Демократи та республіканці в США обіцяють й надалі підтримувати Україну

Обидві партії запевняють, що відносини між двома країнами будуть тільки зміцнюватись

Відсутність оновленої політичної платформи у Республіканської партії США на президентських виборах у 2020 році дозволяє президенту Дональду Трампу ухилятись від жорстких зобов’язань щодо делікатного зовнішньополітичного питання України. Як відомо, гальмування програми військової допомоги на суму 400 мільйонів доларів було центральним елементом імпічменту Трампа. Про це йдеться в аналітичній публікації американського видання The Hill, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Політична платформа Республіканської партії зразка 2016 року зберігає пом’якшені формулювання стосовно України, які були узгоджені на той час керівником передвиборчої кампанії Трампа Полом Манафортом, якого засудили до 7,5 років ув’язнення за обвинуваченнями спеціального прокурора Роберта Мюллера в рамках розслідування щодо втручання Росії в американські вибори.

Як з’ясував комітет Сенату США з розвідки, Манафорт мав безпосередні контакти із представниками російської розвідки під час передвиборчої кампанії 2016 року та успішно зняв будь-які зобов’язання з надання летальної військової допомоги Києву, намагаючись змінити риторику у відносинах з Москвою. Ця суперечка була складовою величезного розслідування щодо втручання Росії в американські вибори, контактів Кремля з кампанією Трампа та з’ясування чи мала Москва вплив на обрання президента США.

Поведінка адміністрації Трампа стосовно України, яка наразі має тендітне перемир’я з Москвою після 6 років війни, внаслідок якої загинули понад 14 000 людей – стало еталоном для вимірювання того, чи ухиляються Сполучені Штати від протистояння з агресивною та експансіоністською Росією.

Конгресмени від Республіканської партії заявляють, що рішення адміністрації Трампа надати Україні летальну військову допомогу якраз віддзеркалює їхню відданість. Проте, критики у якості контраргументів вказують на брехливі звинувачення Трампа щодо втручання України, а не Росії в американські вибори, а також на відмову від військової допомоги з намаганням зіпсувати репутацію кандидата від Демократичної партії Джо Байдена.

Стівен Пайфер, науковий співробітник Інституту Вільяма Перрі при Стенфордському університеті та колишній посол США в Україні за часів адміністрації Білла Клінтона зазначив, що відсутність нової політичної платформи у Республіканської партії, ймовірно, є шансом уникнути жорстких політичних заяв з цього приводу.

«Якщо б республіканці висловили свої традиційні зовнішньополітичні позиції, то це було б несумісно із заявами президента США», – вважає Пайфер.

Для української діаспори в США, політична платформа Республіканської партії 2016 року була переможною, оскільки забезпечила більшу відданість США у порівнянні із зусиллями адміністрації Обами перед обличчям російської агресії.

«Ми підтримуємо збереження, і, якщо це буде доцільним, посилення санкцій разом з нашими союзниками проти Росії допоки суверенітет й територіальна цілісність України не будуть повністю відновлені. Ми також підтримуємо надання відповідної допомоги збройним силам України та посилення координації з оборонним плануванням НАТО», – йдеться у тексті політичної платформи Республіканської партії від 2016 року.

Зважаючи на відсутність нової платформи, Республіканський національний комітет у 2020 році схвалив порядок денний зразка 2016 року і у своїй резолюції підтвердив підтримку програми президента Трампа на другий термін.

Член Палати представників від Республіканської партії та співголова Українського кокусу в Конгресі США Енді Харріс заявив, що підтримує дії Трампа щодо України навіть без офіційної партійної платформи.

«Політика президента США щодо нашого союзника України була чіткою та значно сприятливішою, аніж політика адміністрації Обами-Байдена – незалежно від того, чи існує офіційна політична платформа. Ми продовжимо підтримувати хороші відносини з нашим союзником і під час другого президентського терміну», – зазначив Харріс.

Втім, відсутність політичної платформи у Республіканської партії у 2020 році непокоїть українсько-американську спільноту. Вони побоюються, що після імпічменту президента, підтримка країни зменшиться.

