«Зоряні війни»: як українські мисливці полюють за іранськими безпілотниками росіян на полі бою

Підрозділи боротьби з безпілотниками чергують вночі, пересуваючись між вогневими точками — кожна ретельно підібрана, щоб мінімізувати ймовірність випадкового поранення мирного жителя

Фото: Heidi Levine

Пікап підстрибував по ґрунтовій дорозі, поки не зупинився на піщаному пагорбі. Була майже північ. Півмісяць показав, як хвилі хлюпають на невеликому пляжі, коли четверо українських військових — мисливців за дронами — вийшли з вантажівки та чекали на звук. Бум. Над містом Миколаїв пролунав потужний вибух — сигнал про чергову атаку російської авіації. Потім знову почувся гул і завили сирени. Про це йдеться у спеціальному репортажі The Washington Post, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

«До бою», — сказав командир підрозділу, наводячи тепловізійний датчик у небо на початку листопада, коли ще один солдат піднімався за важким кулеметом, встановленим на вантажівці.

Росія продовжує завдавати ударів по Україні з безпілотників Shahed іранського виробництва, наводячи жах на мирних жителів і неодноразово пошкоджуючи енергетичну інфраструктуру.

Підрозділ на пляжі був одним із десятків, яким доручено виявляти та знищувати безпілотні літальні апарати, які використовує Росія.

Миколаїв, який знаходиться лише за кілька кілометрів від фронту, став першим містом-жертвом іранських безпілотників, і тому у місті швидко сформували мобільні підрозділи боротьби з цими дронами, залучивши особовий склад поліції, армії, підрозділів територіальної оборони та нацгвардії.

За словами мисливців за безпілотниками, Росія спочатку запускала «Шахеди» в будь-який час. Але шумні та повільні машини легко збивали вдень, тож тепер вони літають переважно між північчю та світанком.

Підрозділи боротьби з безпілотниками чергують вночі, пересуваючись між вогневими точками — кожна ретельно підібрана, щоб мінімізувати ймовірність випадкового поранення мирного жителя. Коли вони помічають Шахеда, кілька команд стріляють по дрону одночасно.

«Це прекрасна картина, коли посеред ночі тисячі снарядів освітлюють небо. Це схоже на щось із «Зоряних воєн», водночас «чудове» та небезпечне», – розповідає 26-річний Богдан Ярема, спецпризначенець, який допомагає координувати зусилля по боротьбі з безпілотниками у Миколаєві.

24-річний Андрій Цибін, сержант поліції, каже, що більшість підрозділів по боротьбі з дронами налічують приблизно півдюжини людей. Деякі також мають важке озброєння. Команда Цибіна, наприклад, була озброєна кулеметом 50-го калібру, врятованим із підбитого російського танка. Пістолет тепер знаходився у кузові подарованого кабріолета, укомплектований спеціальним фарбуванням із зображенням черепа.

Один член підрозділу, зазвичай, використовує тепловий датчик, схожий на пістолет, щоб помітити Шахеда, перш ніж увімкнути лазерний промінь, щоб освітити його та збити.

К, який очолював підрозділ по боротьбі з безпілотниками, розміщений на пляжі, був телевізійним журналістом до 2017 року, коли заснував компанію з виробництва військового обладнання. Тепер його життя пов’язане з безпілотниками — експлуатацією їх для українських військових і знищенням ворожих.

«Коли Росія вперше почала використовувати Шахеди, то українці не знали, як їх знищити. Деякі солдати використовували ракети з плеча. Повітряні сили, навіть одного разу підняли винищувачі, але ризикувати багатомільйонними літаками вартістю 20 000 доларів було «цілковито марнотратством», — зазначає Пол Лушенко, підполковник армії США та докторант Корнельського університету, який вивчає бойові дії безпілотників.

Безпілотники, зазвичай, підлітають з боку Чорного моря, перш ніж підніматися вгору по річці Південний Буг. У той час як одні націлені на військові об’єкти чи інфраструктуру у Миколаєві, інші спрямовані на міста аж до Києва, що за 300 км на північ, або Львова, за 500 км на заході України.

Неодноразові атаки безпілотниками та ракетами українських міст спонукали Сполучені Штати та їх союзників почати постачати Україні більш досконалі системи ППО. Але поки вони не будуть розгорнуті по Україні, захист багатьох міст, зокрема й Миколаєва, багато в чому залежатиме від мисливців за дронами.

Мисливці за безпілотниками сказали, що їх надихають повідомлення про військову допомогу Заходу для боротьби із Шахедами, включно з нещодавнім оголошенням про американські кулемети проти безпілотників. Але вони ще не бачили жодної з цієї зброї. Крім того, їм також потрібне більш базове обладнання, зокрема термодатчики, окуляри нічного бачення та міцні пікапи.