Сепаратисти з Донбасу, націоналісти й радикали можуть прийти до влади в Росії після Путіна

Схоже, що перед парламентськими виборами в Росії, з низькими рейтингами Путіна і його партії, коли росіяни втомилися від пандемії коронавірусу та економічної кризи, Кремль відчуває небезпеку не від ліберальних демократів

Режим Володимира Путіна втрачає підтримку, і якби зараз в Росії пройшли чесні вибори, він їх програв би. Питання в тому, хто отримає голоси розчарованих Путіним? Швидше за все, не ліберали й демократи, а націоналісти і радикали. Про це йдеться в аналітичній публікації на сторінках польського видання TVP.info, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Коли Росія завдала удару по Україні у 2014 році, окупувавши Крим і розв’язавши війну на Донбасі, і, зрештою, захопивши третину її території, російські націоналісти і прихильники побудови міфічної православної консервативної Новоросії на півдні і сході України були важливим інструментом в руках Кремля. Але бойові настрої потрібно було швидко загасити, тому що Крим і частина Донбасу були окуповані, а шансів на подальшу експансію не було. Так з’явилися Мінські угоди. Прояв політичного реалізму Кремля, який, російські націоналісти і «добровольці» на Донбасі визнали ледь не державною зрадою.

Не випадково в наступні роки режим Путіна «закрутив гайки», і багато з них опинилися за гратами. Влада не могла дозволити людям, які мали військовий досвід почувати себе вільно. Однак через кілька років стає очевидним, що демон російського націоналізму не хоче зникати і стає дедалі більшою проблемою.

Сьогодні більшу загрозу для влади Путіна представляють не ліберальні демократи з великих міст, а радикальні націоналісти і прихильники ортодоксального консерватизму та імперіалізму. Саме тому він вирішив провести політичну операцію, яка мінімізувала б цю загрозу, напередодні парламентських виборів в Росії у 2021 році.

«Ветерани Донбасу»

31 жовтня 2020 року відбувся VI з’їзд так званого Союзу добровольців Донбасу під головуванням Олександра Бородая, колишнього «прем’єр-міністра» т.зв. «ДНР». Що таке Союз добровольців Донбасу? Він був створений російськими спецслужбами восени 2015 року, щоб мати можливість зібрати в одному місці всіх тих росіян, які збиралися на Донбас воювати з Україною. І він використовувався в якості вербування для низки російських приватних військових компаній, які беруть участь в декількох конфліктах на Близькому Сході і в Африці.

Союз добровольців Донбасу (СДД) був заснований самим Владиславом Сурковим, колишнім впливовим радником Путіна протягом багатьох років і давнім куратором окупованої частини Донбасу від імені Кремля. СДД важко ігнорувати, хоча активна фаза війни закінчилася понад 5 років тому. Якщо вірити керівництву організації, на кінець 2019 року, їх загальна чисельність становила 14,5 тисяч осіб. 98% членів СДД мають військовий досвід.

На згаданому з’їзді СДД уклала договір про стратегічну співпрацю з націоналістичною партією «Родина». Бородай заявив, що Союз добровольців Донбасу має намір посилити свою присутність в російській політиці, беручи участь у виборах до місцевих і федеральних органів влади. Члени СДД повинні посісти керівні посади в «Родине».

На з’їзді виступав Костянтин Малофєєв, бізнесмен, спонсор російських «добровольців» у війні на Донбасі. Малофєєв заявив, що «інтереси СДД не обмежуються Донбасом, тому що ветерани захищають ідеали всього «русского мира».

Бородай, коментуючи кризи в Білорусі, Киргизстані і Карабасі, підкреслив, що «СДД ставить за мету вирішити проблеми росіян за межами формальних кордонів Російської Федерації, але в межах кордонів «русского мира». Меседж з’їзду був чітким: завдання Союзу добровольців Донбасу – підтримка Путіна і лояльність до влади Росії. Це проявляється і за межами Росії. Всі ці тези узгоджувалися з маніфестом Товариства двоголового орла, опублікованими декількома днями раніше. Очолює цю організацію Малофєєв. А з’їзд СДД проходив в готелі «Царград», що належить Малофєєву.

Православний олігарх

Бізнесмен Костянтин Малофєєв, відомий своєю роллю під час анексії Криму і війни на Донбасі в 2014 році, оголосив про заснування громадського руху «Царград». Рух було створено в Москві на з’їзді Товариства двоголового орла під головуванням Малофєєва. Він є засновником інвестиційного фонду Marshall Capital Partners. Раніше у нього було понад 10% акцій «Ростелекому», які він продав бізнес-структурам Аркадія Ротенберга за сотні мільйонів доларів. Він є заступником голови Всеросійського Народного Собору – великої громадської організації, яку очолює глава Російської Православної Церкви Патріарх Кирило.

