США прагнуть санкціями «вбити» улюблений газопровід Путіна

Запровадження нових жорстких санкцій США є серйозною стратегічною невдачею для російського президента і «Газпрому»

Сенат США розпочав 2021 рік з того, що завдав серйозного удару президенту Росії Володимиру Путіну, ухваливши Закон про дозвіл на національну оборону (NDAA), який передбачає санкції, спрямовані на те, щоб знищити стратегічно важливий проект Кремля «Північний потік – 2». Геополітичне значення цього закону неможливо переоцінити. Це означає майже неминучу загибель найважливішого енергетичного проекту Путіна і не дозволяє Росії посилити контроль над поставками природного газу в ЄС.

Про це йдеться в аналітичній публікації Дайан Френсіс, старшої наукової співробітниці Євразійського центру Атлантичної ради та професорки Школи менеджменту імені Теда Роджерса при університеті Раєрсона на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Новий закон запроваджує драконівські санкції, які повинні назавжди покласти край будівництву газопроводу «Північний потік – 2». Цей енергетичний трубопровід, який проходить по дну Балтійського моря, покликаний зробити Європу більш залежною від російських енергоносіїв, одночасно надавши Москві безпосередній контроль над потоками газу.

У разі його завершення це також завдасть шкоди Україні, зробивши газотранспортну систему країни непотрібною і позбавивши Київ значних доходів від транзиту. Багато хто побоюється, що, зменшивши залежність Москви від України в питанні транзиту газу на ринки ЄС, «Північний потік – 2» також збільшить ймовірність майбутньої ескалації російської військової агресії проти України.

Запровадження нових жорстких санкцій США є серйозною стратегічною невдачею для Путіна і «Газпрому». Вартість незавершеного газопроводу поки оцінюється в 11,6 млрд доларів. Критики давно вказали на відсутність економічного обґрунтування для «Північного потоку – 2». Вони розглядають його як геополітичну зброю і розглядають санкції США як спробу роззброїти Кремль.

Репутація Німеччини сильно постраждала в останні роки через її непримиренну підтримку проекту «Північний потік – 2». Ця підтримка залишається потужною, незважаючи на гучну стурбованість партнерів Берліна в ЄС. Німеччина може отримати економічну вигоду від газопроводу, який обіцяє перетворити країну в регіональний газовий хаб, забезпечуючи при цьому дешеві поставки для німецької промисловості. Втім, інші європейські країни не поділяють такого ентузіазму.

У грудні 2018 року Європейський парламент переважною більшістю голосів засудив «Північний потік – 2» як «політичний проект, який є загрозою європейській енергетичній безпеці» і закликав до його скасування. Незважаючи на цей опір, канцлер Німеччини Ангела Меркель стійко захищала трубопровід як чисто комерційну угоду.

Спроби перекрити газопровід тривають вже кілька років. Європейські ініціативи не змогли перешкодити реалізації проекту, але заходи, ухвалені Сполученими Штатами, виявилися набагато ефективнішими. Наприкінці 2019 року, санкції США остаточно зупинили роботи з будівництва газопроводу.

Росія відмовилася визнати поразку і провела 2020 рік, намагаючись обійти санкції США і завершити останні 120 кілометрів будівництва. Тим часом, кремлівські чиновники завдали удару у відповідь американським зусиллям по знищенню проекту трубопроводу, назвавши санкції формою «гібридної війни».

У липні 2020 року сенатор США Тед Круз, співавтор первинного пакету антиросійських санкцій, оголосив, що другий пакет санкцій забороняє будівництво, страхування і сертифікацію «Північного потоку – 2».

«Путін – головоріз з КДБ. Вкладати мільярди в кишеню Путіна і давати йому контроль над життєво важливим енергетичним каналом – погана ідея. Усі зловмисні дії Путіна фінансуються за рахунок доходів від енергетики. Він – нафтовий тиран», – зазначив сенатор Тед Круз.

Восени 2020 року запропонований пакет додаткових санкцій проти «Північного потоку – 2» отримав переважну підтримку обох партій в Конгресі і був включений в NDAA для розгляду в грудні. В середині грудня 2020 року і Палата представників, і Сенат дали остаточне схвалення, але президент Дональд Трамп наклав вето. Палата представників і Сенат США подолали це вето більшістю в дві третини голосів.