Україна відмовилась запроваджувати жорсткі санкції проти Білорусі

Наша країна вирішила мінімально узгоджувати з Євросоюзом свою лінію поведінки щодо Білорусі

Білорусь і Україна мають велике стратегічне, економічне і символічне значення один для одного. Їх спільний кордон становить 1 239 км. Кордон охороняється недостатньо, і для України, особливо після 2014 року, вкрай важливо забезпечити його безпеку за допомогою добросусідських відносин. Надмірна інтеграція між Росією та Білоруссю (або її потенційна анексія) було б нестійкою ситуацією для України. Білорусі було зручно мати безпечний південний кордон і хороші відносини з Україною, щоб врівноважити вплив Росії. Після 2014 року такі загальні стратегічні цілі зблизили дві країни, при цьому Білорусь демонструвала дедалі більшу антиросійську риторику і зовнішню політику, кульмінацією чого стала напруженість на кордоні з Росією в липні 2020 року. Про це йдеться в аналітичній публікації Германа Карбоні, випускника Європейського коледжу на сторінках польського некомерційного видання New Eastern Europe, переклад якого пропонує Foreign Ukraine.

Україна є (якщо не брати до уваги ЄС як єдине ціле) другим за величиною торгівельним партнером для Білорусі. Незважаючи на те, що після 2014 року було завдано чималих збитків, особливо через вплив російської рецесії на економіку Білорусі, торгівельні відносини між двома країнами були досить успішними. З 2015 року обсяг торгівлі між двома країнами стабільно зростає, в середньому на 13,5% в рік. Дві країни разом працювали над досягненням цього результату. Наприклад, білоруські підприємства брали участь в українських регіональних економічних форумах, уклавши численні контракти. Крім того, з 2018 року дві країни заснували щорічний Форум регіонів України та Білорусі для розширення економічного і політичного співробітництва між місцевими органами влади.

Зрештою, вони мають велике символічне значення один для одного. Традиційно для білоруського уряду, як і для багатьох білорусів, Україна довгий час була символом «небезпек» демократизації або лібералізації. За останні кілька років згадки про заворушення, корупцію чи бідність в Україні були (і залишаються) звичайним явищем для Олександра Лукашенка. Навпаки, Білорусь традиційно не сприймалася негативно в Україні. Українці вже давно вважають Білорусь форпостом економічного зростання, безпеки і добробуту, які може гарантувати «сильний уряд». Буквально в минулому році Лукашенко випередив Меркель і став найпопулярнішим зарубіжним політиком серед українців. Незважаючи на це, сьогодні Україна є прикладом динамічної ліберальної демократії, в той час як Білорусь застрягла в авторитаризмі.

Після білоруських протестів 2020 року ці символічні розбіжності різко загострились, а поворот зовнішньої політики Білорусі в бік Москви унеможливив будь-який компроміс. Лукашенко продовжує називати протести на українському Майдані негативною подією, а білоруське державне агентство щотижня публікує статті про нестабільність в Україні. Крім того, Україну звинувачують у сприянні білоруським мітингувальникам та контрабанді зброї. У серпні 2020 року Україна відмовилася визнати результати білоруських виборів і приєдналася до санкцій ЄС щодо Білорусі.

Дипломатичне протистояння

Повний контроль Лукашенко над країною і його антиросійська позиція були головними факторами, що дозволили встановити хороші відносини між Україною і Білоруссю. Однак Білорусь зараз вражена великими протестами, які продемонстрували розчарування Лукашенком і це повернуло його до більш проросійської риторики та політики. Києву, щоб і далі отримувати підтримку ЄС, необхідно продемонструвати свою прихильність демократичним цінностям і геополітичному курсу. Це створює потужний стимул до відкритої антилукашенківської позиції за прикладом своїх нових союзників.

