Невдалий бліцкриг Росії проти України перетворюється в найгірше жахіття Кремля

7 років тому, в Москві побачили можливість «маленької переможної війни» проти України, але ті, хто планував і розв’язав цю війну, замість героїв можуть отримати статус міжнародних військових злочинців

У 2014 році Росія намагалася поставити Україну на коліна. Впевненість Москви базується на старому прислів’ї, що переможців не судять. Однак все пішло не за планом. Україна чинила опір і вижила. Про це йдеться в аналітичній статті Дмитра Кулеби, міністра закордонних справ України на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Невдалий бліцкриг Росії тепер поступово перетворюється в найгірше жахіття Кремля. 11 грудня 2020 року прокуратура Міжнародного кримінального суду в Гаазі зробила історичну заяву. Прокуратура підтвердила, що вони знайшли достатні підстави для початку офіційного розслідування військових злочинів і злочинів проти людяності, скоєних у Криму та на Донбасі з 2014 року.

Щоб зрозуміти важливість цього рішення МКС, ми повинні озирнутися на перші дні конфлікту. Коли президент Росії Володимир Путін вперше ухвалив рішення розпочати військову агресію проти України на початку 2014 року. Україна щойно пережила виснажливу революцію і тут панував хаос і злидні.

Опортуністичне керівництво Росії діяло негайно, окупувавши Кримський півострів України і спровокувавши війну на Донбасі. Спочатку здавалося, що все йде за кремлівським планом. Здавалося, що «маленька переможна війна» скоро закінчиться на користь Росії. Потім щось пішло не так. Всупереч всім очікуванням Україна пручалася і зуміла зупинити наступ Росії.

Навесні 2014 року російському вторгненню пручалася не тільки українська армія, але й український народ. Десятки тисяч добровольців взяли в руки зброю, щоб захистити свою країну. Сотні тисяч цивільних добровольців надали все необхідне, зокрема навіть елементарне військове обладнання. Разом вони зробили неймовірний подвиг, зупинивши вторгнення Росії.

Сьогодні лінія фронту залишається такою ж, як і у вересні 2014 року. Крим і деякі частини Донбасу все ще знаходяться під російською окупацією. Але чи дійсно Крим і Донбас були головними військовими цілями Кремля? Звичайно, ні. Москва хотіла зберегти всю Україну в своїй винятковій сфері впливу.

Незважаючи на шестирічний конфлікт, Україна не змінила геополітичний курс, обраний її народом в 2014 році. Замість цього країна продовжує проводити політику інтеграції в ЄС і НАТО з кінцевою метою членства в обох організаціях.

Україна не розвалилася економічно. Незважаючи на втрату приблизно 20% ВВП і 25% промислових потужностей країни через російську агресію, Україна уникла дефолтів і фактично продемонструвала економічне зростання протягом кількох років поспіль до пандемії коронавірусу. Основними торгівельними партнерами України зараз є ЄС і Китай, а Росія опустилася на четверте місце після Китаю, Німеччини і Польщі.

Отруйний характер антиукраїнської пропаганди Росії є ще одним свідченням того, що Путін не очікував затяжного конфлікту. Фіктивні історії про злодіяння, такі як горезвісний репортаж про «розп’ятого хлопчика зі Слов’янська», переданий по російському телебаченню влітку 2014 року, є потужними, але короткотривалими інструментами пропаганди.

Насправді, весь кремлівський наратив про те, що «українські націоналісти» ведуть «громадянську війну» проти «російськомовних» на сході України, ймовірно, коли-небудь буде ефективний тільки як короткострокова димова завіса. Жоден серйозний спостерігач не вважає, що невеликий регіон України може самотужки боротися проти решти країни майже 7 років, не вичерпуючи своїх запасів боєприпасів, танків і військового персоналу.

У той час як війна Путіна грунтувалася на короткостроковій тактиці, реакція України була методичною та орієнтованою на результат з довгостроковою метою – притягнути Росію до відповідальності. Цей підхід зараз починає приносити плоди.

Українська влада і громадянське суспільство країни продемонстрували вражаючу синергію у співпраці з прокуратурою МКС. Вони спільно задокументували і представили в Гаагу великі докази злочинів, скоєних агресором в окупованому Криму, а також у Донецькій і Луганській областях на сході України. Ці докази, без сумніву, відіграли важливу роль у рішенні МКС.

Той факт, що Україна повністю підкорилася юрисдикції Міжнародного кримінального суду, підтверджує, що їй нема чого приховувати і що вона повністю віддана принципам справедливості і верховенства закону в міжнародних відносинах. Україна продемонструвала нульову терпимість до міжнародних злочинів і продемонструвала рішучість здійснювати юрисдикцію над ними в усіх випадках відповідно до принципу взаємодоповнюваності, який лежить в основі міжнародного кримінального правосуддя.

Хоча Україна повністю віддана своїй ролі в боротьбі з безкарністю, більшість тих, хто несе відповідальність за військові злочини і злочини проти людяності в Україні, перебувають за кордоном, в основному в Росії. Відсутність співпраці з боку Російської Федерації в судовому переслідуванні за ці злочини не повинно заважати міжнародному співтовариству вимагати справедливості. Дійсно, МКС був створений саме для такої ситуації. Україна розраховує на підтримку всіх держав в своєму прагненні до справедливості.

Рішення МКС про початок розслідування надзвичайно важливе з двох ключових причин.

По-перше, це показує, що, хоча міжнародне правосуддя рухається повільно, воно, тим не менш, неминуче. Візьмемо, наприклад, колишню Югославію. Знадобились десятиліття, але винні у військових злочинах в балканських війнах 1990-х років все ж постали перед судом. Справедливість також запанує щодо злочинів, скоєних в контексті збройної агресії Росії проти України, і винні будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.

По-друге, це демонструє ціну російської агресії проти України не тільки для кремлівського керівництва, але і для всіх його представників і ставлеників.

Поки прокурор МКС готується розпочати офіційне розслідування, військові злочини і злочини проти людяності все ще відбуваються в окупованому Криму і на сході України. У щорічних звітах прокурора МКС чітко вказано, що це єдино правильне юридичне тлумачення ситуації. Прокурор МКС також встановив докази прямих нападів регулярної армії Росії на Україну в 2014 році і продовжує збирати докази контролю, здійснюваного Російською Федерацією над збройними групами в Донецькій і Луганській областях.

Завершення попередньої експертизи МКС слугує нагадуванням про те, що національні уряди і міжнародні організації повинні продовжувати закликати Російську Федерацію дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права і в повній мірі співпрацювати з МКС.

З моменту початку своєї роботи в 2003 році МКС щосили намагається виправдати покладені на нього дуже високі очікування. Прогрес МКС досі був досить нерівним, але судове переслідування військових злочинів і злочинів проти людяності, скоєних в контексті війни Росії проти України, тепер дає Суду можливість довести свою життєво важливу роль в справі правосуддя, заснованого на міжнародному праві. МКС не повинен упустити цей шанс.

Україна переконана, що міцний мир неможливий без притягнення до відповідальності винних у вчиненні найтяжчих злочинів. Міжнародний компонент будь-якого повоєнного правосуддя життєво важливий для його успіху, тому що війна в Україні – це акт агресії, здійснений Російською Федерацією.

7 років тому, в Москві побачили можливість «маленької переможної війни» проти України. Ті, хто планував і розв’язав цю війну, розраховували стати героями. Замість цього вони можуть отримати статус міжнародних військових злочинців.