Україна згадувалась щонайменше двічі під час Національного з’їзду Республіканської партії, коли державний секретар США Майк Помпео нахвалював Трампа за надання Україні оборонного озброєння.

Проте, у промові колишньої генеральної прокурорки Флориди Пем Бонді Україна неодноразово згадувалась разом з обвинуваченнями в корупції та опортунізмі. Бонді зосередилась на спростованих твердженнях про те, що віце-президент США Джо Байден вимагав відставки генерального прокурора України Віктора Шокіна, щоб захистити ділові інтереси свого сина Хантера.

Як відомо, Віктора Шокіна звільнили з посади за саботаж заходів щодо боротьби з корупцією, які передбачали на той час розслідування стосовно енергетичної компанії Burisma, до ради директорів якої входив Хантер Байден та їх намагання лагалізувати свої операції.

«Конкретна заява допоможе українській спільноті в США зрозуміти, якого бачення дотримуються республіканці щодо України», – вважає Андрій Добрянський, прес-секретар Українського Конгресового Комітету – найбільшої організації по захисту інтересів американців українського походження.

Погляд Республіканської партії на Україну ще більше ускладнює конфронтаційне розслідування сенатора Рона Джонсона про те, що Байден зловживав своїм становищем в особистих інтересах, але його критикували за просування російської пропаганди, яка дискредитує Україну. Зазначимо, що Джонсон є одним з найпалкіших прихильників України у Вашингтоні і саме він у серпні 2019 року підштовхнув Трампа до розморожування військової допомоги Україні, щоб змусити розпочати розслідування відносно Байдена.

«Сенатор Джонсон вважає Володимира Путіна загрозою. Він дуже поважає український народ і прагне йому допомогти у протистоянні з російською агресією», – зазначив прес-секретар Джонсона.

Незважаючи на двозначні заяви, кампанія Трампа користується підтримкою серед українців в США, зокрема нещодавно навіть утворилась коаліція «Українці США за Трампа». Хоча жодної конкретної інформації про цю коаліцію поки що немає.

Кен Фарнасо, заступник прес-секретаря кампанії Трампа зазначив, що коаліція є масовою ініціативою для підтримки президента і її основна місія – це зміцнення відносин між США та Україною, «виступаючи за верховенство закону та тісне економічне співробітництво».

«Як і усі наші коаліції в межах передвиборчої кампанії Трампа, українці, які його підтримують, збираються разом, щоб телефонувати, стукати у двері і надсилати статті для налагодження контактів з іншими українцями в США», – підкреслив Фарнасо.

Важливо відзначити, що створення коаліції за Трампа відбулось одразу після формування у червні 2020 року аналогічної коаліції українців на підтримку Байдена.

«Послужний список Трампа щодо України і її головного ворога – Росії просто жахливий», – вважає Орест Дейчаківський, член керівного комітету групи прихильників Байдена.

Демократи у своїй партійній платформі 2020 року підтвердили відданість територіальному суверенітету та зусиллям щодо реформ в Україні. Тим не менш, позиція Демократичної партії надалі не відповідає зобов’язанням Республіканської партії 2016 року.

«Я просто щаслива від того, що про це згадали і ми знаємо, що віце-президент Байден палко підтримував Україну», – заявила Марсі Каптур, член Палати представників від штату Огайо, співзасновниця та співголова Українського кокусу в Конгресі США.

Каптур вважає «дуже тривожним» той факт, що відсутність платформи у республіканців не дозволяє їм робити чіткі заяви про політику США щодо України, але, за її словами, обидві партії є абсолютно відданими підтримці Києва.

«Я абсолютно віддана тому і гадаю, що кожен член нашого кокусу це підтримує. Немає жодних сумнівів в тому, що члени наших підкомітетів з оборони є єдиним цілим і ми чекаємо того дня, коли Україну візьмуть у Лігу вільних націй у Європі, і ми всі будемо працювати заради цього», – запевняє Каптур.