Путін проводить політику паспортного імперіалізму в Україні

Це створює потенціал для посилення російського впливу в нашій країні, водночас фатально послаблюючи її суверенітет

Москва планує видати мільйон російських паспортів жителям окупованого Донбасу до кінця 2020 року. Таким чином, Кремль сподівається змінити геополітичний баланс в регіоні і підірвати зусилля з припинення шестирічної неоголошеної війни з Україною. Зважаючи на ці серйозні наслідки, міжнародній спільноті варто запровадити додаткові санкції проти РФ, оскільки президент Росії Володимир Путін буде продовжувати проводити політику паспортного імперіалізму в Україні, залишаючись непокараним. Про це йдеться у статті редактора блогу UkraineAlert Пітера Дікенсона на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Виступаючи 9 червня у Ростові-на-Дону, депутат Держдуми Росії від провладної партії «Єдина Росія» Віктор Водолацький підтвердив, що понад 180 тисяч українців отримали російські паспорти з часу запровадження нової прискореної процедури понад рік тому. За словами Водолацького, зараз на стадії обробки ще 98 тисяч заяв і очікується, що у другій половині 2020 року буде видано до 800 тисяч нових паспортів.

Плани щодо спрощеної видачі паспортів на окупованому Донбасі вперше були оприлюднені у квітні 2019 року, буквально через декілька днів після впевненої перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах. Протягом передвиборчої кампанії, Зеленський вирізнявся тим, що був менш конфронтаційним щодо Росії, аніж його конкурент Петро Порошенко. Це призвело до поширених чуток про те, що обрання Зеленського допомогло б вийти із глухого кута у мирному процесі, що було б незначним конкретним прогресом після припинення широкомасштабних бойових дій на початку 2015 року.

Цей стартовий оптимізм був незабаром нівельований президентським указом Путіна, згідно якого українцям з окупованого Донбасу надали право звертатись за російськими паспортами за спрощеною процедурою.

«Такі дії є ще одним підтвердженням для світової спільноти істинної ролі Росії, як держави-агресора, що веде війну проти України. На жаль, цей указ не наближає нас до кінцевої мети – припинення вогню», – прокоментував тоді Зеленський.

Натхненний відсутністю рішучої міжнародної реакції на свій указ, Путін посилив свій паспортний імперіалізм проти України і 17 липня 2019 року видав другий указ, яким надав можливість спрощеного російського громадянства для усіх українців. Це далеко не перший випадок, коли Кремль використовував паспорти в якості інструмента зовнішньої політики для прогнозування свого впливу на території колишнього Радянського Союзу. Ця тактика вперше була застосована у Молдові на початку 1990-х років. Видача російських паспортів також допомогла зміцнити контроль Москви над двома регіонами Грузії до 2008 року, коли спалахнула війна. Російські паспорти також відіграли важливу роль у кримській політиці Кремля до і після окупації півострову у 2014 році.

Маневр з паспортами Путіна на Донбасі є очевидним показником, який демонструє готовність Росії не дозволити Україні відновити повний контроль над окупованими регіонами. Якщо прогнози Кремля справдяться, то до кінця 2020 року на окупованому Донбасі буде проживати мільйон громадян Росії, тобто чверть від усього населення. Це перетворить так звані сепаратистські республіки східної України у російські паспортні протекторати.

Зважаючи на те, що російські громадяни складають значну частину населення Донбасу, Москва вимагатиме законного права втручатись у внутрішні справи України. Такі аргументи не мають жодного стосунку до міжнародного права. Тим не менш, вони виглядають більш переконливим приводом для безмежного втручання, аніж протести пригнобленого російськомовного населення, на які опиралась Москва з початку військової інтервенції Росії у 2014 році.

Війна, розпочата Росією шість років тому, далека від завершення, і Москва надалі віддана ідеї обмеження незалежності України. Паспортний імперіалізм Путіна посідає чільне місце, створюючи потенціал для посилення російського впливу в Україні, водночас фатально послаблюючи її суверенітет. Якщо буде дозволено безперешкодно діяти на окупованому Донбасі, то ця стратегія буде апробована в інших регіонах, що дозволить Росії повільно, але цілеспрямовано підірвати здатність українського уряду функціонувати. На жаль, в таких кошмарних сценаріях немає нічого надуманого чи дивакуватого.

Москва вважає свій паспортний наступ суто гуманітарною політикою, яка покликана полегшити страждання населення, яке потрапило в зону конфлікту, але ці твердження не заслуговують довіри, як і спроби Кремля показати своїх бойовиків на Донбасі в ролі невдоволених шахтарів і трактористів. Насправді, паспортизація є добре відомим елементом гібридного арсеналу, створеного Кремлем з 1991 року, який розгорнули на території колишнього СРСР заради збереження імперського впливу.

Тільки рішуча міжнародна відповідь може завадити Кремлю використовувати цю ж паспортну тактику для консолідації контролю над окупованим Донбасом і дестабілізації іншої частини України не невизначений час. Єврокомісія уже ухвалила деякі рішення, щоб завадити державам-членам ЄС визнавати паспорти, які видані згідно указу Путіна від 24 квітня 2019 року.

Зараз Росія знаходиться у процесі створення паспортних протекторатів на сході України. Робить це методично й безсоромно перед усією світовою спільнотою. Якщо таку нахабну агресію залишити непокараною, це призведе до подальшого руйнування міжнародної безпеки, наслідки якого будуть відчутними далеко за межами України.