Україна може стати «світовим сховищем» природного газу

Навіть російський «Газпром» може скористатись сховищами України для зберігання надлишкових обсягів газу

Оператор ГТС України працює над 30 проектами для подальшої інтеграції ринку в європейську газотранспортну систему, підтримки процесу внутрішньої лібералізації та оптимізацію газотранспортної системи. Про це йдеться в аналітичній статті Аури Сабадус із Міжнародного центру досліджень товарних ринків.

Генеральний директор «Оператора ГТС України» Сергій Макогон зазначив, що деякі з найближчих проектів включають пропозицію обмежених потужностей на регіональних аукціонних майданчиках, об’єднання точок інтерконекту з Польщею та Словаччиною й залучення величезної кількості компаній, зокрема російського «Газпрома» для зберігання газу в Україні.

На початку травня 2020 року «Оператор ГТС України» та угорська компанія FGSZ об’єднали існуючі точки інтерконекту Берегово 1400 та Берегдароц 800 у єдину віртуальну точку інтерконекту Bereg IP. Тепер «Оператор ГТС України» планує створити аналогічні віртуальні точки інтерконекту з Польщею та Словачииною наприкінці вересня, об’єднавши фізичні точки інтерконекту Германовичі-Дроздовичі на польському кордоні й точки Будінце – Вельке Капушани на словацькому кордоні.

Румунія

Хоча Україна досягнула значного прогресу зі своїми сусідами із Євросоюзу, запустивши такі нові послуги, як короткострокові чи віртуальні зворотні потоки з Польщею та Словаччиною, вона виявилась менш успішною з Румунією. Вдалось підписати лише одну угоду про інтеконект для транзиту, хоча країни мають п’ять прикордонних пунктів. Румунський оператор ГТС – Transgaz називає причиною цього розбіжності у вимірюванні газу на його кордонах з Україною.

«Ми постійно отримуємо запити від трейдерів про експорт газу в Румунію, адже зараз це преміальний ринок і зі своєї сторони повністю готові підписати угоду про інтеконект із Transgaz, але від них ми поки що не отримали жодної відповіді. Для нас транзит в Румунію – не дуже велика бізнес-можливість порівняно з іншими напрямками. Здебільшого це румунські споживачі, які страждають від обмежених можливостей імпорту і, як наслідок, більше високих цін на газ. Я гадаю, що ця ситуація повинна бути вивчена місцевим регулятором й антимонопольними органами», – розповідає Макогон.

Аукціони по зберіганню

Макогон стверджує, що «Оператор ГТС України» досягне ключого рубежа 6 липня, коли вперше в історії пропонуватиме щорічні потужності по зберіганню газу на аукціонних майданчиках.

«Ми плануємо пропонувати щорічні потужності для зберігання газу у 2020/21 роках згідно з умовами Європейської мережі операторів ГТС у всіх точках інтерконекту, зокрема і в точках входу з Росією. Зараз ми проводимо оцінку потенційних платформ для резервування, таких як RBP в Угорщині і GSA в Польщі», – зазначає Макогон.

Рівні зберігання

Макогон очікує рекордні рівні зберігання газу в Україні у поточному році, оскільки багато іноземних компаній активно використовують послуги з короткотривалих перевезень.

На початку року «Оператор ГТС України» запустив короткотривалі перевезення на західних кордонах з надією залучити зарубіжні компанії для використання цієї послуги або для транзиту на короткі дистанції між державами-членами Євросоюзу, або ж для стимулювання компаній до закачування газу в Україні, використовуючи свої 30 мільярдів кубометрів газу у підземних сховищах.

Через п’ять місяців результати перевершили очікування Оператора ГТС України. За січень-квітень 2020 року імпорт українського газу збільшився до 3,9 мільярдів кубометрів, що на 59% більше, аніж за аналогічний період 2019 року. Частина імпорту була використана для внутрішніх потреб України, але понад 1 мільярд кубометрів газу закачано в режимі митного складування, що дозволяє компаніям зберігати газ в українських підземних сховищах впродовж трьох років без необхідності митного декларування.

За січень-квітень 2020 року у підземні сховища України було закачано 2,3 мільярди кубометрів газу, що на 33% більше, аніж в минулому році. Зазначимо, що іноземними компаніями було закачано 550 мільйонів кубометрів, що на 162% більше, аніж за аналогічний період минулого року. Додавши перехідні резерви з минулого року, загальні обсяги газу, який зберігається в режимі митного складу, складають понад 1 мільярд кубометрів.

Весь імпорт протягом цього періоду припадав на європейські країни: обсяги постачання із Словаччини складали близько 2,4 мільярдів кубометрів, з Угорщини – близько 0,9 мільярдів кубометрів, а з Польщі – 0,6 мільярдів кубометрів. Це відповідає річному зростанню на 91%, 26% і 28% відповідно.

