Донбас став центром промислового туризму (ФОТО)

Цей регіон пропонує геологічні пам’ятки, як занедбані, так і діючі шахти, покинуті фабрики, нові зелені ферми, які, звісно, надають можливість зануритися в місцеву культуру і пейзажі

Бум туристичної індустрії – це не перше враження від Донбасу – промислового регіону на сході України, де зараз триває війна. Проте, тут є безліч туристичних проектів, які прославляють його культуру і охоплюють промисловий ландшафт та історію. Цей регіон пропонує геологічні пам’ятки, як занедбані, так і діючі шахти, покинуті фабрики, нові зелені ферми, які, звісно, надають можливість зануритися в місцеву культуру і пейзажі. Про це йдеться у спеціальному фоторепортажі EuroNews, переклад якого пропонує Foreign Ukraine.

Лабіринт і озера гіпсової шахти, Іванград

Раніше це була гіпсова шахта, але для стороннього спостерігача вона виглядає як ланцюг помаранчевих пагорбів поруч з невеликим селом. Вхід в цю шахту служить воротами в таємничий підземний світ, який вартий кожної хвилини вашого часу.

Захисне спорядження для голови в таких місцях – дуже хороша ідея. Інша справа – знайти чудового гіда; знайомство з регіоном простіше проводити з краєзнавцями і тоді шансів заблукати значно менше.

«Особливістю геологічного туризму в Донецькій області є те, що на відносно невеликій території можна побачити скелі практично всіх геологічних епох, від найдавніших гранітів до унікальних лужних масивів», – розповідає Михайло Кулішов, знавець дивовижних геологічних пам’яток регіону.

Михайло знає дорогу в найкрасивіші куточки регіону, захоплююче пояснюючи природні явища і десятиліття досліджень людини.

«Я дійсно хотів би показати, наскільки унікальний наш регіон – ось чому він так сподобався західним європейцям. Наприклад, найбільше місто Донецької області – Донецьк був заснований валлійським промисловим інженером Джоном Джеймсом Хьюзом наприкінці ХІХ століття», – зазначає Михайло.

Гіпсова шахта була одним з таких місць. По суті, це лабіринт коридорів, розташованих на різних рівнях, що залишилися після видобутку гіпсу. Тунелі цього лабіринту зазвичай мають ширину від 7 до 12 метрів і можуть досягати висоти до 6,5 метрів. За оцінками, вони тягнуться на 7 км в довжину. Деякі галереї печерної мережі затоплені водою, внаслідок чого «озера» сягають глибини 4 метрів.

Соляна шахта біля Соледара

В історичній частині місцевого виробництва солі ви можете спуститися на підйомнику на глибину до 300 метрів. Підземні галереї тут дуже просторі. В одній з найбільших – проходить фестиваль класичної музики. В іншій знаходиться футбольний стадіон. Є церква і соляні скульптури з легкими прикрасами. Подібні промислові об’єкти вже не вперше слугують культурі регіону.

Підземний спелеологічний санаторій

Так званий спелеологічний санаторій під назвою «Соляна симфонія» також розташований в соляній шахті і зазвичай повністю зарезервований, якщо не діють обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу. Сюди приїжджають на кілька тижнів з надією вилікувати респіраторні захворювання. Жителі проводять час під землею, переглядаючи фільми, граючи в шахи, виконуючи групові вправи, граючи в настільний теніс, читаючи книги і відвідуючи місцевий бар.

Підвали ігристих вин

Довга історія регіонального промислового розвитку, іноземні інвестиції і радянське правління допомогли пов’язати гірські традиції регіону з виробництвом ігристих вин. Сьогодні місцевий виробник Artwinery пропонує можливість побачити весь цикл виробництва ігристого вина, а також відвідати його історичні підземні галереї, які знаходяться на глибині до 72 метрів.

«Піраміди» Райгородка

Піраміди, як їх іноді називають місцеві жителі, є відвалами від виробництва крейди, яке тут припинилось в 1990-х роках.

Як це часто буває, природа сприйняла результати людської діяльності і перетворила їх на щось прекрасне. Зараз це ідеальне місце для походу або велосипедної прогулянки. Тут є велосипедні клуби, до яких ви можете приєднатися під час однієї з місцевих велосипедних експедицій.

На жаль, інфраструктура відстає від можливостей, які пропонує цей регіон. Один з варіантів поїздки – вибрати для проживання більш-менш велике місто, наприклад, Святогірськ, Краматорськ або Слов’янськ, а звідти зробити одноденну поїздку. Інший варіант – звернутися до місцевих жителів, які надають варіанти «зеленого» житла.

Однак є надія на поліпшення інфраструктури. В даний час регіон отримує певну увагу з боку уряду з точки зору розвитку туризму, а також великої любові і роздумів з боку місцевих ентузіастів туризму. Вони часто отримують фінансування від міжнародних неурядових організацій для започаткування бізнесу, що, у свою чергу, поліпшить життя людей в місцевих громадах.

Яна Синиця, місцевий гуру туризму і активістка суспільного розвитку, каже, що іноземні туристи не були рідкістю в Донецькій області до 2014 року, коли почався військовий конфлікт. Зараз її бізнес відроджується, але як і раніше вона обслуговує, в основному, внутрішній ринок, але також приїжджають іноземні гості з міжнародних неурядових організацій та зарубіжні журналісти.

Один з основних проектів, яким зараз займається Синиця, називається «Соляна стежка». Туристам запропонована можливість пройти шляхом історичного видобутку солі з деякими пам’ятками, користуючись інтерактивними мапами або, можливо, 3D-окулярами. Програма включає в себе спуск в шахти, насолоду пейзажем на березі річки Сіверський Донець, дегустацію місцевих делікатесів, приготованих з типових рослин, які ростуть на солончаку, відвідування ферм для дегустації продуктів та багато іншого.