Малофєєв і раніше намагався більше займатися політикою, але його кандидатура в керівництво партії «Справедливої ​​Росії» була відхилена. Це одна з партій, яку називають системною опозицією, що створює тільки видимість опозиції і фактично проводить політику, дотримуючись лінії режиму Путіна. У 2014 році бізнес-структури Малофєєва використовувалися для фінансування російських сепаратистів в Криму і на Донбасі. Підлеглий бізнесмена Ігор Гіркін-Стрелков, став одним з найвідоміших польових командирів сепаратистів на Донбасі. Медіахолдинг «Царград», що належить Малофєєву (назва від давньоруського Константинополя), працює з 2015 року і його основним медіа-каналом є «Царград ТВ». Малофєєв, оголошуючи про створення нового руху, запевнив, що у нього вже є майже мільйон прихильників по всій Росії. Він оголосив, що рух «Царград»  візьме участь у парламентських виборах до Державної Думи Росії у 2021 році «в якості соціального контролера».

Хто може стати кандидатом?

Організація має намір провести опитування всіх кандидатів в депутати в 225 мажоритарних округах і всіх кандидатів від політичних партій на предмет прихильності «традиційним сімейним, релігійним і культурним цінностям російського народу». Малофєєв заявляє, що кандидати, які схиляються до «русофобії» та ображають почуття віруючих, зіткнуться з «будь-якими можливими правовими заходами протидії, щоб такі активісти не змогли прийти до влади». Сам «Царград» не висуватиме кандидатів, оскільки таке право надається лише політичним партіям. Програма руху – праворадикальна й традиціоналістична, дещо схожа на ідеологію Товариства двоголового орла, що просуває монархічні ідеї. З одного боку, ветерани з Донбасу повинні вступити в партійні структури і мати можливість балотуватися на виборах, а з іншого боку, вони повинні належати до руху, який контролює погляди кандидатів на виборах.

До ради руху увійшли депутати Держдуми Росії: Олег Нілов і Микола Земцов, сенатор Євген Савченко (колишній губернатор Бєлгородської області), колишній генеральний прокурор Юрій Скуратов, колишній радник президента Сергій Глазьєв, філософ і головний ідеолог євразійства Олександр Дугін. До руху приєдналися також багато громадських організацій, зокрема Союз добровольців Донбасу, в з’їздах якого брав участь колишній кремлівський чиновник Владислав Сурков.

Кремлівський проект

Можливе співробітництво СДД з існуючими політичними партіями, особливо з «Родиною», покровителем якої є Євген Пригожин, «кухар Путіна», спонсор найманців з приватної військової компанії «Вагнер» і фабрики тролів в Ольгіно, може привести до появи нових, добре організованої і «патріотичної» політичної сили, яка володіє додатковими воєнізованими навичками. Навіть якщо така нова націоналістична партія не отримає величезної підтримки виборців, вона все одно буде забирати голоси опозиційних сил, що використовують аналогічні гасла, але ворожі нинішньому режиму або, принаймні, не підкоряються йому.

Кремль повинен відреагувати на зростаючу популярність ультраправих радикалів. Схоже, що перед виборами в Державну Думу у 2021 році, з низькими рейтингами Путіна і «Єдиної Росії», коли росіяни втомилися від пандемії коронавірусу та економічної кризи, Кремль вирішив активізувати великоруський націоналізм і розіграти гасла, абсолютно не пов’язані з економікою і соціальною сферою.

22 листопада 2020 року Малофєєв охарактеризував основні цілі руху «Царград» – це збереження нації, захист традиційної сім’ї, відновлення імперських традицій російської державності, підтримка соціального миру і злагоди, підтримка політичної та соціальної стабільності, захист суверенітету і територіальної цілісності країни.

Під час нещодавніх кампаній напередодні місцевих і регіональних виборів (2019-2020 рр.) в Росії ліберальні кандидати повідомляли про фізичні напади і переслідування щодо них. Проте, кандидати, що протистоять «Єдиній Росії», досягли непоганих результатів, в тому числі завдяки кампанії Олексія Навального «Голосуй з розумом». Але тепер вони опиняться під ще більшим тиском. Тиском з боку руху «Царград».

Хоча основною метою Кремля є управління націоналістичним і консервативним електоратом, він повинен подбати, щоб на правому фланзі не було створено нічого небезпечного. Співпраця СДД із «Родиною» відразу після приєднання до руху «Царград» вказує на формування коаліції Бородая, Малофєєва і Суркова. Тобто поєднання політичної та військової структур (Бородай), фінансової бази (Малофєєв) та ідеологічної бази (Сурков та Дугін).