Все це призвело до того, що Україна не визнала офіційні результати білоруських виборів, розірвала дипломатичні контакти з Мінськом і приєдналася до санкцій ЄС проти сусідньої країни. Санкції, до яких приєдналася Україна, включають заборону на поїздки і заморожування активів 40 білоруських чиновників з Міністерства внутрішніх справ, Центральної виборчої комісії (ЦВК), слідчого ізолятора «Окрестино» в Мінську і Комітету державної безпеки. Зі свого боку, Білорусь відмовилася від будь-якої дружньої риторики і звинуватила Київ у наявності оперативного центру, присвяченого підриву білоруської держави, озброєнню внутрішнього терористичного угрупування під контролем місцевого мільйонера і колишнього дисидента.

Лукашенку необхідно зробити Україну ворогом, щоб зміцнювати міф про зовнішнє втручання і підтримувати єдність своїх прихильників. Це також включає в себе дискваліфікацію будь-якій ролі України в посередництві між білоруським урядом і опозицією. Однак, подальше погіршення відносин може мати катастрофічні наслідки для обох країн з точки зору безпеки та економіки. Безпека України частково залежить від обіцянки Лукашенка стосовно безпеки на кордоні. Вони також є фундаментальними економічними партнерами один для одного. Схоже, що реальне загострення стосунків не в інтересах жодної з країн. Іншими словами, Україна абсолютно не зацікавлена ​​в подальшій дестабілізації, яка може привести до прямого (анексія) або непрямого (перемога на виборах проросійської партії) контролю з боку Росії над Білоруссю.

«Контрольований конфлікт»

Незважаючи на те, що Білорусь дотримується рішуче конфронтаційної позиції щодо України, саме її економіка постраждає найбільше. Товарообіг між двома країнами, який в 2019 році склав 5,8 млрд доларів, характеризується сильним позитивним сальдо Білорусі, яке становить 2,5 млрд доларів. Це принципово важливий показник для Білорусі, адже вона традиційно бореться зі структурним дефіцитом торгового балансу, який в 2019 році склав 6,41 мільярда доларів. Для Білорусі Україна була перспективним партнером, оскільки вона не тільки поглинала значну частку свого експорту (12,5%), але і ця цифра неухильно росла за останні 4 роки (середній зріст становив 8%).

Для України Білорусь є важливим партнером, особливо для її металургійного і гірничодобувного секторів, які виробляють кожну 8-у гривню українського ВВП. Справді, незважаючи на гучні нападки і прикордонне питання з євреями-хасидами у вересні 2020 року, Україна не приєдналася до нових санкцій ЄС щодо Білорусі, включаючи ті, які безпосередньо спрямовані проти Лукашенка. Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, заявив, що не бачить принципової необхідності в економічних санкціях проти Білорусі.

Така заява підкреслює особливий підхід України до Білорусі, який відрізняється від західноєвропейської практики. Це також суперечить тому, що просила і пропонувала лідер білоруської опозиції Світлана Тихановська. Вона виступала за економічні санкції стосовно основних білоруських державних підприємств. Стійкість Лукашенка можна частково пояснити його контролем над держпідприємствами важкої промисловості, на яких працює велика частина населення країни. Білоруські промислові держпідприємства, а також вся його економічна система активно підтримуються Росією, а також побічно підтримуються відносинами з такими торгівельними партнерами, як Великобританія, Німеччина, Польща і Україна.

Білоруське національне інформаційне агентство «БЕЛТА» зображує Україну не тільки як ворога, як це робиться в деяких офіційних дискурсах, але й як фундаментального економічного партнера, що імпортує продукцію з найбільш важливих державних підприємств. Дійсно, з листопада по грудень 2020 року, Бурдянський і Мокрянський кам’яні кар’єри отримали 6 вантажівок БЕЛАЗ-7547. 10 грудня 2020 року білоруський завод з виробництва сільгосптехніки «Амкдор» вперше продав Україні свою нову модель «Амкодор 2551». 20 жовтня 2020 року Мінський автомобільний завод (МАЗ) продав Києву 57 своїх автобусів. У 2020 році Україна також стала найбільшим імпортером білоруської картоплі. У грудні 2020 року Україна запровадила мито на білоруську сталеву арматуру в розмірі 16,08%; проте це не пов’язано з поточними політичними подіями, а, швидше за все, є частиною більш давнього конфлікту між українською державою та білоруськими виробниками сталі. Це перегукується з першими заходами проти білоруського демпінгу на українському ринку у 2019 році. Ймовірно, це матиме лише обмежений вплив на імпорт української арматури з Білорусі, який неухильно зростає в останні кілька років.

