Іноземні військові експерти пояснили, чи можна українську армію вважати найкращою у світі

Збройні сили України пройшли інтенсивну швидку підготовку та є «абсолютно» найкращими за показником загального високого бойового досвіду, оскільки продемонстрували чудову адаптивність та винахідливість у боротьбі з більшою та краще оснащеною російською армією

«Україна має наразі, ймовірно, найкращу армію у світі. Українські солдати – найдосвідченіші у сучасній війні, оскільки продемонстрували це за останні 13 місяців, і, незважаючи на тяжкі втрати з початку російського вторгнення, збройні сили України опанували багато уроків», – заявив у березні 2023 року майор австралійської армії у відставці Мік Райан.

За словами Павла Баєва, професора-дослідника Інституту дослідження проблем миру в Осло та старшого позаштатного наукового співробітника Інституту Брукінгса, заява Райана є надто гіперболізованою, але, це була «навмисна і, можливо, підвищуюча бойовий дух» оцінка. Про це йдеться в аналітичній публікації Newsweek, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Загартовані у боях українці

«Немає жодних сумнівів у тому, що українська армія має актуальніший бойовий досвід, ніж будь-яка інша армія світу, крім російської», — вважає Марк Канчіан, старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень за програмою міжнародної безпеки.

Збройні сили США, Великобританії та Китаю, які не беруть участь у бойових діях, не накопичують такого досвіду. Збройні сили України, які зазнали значних змін з початку 2022 року, тепер включають безліч бійців, які до 24 лютого 2022 року навіть не служили в армії.

«Збройні сили України є «абсолютно» найкращими за показником загального високого бойового досвіду. Практичний досвід України полягає у високотехнологічній сучасній війні, яка має велике значення. Але це особливий вид війни, на відміну від боротьби з повстанцями чи партизанської війни, яка потребує іншого набору навичок. Українці продемонстрували чудову адаптивність та винахідливість у боротьбі з більшими та краще оснащеними російськими збройними силами», – заявив військовий аналітик Девід Стоун.

Розмір збройних сил

За інформацією Statista, станом на 2023 рік, російська армія налічує близько 1 330 900 військовослужбовців, порівняно з 500 000 в Україні.

Згідно з цими даними, Росія мала 830 900 активних солдатів, а Україна – 200 000 осіб. Обидві країни мали резервні сили чисельністю у 250 000 осіб.

Росія посідає п’яте місце у світі за кількістю активних солдатів. На першому місці був Китай із 2 мільйонами активних солдатів у 2022 році. На другому – Індія, на третьому – США, а на четвертому – Північна Корея.

Президент Росії Володимир Путін неодноразово пропонував збільшити чисельність збройних сил Росії з початку війни в Україні, зокрема шляхом «часткової мобілізації» 300 000 російських бійців у вересні 2022 року. Достеменно невідомо, скільки втрат Росія зазнала під час війни. За оцінками Києва на кінець березня 2023 року, ця цифра перевищує 170 000 осіб, що вище за типові західні оцінки.

Росія мовчить про свої втрати, не пропонуючи оновленої інформації з осені 2022 року. Однак, мобілізація означає, що чисельність особового складу «збільшилася порівняно з показниками попередніх років», згідно зі щорічним звітом Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

«Але бойовий досвід, що дає вирішальні переваги як Росії, так і Україні, є «палицею з двома кінцями». Невідомо, скільки досвідчених українських офіцерів залишається на нижніх щаблях командного ланцюжка. На початкових етапах війни, Росія втратила значну кількість свого «елітного» або досвідченішого персоналу, поповнивши ряди менш досвідченими новобранцями», – стверджує Стоун.

За словами Девіда Данна, професора політології Бірмінгемського університету, російська армія, що складається з молодих новобранців без певних навичок у структурі «згори донизу», має «дуже складний характер» порівняно з українськими збройними силами, які наразі набувають різного досвіду.

Зброя НАТО та «чудова адаптивність»

Довоєнні збройні сили України були оснащені озброєнням радянської доби, яке наразі доповнено основними бойовими танками стандарту НАТО та західними системами ППО. Наприкінці березня 2023 року в Україну прибули німецькі танки Leopard 2 та британські танки Challenger 2, і США заявили, що прискорять постачання зенітно-ракетних комплексів Patriot.

