Маневри між ведмедем та драконом: Казахстан дистанціюється від Росії на тлі війни в Україні

Невдале російське вторгнення в Україну, спонукало Казахстан проводити незалежну зовнішню політику

Російські ретельно сплановані політичні ток-шоу відомі своїми антиукраїнськими образами, але наприкінці листопада мішенню став Казахстан, який звинуватили у нацизмі. Згодом російські офіційні особи розкритикували цю ледь завуальовану загрозу, але багато експертів зауважили, що в жорстко контрольованому світі кремлівської пропаганди такі делікатні заяви навряд чи були зроблені без будь-якої форми попереднього схвалення. Про це йдеться в авторській колонці Каміли Ауєзової, аналітика-дослідниці на сторінках Atlantic Council, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Каміль Ауєзова

Інцидент підкреслює зростання занепокоєння у Кремлі, оскільки вторгнення в Україну продовжує розмивати позиції Росії в інших країнах колишньої радянської імперії. Найпомітніша зміна відбулася у відносинах з Казахстаном, який продемонстрував своє бажання дистанціюватися від дедалі ізольованішої Москви та проводити наполегливу багатовекторну зовнішню політику з більш тісними відносинами з Китаєм, Туреччиною та Заходом.

Казахстан традиційно є одним із найближчих союзників Росії. Завдяки поєднанню таких факторів, як спільна історія, співпраця в галузі безпеки, економічна інтеграція та один із найдовших у світі спільних кордонів, шансів на повний крах двосторонніх відносин обмаль. Проте, Казахстан демонструє принципову позицію щодо війни і підкреслив, що не схвалює напад Росії на Україну.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв особливо чітко висловив свою позицію під час щорічного Санкт-Петербурзького міжнародного економічного форуму у червні 2022 року. Поруч із президентом Росії Володимиром Путіним, Токаєв заявив, що Казахстан не має наміру визнавати незалежність так званих Луганської та Донецької народних республік на сході України. Дехто сприйняв цей крок як дуже свідому та публічну зневагу до Путіна та російського вторгнення в Україну.

Коментарі Токаєва у Санкт-Петербурзі пролунали після низки кроків, які сигналізували про рішення Казахстану дистанціюватись від Росії. З початку російського вторгнення в Україну, Казахстан вирішив утриматися, а не підтримувати Росію під час низки ключових голосувань в ООН щодо війни. Уряд Казахстану також пообіцяв посилити енергетичну співпрацю з Європою в той час, коли Путін сподівався шантажувати нафтою та газом європейських лідерів, щоб вони відмовилися від підтримки України. У травні 2022 року Казахстан скасував щорічне святкування Дня Перемоги, що стало дуже символічним кроком. Цей жест розлютив багатьох у Москві, де офіційне шанування ролі СРСР у Другій світовій війні розглядається як ознака постійної політичної лояльності до Росії.

Коли у вересні сотні тисяч росіян втекли до Казахстану, щоб уникнути мобілізації до російської армії, Токаєв пообіцяв надати їм гуманітарну допомогу. Він зазначив, що більшість чоловіків-втікачів були змушені покинути Росію через «безнадійну ситуацію», перш ніж засудити спроби Путіна анексувати чотири частково окуповані українські області.

Казахстан проводить більш наполегливу зовнішню політику. Останніми тижнями лідери Китаю та Німеччини відвідали центральноазіатську країну. 11 листопада 2022 року Токаєв взяв участь у саміті Організації тюркських держав у сусідньому Узбекистані, де знову наголосив на важливості суворого дотримання Статуту ООН. Казахстан уже почав розширювати Транскаспійський міжнародний транспортний маршрут, який оминає Росію і пролягає через Китай, Казахстан, Каспійське море, Азербайджан, Грузію та далі до Європи через Туреччину. Під час травневого візиту до Анкари Токаєв підписав угоду про поглиблення співпраці у сфері безпеки та спільну розробку військових безпілотників.

Китай, ймовірно, найбільше виграє від зміни геополітичного балансу сил у Центральній Азії, причому Пекін, зрозуміло, прагне підкреслити свою підтримку Казахстану. Під час вересневого візиту до столиці Казахстану, голова Китаю Сі Цзіньпін говорив про «рішучу підтримку Казахстану в захисті його незалежності, суверенітету та територіальної цілісності».

Казахстан стикається зі складним завданням – маневрувати між російським ведмедем і китайським драконом. Схоже, що Росія залишиться важливою державою в Центральній Азії та ключовим партнером для Казахстану, але Москва тепер більше не зможе домінувати в регіоні, як колись. Вторгнення Путіна в Україну вже призвело до історичних змін у Центральній Азії та спонукало Казахстан до більш незалежної зовнішньої політики.

Наразі не йдеться про те, щоб Казахстан став ворожим до Росії чи вирішив виступити виключно на боці суперників Москви. Будь-які подібні кроки можуть мати потенційно катастрофічні наслідки для безпеки та незалежності країни. Однак, стає дедалі очевиднішим, що унаслідок невдалого вторгнення Путіна в Україну, російський вплив у Казахстані та в регіоні Центральної Азії знизився до найнижчого рівня за останні 100 років.