Зараз між санкціями, звинуваченнями і агресивною тональністю, що характеризують риторику між двома країнами, Україна вирішила мінімально узгоджувати з Євросоюзом свою лінію поведінки щодо Білорусі. Ці події не вплинуть на поточні (і, можливо, майбутні) контракти. Це не повинно викликати подиву, адже Україна не зацікавлена ​​у дестабілізації Білорусі. Дестабілізація білоруської економіки і, в кінцевому підсумку, ще більша ескалація конфлікту не в інтересах України, оскільки Лукашенко залишається (ми побачимо, як довго) гарантією безпеки на її північному кордоні. Тихановська має рацію, вказуючи на те, що білоруські держпідприємства мають критично важливе значення для влади у Мінську. Втрата Білоруссю партнерів на Заході, ймовірно, тільки посилить залежність від Росії і, отже, призведе до скорочення можливостей для незалежних дій білоруських чиновників, які рано чи пізно звернуться до Росії в пошуках альтернативи. Все, що може обмежити зростання російського впливу на Білорусь, як і раніше не в інтересах Києва.

Крім того, економічна реакція на пандемію коронавірусу робить вкрай небажаним для України втрату такого торгівельного партнера, як Білорусь. Крім того, в Білорусі ситуація не така проста, як здається, на перший погляд. Як відзначали кілька експертів, Росія допомагає Лукашенку створити основу для переходу влади, який призведе до (відносної) лібералізації, яка буде вигідною Москві. Це означає посилення парламентської ролі і економічну свободу, що принесе користь проросійським силам і виведення активів з Білорусі російським бізнесом. З іншого боку, Лукашенко пробує свій власний перехідний шлях, очолюваний ним самим і лояльною елітою. Лукашенко проводить нову конституційну реформу, яка замість того, щоб передати частину президентських повноважень, як спочатку планувалося, тепер легітимізує Всебілоруські народні збори. Це означає, що деяка частина влади буде передана не інституту з партійним представництвом, а суспільно-корпоративному органу, де в основному представники робітничого класу від держпідприємств і профспілок могли гарантувати підтримку президента. Це не те, чого хоче Росія, і вона стає все більш нетерпимою до «шляху, обраного Лукашенком».

Якщо не брати до уваги цінності, зрозуміло, що Україну турбує перехідний період в Білорусі під керівництвом Росії або дестабілізація, яка може привести до активності Москви в країні. Невдоволення Москви перехідною стратегією Лукашенко може привести до подальшого тиску, внаслідок чого Україна буде уважно стежити за тим, що буде далі. Київ проводить зараз мудру і обережну політику щодо Білорусі. Відмова запроваджувати санкції проти Лукашенка може продемонструвати волю України до збереження відкритих каналів зв’язку, залишатися життєздатним співрозмовником як для уряду, так і для опозиції і бути партнером для Білорусі. Важко сказати, чи дійсно Київ вболіває за перехідний варіант Лукашенка, але з урахуванням життєвих інтересів українського народу це може бути не найгірший варіант. Дипломатичне протистояння між Україною і Білоруссю наштовхується на реалії багаторічних торгівельних відносин, які на нинішньому етапі все ще мають можливості для майбутнього посередництва і співпраці. Подальші дії Білорусі з підриву безпеки Києва або посилення тиску з боку Брюсселя можуть змінити курс Києва. Однак, українська політика подвійних стандартів у відносинах з Білоруссю, ймовірно, залишиться. За ворожою риторикою між двома країнами ховаються складніші відносини, стратегії і взаємозалежності, які змушують Україну проявляти обережність.