Чи зможуть іранські безпілотники уповільнити український контрнаступ?

Іран уже 40 років перебуває під санкціями, тому його безпілотники здебільшого є неякісними копіями зарубіжних моделей

Росія змушена закуповувати зброю в Ірані та Північній Кореї для війни в Україні. У сучасних бойових діях перспективи успіху залежать не лише від чисельності збройних сил. Велику роль відіграє технічний рівень та бойова міць військової техніки. Про це йдеться в аналітичній публікації TelePolis, повідомляє Foreign Ukraine.

Турецькі безпілотники допомогли українцям побудувати надійну оборону

У своїй оборонній боротьбі українська армія використовує турецький безпілотник моделі Bayraktar TB2, який з перших днів війни став для Києва однією з найважливіших систем озброєння. З одного боку, унікальна політична позиція Анкари дозволяє туркам не підпадати під антиросійські санкції і навіть ощадливіше співпрацювати з Москвою. Турецький експорт товарів до Росії досяг 8-річного максимуму за перші шість місяців 2022 року. З іншого боку, Туреччина послідовно засуджує російську агресію проти України та продає Києву лише важливу зброю. Офіційні особи Туреччини наголошують, що продаж безпілотників – це суто бізнес, а не поповнення українського арсеналу.

Вже у січні, незадовго до нападу Росії, Україна різними каналами закупила у турків 50 Bayraktar TB2. Після вторгнення 24 лютого між Анкарою та Києвом було підписано контракти на постачання ще кількох десятків безпілотників. Точна цифра трималася у секреті. Також у серпні виробник дронів Baykar відкрив дочірню компанію в Україні та придбав землю для місцевого підприємства з виробництва дронів в Україні.

Військовою перевагою турецького безпілотника є, з одного боку, можливість тривалого застосування. Апарат може перебувати у повітрі до 24 годин. Дальність польоту становить 150 кілометрів, а максимальна швидкість – 220 кілометрів на годину.

Безпілотник є бестселером ще й тому, що він успішно використовувався під час ескалації конфлікту між Азербайджаном та Вірменією через Нагірно-Карабаський регіон.

Експерти вважають, що завдяки турецьким безпілотникам українській армії вдалося знищити величезну кількість російської військової техніки на підступах до Києва в перші тижні війни.

Росіяни хотіли придбати турецькі безпілотники, але змушені купувати іранські

У цьому контексті цікавими є повідомлення турецької преси про те, що на зустрічі з Ердоганом Путін висловив бажання закупити у Туреччини безпілотники Bayraktar для російської армії.

Але незабаром з’явилася заява генерального директора Baykar Халука Байрактара, до речі, зятя Ердогана, що його компанія ніколи не продасть безпілотник Москві, бо Туреччина «підтримує опір України, її суверенітет та незалежність».

Baykar також двічі дарував Києву дрони безкоштовно після проведення двох великих краудфандингових кампаній у Литві та Україні.

Тому російській стороні довелося шукати альтернативу у своїх небагатьох партнерів, що залишилися, серед виробників озброєнь. Іран швидко відреагував. Але чи зможе Іран і Північна Корея врятувати російську армію від скрути на сході України?

У другій половині липня з’явилися перші повідомлення про можливі постачання дронів з Ірану до Росії. Зокрема, американські ЗМІ з посиланням на спецслужби США повідомляли, що російські фахівці розпочали тренування на моделях безпілотників в Ірані.

Наприкінці серпня представник Білого дому підтвердив, що Москва справді отримала безпілотники Mohajer-6, Shahed-129 та Shahed-191 з Ірану.

Спочатку передбачалося, що іранці доправлять безпілотники до Росії через Каспійське море. Спецслужби США згодом повідомили, що доставка вже відбулася транспортними літаками.

Іранські безпілотники – це копії з помилками

Про технічні характеристики іранських безпілотників відомо менше, ніж турецьких. Зокрема, їм, як і раніше, не вистачає досвіду активної діяльності в зоні бойових дій.

Багато експертів переконані, що оскільки Іран уже 40 років перебуває під санкціями, його безпілотники в основному є копіями зарубіжних моделей. За даними Військового дослідницького центру безпілотників Бард-коледжу, станом на 2019 рік в Ірані було 179 дронів різних класів.

Mohajer-6, перша з поставлених у Росію моделей, є одним із середніх та важких дронів і знаходиться у виробництві лише з 2018 року. Shahed -129, який також використовуватиметься в Україні, є старішою розробкою 2012 року та копією ізраїльського безпілотника Hermes 450, модель якого потрапила до рук іранських інженерів.

Врешті-решт, Shahed-191 є зменшеною версією американського безпілотника RQ-170 Sentinel. Тут іранцям вдалося перехопити модель 2011 року на кордоні з Афганістаном.

Згідно з інформацією, російські фахівці зіткнулися з численними помилками під час першого випробування іранських безпілотників.

А постачання Північною Кореєю «мільйонів артилерійських снарядів», про яку Пентагон оголосив 5 вересня, також є ознакою того, що санкції значно обмежили ланцюжки поставок Москви і тому вона була змушена звернутися до Північної Кореї. Сумнівно, що північнокорейські боєприпаси вплинуть на хід війни. Нещодавні повідомлення про успіхи українців у контрнаступі, здається, це підтверджують.