Чому ізоляціонізм США щодо України є огидним, але має певний сенс

Поступка Путіну мала б жахливі наслідки, але США процвітали б незалежно від цього

Коли республіканці у США переходять від бажання бити іноземні країни до бажання їх ігнорувати, світ змінюється. Дональд Трамп є ізоляціоністом щодо України. Спікер Палати представників Кевін Маккарті та Рон ДеСантіс, головний суперник Трампа за висунення у президенти 2024 року загравали з ізоляціонізмом. Обидва підтримані багатьма виборцями-республіканцями. Про це йдеться в авторській колонці Саймона Купера на сторінках Financial Times, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Саймон Купер

Я шкодую про це. Я вважаю, що Захід має допомогти Україні. Але я визнаю, що наразі ізоляціонізм може бути в інтересах як США, так і Західної Європи. Є жахлива логіка кинути Україну у руки Путіну. Морально ми повинні підтримати Україну. Таку нешкідливу сім’ю, яку забивають до смерті у сусідньому районі, і ми можемо допомогти їм недорого для себе. Але моральні аргументи рідко впливають на уряди. Демократії створені для того, щоб задовольнити потреби сучасних виборців. У них достатньо проблем з цим. Вони мало зацікавлені в допомозі іноземцям або, як ми бачили зі зміною клімату, майбутнім виборцям.

Захід поки що підтримував Україну, оскільки це було дешево та легко, принаймні зараз, коли ціни на енергоносії впали. Майже вперше в історії ми виступаємо за союзника, який є демократичним, об’єднаним, поділяє наші кращі цінності та сам веде всі бойові дії. За оцінками Кільського інституту світової економіки, з лютого 2022 року по січень 2023 року США спрямували Україні близько 78 мільярдів доларів допомоги. Це приблизно 0,3% ВВП США, значна частина якого була перероблена американськими виробниками зброї.

Натомість, Україна послабила Росію, найстійкішого міжнародного агресора з тих пір, як США самі поступилися цією роллю у 2008 році. Українці також випробовують західну зброю. Кажучи мовою Трампа, це найкраща угода, якщо не брати до уваги приблизно 2500 західних військ і кілька літаків, які рятували афганців від талібів, майже не ведучи бойових дій, поки Байден не відкликав їх.

Путін намагався відлякати нас від України, перекриваючи газ і зерно, відправляючи біженців на захід і погрожуючи ядерною війною. Його останній гамбіт – розміщення ядерної зброї у Білорусі. Якщо йому врешті-решт вдасться збільшити витрати на втручання?

Інтервенціоністи наполягають на тому, що допомога Україні буде в наших власних інтересах. Дехто наводить цей випадок, використовуючи сумнівну історичну аналогію з «Мюнхеном»: навіть якби ми віддали Путіну Україну так само, як ми віддали Гітлеру Чехословаччину у 1938 році, він би все одно погнався за нами, кажуть вони.

Гітлер прийшов за Європою. Але безжально аморальні ізоляціоністи могли зазначити, що він ніколи не став загрозою для американського материка. Навіть якби він правив Європою десятиліттями, американці, ймовірно, жили б нормально. І загроза Путіна є більш локальною, ніж загроза Гітлера. Якщо він хотів напасти на Берлін, то питання: він і чия армія? Своїм Бахмут не взяти.

Ізоляціоністи можуть з певною причиною стверджувати, що Путін не є проблемою Америки чи навіть Західної Європи: Росія не наважувалася йти на захід від річки Ельба протягом двох століть. Путін міг би спробувати проковтнути Східну Європу, але США та Західна Європа навчилися під час холодної війни, що вони можуть процвітати, поки Східна Європа у російських кайданах. Вони навіть можуть процвітати, поки більшість світу у кайданах.

Інтервенціоністи підкріплюють свою тезу оновленою версією «теорії доміно»: мовляв, Україна — це війна за Захід або за демократію, і якщо впаде Київ, впадуть і інші кісточки доміно. Можливо, вони мають рацію в тому, що Молдова і Грузія відійдуть до Росії, а Тайвань до Китаю. Попередня американська теорія доміно не виправдалася: В’єтнам став комуністичним, але більша частина Південно-Східної Азії – ні. Інша теорія доміно 20 років тому стверджувала, що якщо Ірак стане демократичним, Близький Схід теж стане. Виявляється, прогнозувати геополітику складно.

США під проводом республіканців могли б заощадити 0,3% ВВП і «володіти лібами», покинувши Україну майже без ризику для себе. Американська економіка, ймовірно, переживе будь-які далекі потрясіння. США є найбільш закритою з 10 крупних економік світу, де міжнародна торгівля становить лише чверть ВВП.

В основі цих аргументів лежить більше питання: наскільки великий захід? З 1945 по 1989 рік західний альянс простягався від Лос-Анджелеса до Західного Берліна. З 1990-х до лютого 2022 року він простягався від Лос-Анджелеса до Латвії. Зараз він найбільший за всю історію: від Лос-Анджелеса до Києва. У разі перемоги республіканців наступного року він може стиснутися: від Лісабона до Києва? До Латвії? Чи тільки з Лісабона до Берліна? Це екзистенційні питання для поляків і латишів, але не для жителів штату Канзас. Ізоляціоністи це розуміють.