вторгненням, Росія сподівається обмежити сповзання України на захід, оскільки це гарантує, що її нові прохолодні відносини з Києвом, принаймні, залишаються передбачуваними, і посилюють ситуацію, яка надала їй широкий контроль над сепаратистським регіоном.

Провалений мир

Нинішні рамки припинення війни на Донбасі — Мінські домовленості 2014 та 2015 років — від самого початку були приреченими. Коли конфлікт розпочався у 2014 році, здавалося, що українські урядові сили наближалися до перемоги над хаотичною групою озброєних Росією сепаратистів, поки Кремль не відправив тисячі регулярних військових. Протоколи Мінськ-ІІ були безпосередньо продиктовані Києву, при цьому Росія заявила про широку автономію над районами, які вона допомогла вирвати з-під контролю України.

Для Москви Мінськ-ІІ був схемою утворення підтримуваних Росією напівавтономних держав, чия стійка опозиція розширенню НАТО та ЄС могла б бути використана, щоб запобігти приєднанню України до цих організацій. Мінські угоди також мали прихильників і в Україні, зокрема тодішній президент Петро Порошенко стверджував, що Мінські домовленості надають Україні значний суверенітет над регіоном. Але мінський підхід зіткнувся з різкою опозицією з обох сторін. Українські націоналісти розцінили це як зраду, яка поставила під загрозу їхній потяг до унітарної та повністю дерусифікованої держави; Власні російські націоналісти розцінили угоду як невдачу офіційного об’єднання Донбасу з Росією.

За останні шість років, перевагу утримали антимінські табори. В Україні націоналісти підштовхнули Порошенка до того, щоб він перетворився на антиросійського мілітариста. У 2019 році Порошенка було легко перемогти, адже Зеленський дорікав йому незавершеною війною. Зеленський не обіцяв реалізувати Мінськ, але пообіцяв вирішити військовий конфлікт. Він зіткнувся з гучною опозицією з боку Руху протидії капітуляції – вільної коаліції прихильників жорсткої лінії, яку підтримує Порошенко, які пишаються тим, що загальмували намагання Зеленського до розведення українських сил на передовій.

А тим часом Кремль надійно відрізав Києву шляхи до миру. З 2015 року Київ висловлював численні пропозиції щодо того, як міжнародні сили чи перехідна адміністрація могли б наглядати за реінтеграцією Донбасу у складі України. Москва відкидала кожну пропозицію. Коли Зеленський вступив на посаду президента, пообіцявши відновити зв’язки з контрольованими сепаратистами районами, Москва майже відразу послабила його, дозволивши місцевому населенню отримати російське громадянство. Це поставило нового українського лідера в незручне становище: він намагався повернути громадян, яких, як стверджували його опоненти, вже в принципі немає.

Зручна безвихідь

Хоча і Київ, і Москва часто ворогують зі своїми націоналістичними рухами, обидва уряди по-своєму зміцнили безвихідь. В Україні, наприклад, і Зеленський, і жорстка опозиція, яка зневажає його, здається, переконані, що реінтеграція Донбасу на даний момент небажана: для уряду продовження конфлікту дозволяє уникнути політичних мінних полів возз’єднання, отримуючи при цьому постійне постачання західної допомоги та співчуття. Зі свого боку, Кремль відступив від власних намагань реалізувати Мінські угоди, вважаючи більш практичним продовжити де-факто анексію, в той час як формальний статус донецьких і луганських держав залишається невирішеним.

Тим часом, обидві сторони не проводили особистих переговорів з квітня 2020 року, зустрічаючись у режимі відеоконференції. Очевидці цих зустрічей кажуть, що росіяни дедалі частіше поводяться так, начебто їхня присутність є актом великодушності, наполягаючи на прямих перемовинах Києва зі сепаратистами. Іноді траплялися невеликі прориви: у липні 2020 року сторонам вдалося домовитися про нове перемир’я, яке передбачало сувору заборону на вогонь у відповідь. Але домовленість не вдалось втримати, частково через відмову Києва від спільного моніторингу українських і підтримуваних Росією військ.

Постійна боротьба має спотворені стимули для обох сторін. Зростання кількості жертв означає, що кожна сторона може регулярно надавати нові докази злочинів іншої. Навіть для лідерів сепаратистів, населення яких найбільше постраждало, тривалі бойові дії відволікали суспільну увагу від їхнього власного неправильного управління та корупції. В Україні повідомлення про загибель українських солдатів у боях є регулярним нагадуванням про кампанію Росії з підриву демократії. Рідко хто в Києві визнає, що переважна більшість втрат ворога також є українцями.