Згідно зі звітом IISS, опублікованим у лютому 2023 року, цей потік західної артилерії та озброєнь в Україну «модернізує інвентар Києва та підвищує його можливості».

За словами Баєва, нещодавно сформовані українські бригади набувають досвіду роботи з новими системами озброєнь, згодом інтегруючи ці можливості у свої підрозділи.

«Технології – це велика перевага, але вони не вирішують, хто переможе на полі бою», – вважає Марина Мирон, наукова співробітниця відділу військових досліджень Королівського коледжу Лондона.

Експерти кажуть, що здатність збройних сил використовувати наявне в їхньому розпорядженні обладнання, що тягне за собою адекватну підготовку, матеріально-технічне забезпечення, планування та загальновійськову тактику, визначає, наскільки добре вони можуть діяти.

«І хоча Україна отримала модернізований боєкомплект, «немає жодних сумнівів у тому, що Росія завдала величезних збитків її військовому потенціалу. Та й росіяни переходять на застарілі системи і це демонструє, що вони не в змозі йти в ногу з часом», — каже Стоун.

Військові витрати

За даними Statista, військові витрати США набагато перевищують витрати інших країн: у 2021 році вони становили 38% від загальних військових витрат по всьому світу.

На другому місці, але далеко позаду США, опинився Китай, за ним Індія, Великобританія та Росія. За даними Statista, до початку війни, військові витрати України зростали з 2016 року, становлячи близько 4% валового внутрішнього продукту (ВВП) країни у 2020 році та трохи знизившись у 2021 році.

«Але військові витрати згодом змінюються. До кінця Другої світової війни у США та Великій Британії була набагато більша частка населення у збройних силах, тому що «коли країна перебуває у стані війни, вона може мобілізувати більшу частину свого населення», — пояснює Стоун.

За його словами, той же принцип застосовний і до військових бюджетів, адже «якщо ви боретеся за виживання, то плануєте вкласти більшу частину своєї економіки у військові дії. Порівняно з епохою холодної війни, військові витрати США скоротилися, але порівняно з нинішніми європейськими країнами НАТО, вони залишаються вищими.

Україна наздоганяє

Незважаючи на можливості, які Україна здобула за останній рік, її збройні сили ще мають «велику слабкість». «Гостра нестача авіації» для України означає, що «її не можна порівнювати з арміями США чи Китаю», незважаючи на те, що Росії не вдалося домінувати у повітрі в Україні.

Важко намалювати точну картину авіавтрат Росії та України протягом усієї війни, але статистичні дані за 2023 рік показують, що Росія має понад 4100 літаків порівняно із 312 у України.

Проте ВПС Росії, як і ВПС США, Великобританії та Китаю, стверджують, що мають винищувачі п’ятого покоління. Хоча деякі експерти сумніваються, що російські літаки, такі як Су-57, справді можуть бути класифіковані як такі, вони, як і раніше, мають кращі можливості, ніж літаки радянської доби, які експлуатує Україна. Польща та Словаччина передали Україні МіГ-29, які вона зберігала у своєму парку протягом багатьох років, але вони не сприяють значному оновленню військово-повітряних сил.

Західні країни опираються закликам Києва пожертвувати винищувачі стандарту НАТО, такі як F-16, які стануть підмогою до тих, які Україна має у своєму розпорядженні. Але експерти кажуть, що питання не лише в тому, наскільки досконалим є літак: це поєднання літака та логістики, ланцюжків постачання, допоміжного обладнання та навчання.

Хоча багато українських військовослужбовців навчились працювати з новою технікою НАТО, їх шанси використовувати нові системи озброєння й танки повною мірою з часом збільшуватимуться.

Але майбутнє збройних сил України залишається невизначеним. Оскільки результат війни досі висить на волосині, поки невідомо, яку форму набудуть українські збройні сили, коли припиниться екстрена військова допомога від їх західних покровителів.

«Тим не менш, українські військові пройшли інтенсивну швидку підготовку, аби бути «абсолютно в авангарді» військових інновацій, і ще якийсь час вони залишатимуться на передньому краї європейської безпеки», – підсумовує Данн.