Запрошення для «Газпрому»

Макогон очікує, що найближчими місяцями в Україну будуть імпортовані ще більші обсяги газу, адже європейські компанії потребують величезних сховищ, щоб покрити надлишкову пропозицію. Він прогнозує, що навіть російський «Газпром» може скористатись сховищами України для зберігання надлишкових обсягів газу.

«Через значні запаси газу у сховищах Євросоюзу, я гадаю, цього року українські сховища будуть користуватись великим попитом. Наші нові дисконтні послуги з транспортування на короткі дистанції у сховища й низькі тарифи на зберігання (1 євро/МВт*г за цикл зберігання) роблять наші сховища дуже привабливими для постачальників газу. У підсумку, я очікую, що у 2020 році в українських сховищах буде зберігатись близько 5-6 мільярдів кубометрів газу від європейських постачальників. Якщо російський «Газпром» вирішить зберігати газ в Україні, то сховища можуть бути заповненими. Для «Газпрому» можуть бути доступними 7-10 мільярдів кубометрів. Проте, для російського монополіста зберігання газу в Україні буде радше політичним, аніж комерційним рішенням», – сказав гендиректор «Оператора ГТС України».

Хоча Україна не імпортує російський газ для своїх власних потреб з листопада 2015 року, наша країна підписала 5-річний транзитний контракт із «Газпромом» на мінімальні 65 мільярдів кубометрів у 2020 році і 40 мільярдів кубометрів в рік, починаючи з 2021-го.

Втім, обсяги транзиту за перші чотири місяці 2020 року скоротились на 47% у річному вимірі, склавши 15,5 мільярдів кубометрів. Різке падіння викликано надлишковою пропозицією у Європі, низьким попитом та відсутністю транзиту на Балкани після того, як російський експорт газу в Туреччину, Болгарію та Грецію був перенаправлений у новий газопровід «Турецький потік» з січня 2020 року.

«Наша ГТС може транспортувати 110 мільярдів кубометрів газу в рік, але цього року ми очікуємо лише 50-55 мільярдів кубометрів транзиту. Обсяги впадуть ще більше, якщо Росія запустить газопровід «Північний потік-2» потужністю 55 мільярдів кубометрів газу в рік», – зауважує Макогон.

Більше транзиту

Макогон підкреслює, що існуюча транспортна інфраструктура (українська ГТС чи транзитний коридор Ямал через Білорусь й Польщу) повинна повністю задовольнити потреби Росії в обсягах експорту газу до Європи, не створюючи при цьому додаткову потребу у підключенні «Північного потоку-2» до мережі.

За словами керівника «Оператора ГТС України», Росія повинна відкрити власну мережу для доступу третіх сторін, щоб дозволити місцевим та центральноазіатським компаніям здійснювати транзит газу через Росію й Україну в Європу

«Росія не потрапляє під дію Третього енергетичного пакету ЄС, але через існуючу монополію «Газпрому» на експорт газу трубопроводами страждають не лише інші російські та центральноазіатські виробники газу», але й український Оператор ГТС, оскільки ми не можемо пропонувати нашу інфраструктуру для інших користувачів (для транзиту)», – додає Макогон.

Ринкова лібералізація

Довгострокові пріоритети «Оператора ГТС України» передбачають не лише зусилля щодо залучення інших компаній для транзиту газу через Україну, але й підтримку відкриття місцевого газового ринку. Україна досягнула прогресу у дерегулюванні газового сектору, такого як анбалдінг та стимулювання для створення гуртового ринку.

Тим не менше, у нас все ще є важлива перешкода, яку необхідно усунути – зняти зобов’язання щодо ПСО, яке вимагає від НАК «Нафтогаз України» купувати обсяги газу в місцевих виробників й продавати їх домогосподарствам та районним теплоенергокомпаніям за регульованими тарифами. Цілих 60% обсягів ринку пов’язані з ПСО, які потрібно було усунути в травні, але частково відклали до липня.

Ця схема стала яблуком розбрату між «Нафтогазом» та розподільчими компаніями на тлі побоювань, що останні проводять несанкціонований відбір більш дешевого газу з метою продажу іншим споживачам за вищими цінами. Були звинувачення щодо перкосу щоденного балансуючого ринку, яким керує «Оператор ГТС України», викликаючи невдоволення серед його учасників.

«Наша ГТС повністю готова до цього. Проте, ми вважаємо, що потрібно внести деякі додаткові поправки в законодавство для забезпечення безперебійного постачання вразливих споживачів – домогосподарств й соціальної інфраструктури. Ці зміни пов’язані із постачальниками останньої надії, спрощенням процедур зміни постачальників і так далі», – резюмує Макогон.

Переклад: Володимир Тиравський

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s