Анексія іншими шляхами

Для кількох мільйонів жителів Донбасу стратегічні розрахунки Києва та Москви нічого не означають. У розмові вони часто називають себе водночас росіянами і українцями. Багато з них не захоплюються Путіним, але й Києву вони не довіряють. Вони не прагнуть отримати західну військову допомогу, оскільки вважають, що це може призвести до ескалації з обох сторін. Їхня мрія — не воювати з росіянами чи, навпаки, перемогти занепадаючий Захід. Вони хочуть, щоб лінія фронту, яка проходить через їхні рідні райони, зникла і вони знали, в якій країні живуть.

На початкових етапах конфлікту, Москва зводила фінансову підтримку донецьких і луганських держав до мінімуму на тій підставі, що вони були невід’ємною частиною України. Але з весни 2020 року двосторонні обмеження, пов’язані з COVID-19, залишили жителів підконтрольних сепаратистам районів ізольованими від України. До пандемії п’ять цивільних блокпостів уздовж лінії фронту фіксували близько мільйона переходів на місяць, в основному літніх людей, які їздили до підконтрольної уряду України для отримання державних пенсій. Однак з тих пір лідери сепаратистів так і повністю не відкрили блокпости. Жителям, які досі бажають подорожувати Україною, тепер доводиться здійснювати дорогі одноденні подорожі територією Росії.

Разом із посиленням кордону Росія швидко рухалася до зміцнення зв’язків із цивільним населенням Донецька та Луганська. Російські чиновники кажуть, що надали російські паспорти понад 650 000 жителів за новою прискореною процедурою, запровадженою після перемоги Зеленського. Як сказав один з мешканців міста, контрольованого сепаратистами, сусіди скористалися цим, оскільки «ворота для нас відкриті лише в одному напрямку».

Тим часом, Москва вперше починає вкладати в регіон значні інвестиції. У жовтні 2021 року українські журналісти отримали копію російського урядового документа, в якому викладено плани «прискореного економічного розвитку» «території 1» та «території 2» — кодів двох квазідержав на Донбасі. План передбачав витратити 12 мільярдів доларів на регіон протягом наступних трьох років, включаючи підвищення заробітної плати працівників бюджетної сфери до рівня сусідньої Ростовської області. Це вдвічі збільшить поточні щорічні витрати Москви на Донбас і перевищить її грошові вливання майже в усі регіони Російської Федерації.

Кремль також зробив кроки для сприяння російській торгівлі в квазідержавах. Раніше російський бізнес не міг вести там легальну торгівлю через невизнаний статус громадянина. Але в середині листопада 2021 року Путін наказав своєму уряду почати визнавати сертифікати походження товарів, вироблених у Луганську та Донецьку, що дозволить торгувати ними в Росії. Крім того, ці товари мають мати пріоритетний статус при державних та комунальних закупівлях. Хоча довгострокові результати таких заходів невідомі, вони свідчать про розвиток російського підходу, який не прив’язаний до будь-яких офіційних переговорів про статус невизнаних республік.

Досі Київ був недостатньо зацікавлений у спробах зупинити посилення Москви на Донбасі. Це не обов’язково тому, що український уряд підтримує такі намагання, а тому, що він має дуже обмежені можливості зупинити їх. Проте, повне відокремлення також може бути збоченою перемогою для українських націоналістів. Вже кілька років прихильники жорсткої лінії стурбовані поширенням російськомовних ЗМІ в деяких частинах України та тим, що багато українців досі відчувають сильну культурну єдність з Росією. Для тих, хто прагне очистити країну від російського впливу — і для кількох західних чиновників, які їх підтримують — позбавлення від російськомовних сепаратистських регіонів, які український міністр з питань реінтеграції назвав «ментально хворими», полегшить життя. Без них, вважають вони, можна було б провести чітку, яскраву межу між вільною і демократичною Україною, яка орієнтована на Захід, і авторитарною Росією. Така позиція, звісно, ​​чітко вписується в одну з програм Кремля: вона натякає росіянам на те, що, їхній уряд, зазвичай, обманює їх і свавільно ув’язнює, але у західній демократії ніколи не буде місця для таких людей, як вони.

Ні війни, ні миру

Схоже, що останнє військове нарощування Росії було спрямоване, принаймні частково, на уявні зневаги та провокації Заходу, такі як присутність американських кораблів у Чорному морі та різні затримки газопроводу «Північний потік-2», який повинен постачати російський газ в Європу, не перетинаючи Україну. Показуючи готовність Росії до вторгнення, головною метою Путіна, можливо, було змусити Байдена до діалогу та стримувати розширення НАТО. Це не означає, що варто ігнорувати ризик випадкової ескалації або імпульсивного кроку Путіна, щоб змусити всю Україну повернутися в орбіту Росії. Це означає, що поточний тліючий конфлікт може тривати нескінченно довго, а випадкові страхи просто стануть частиною патової ситуації.