Як перезавантажити українсько-американські відносини: поради для Байдена і Зеленського

Україна стикається з ненормальними погрозами своєму суверенітету і демократії: Байден і Зеленський повинні визнати ці надзвичайні обставини, а потім сформувати особливу спільну відданість їх вирішенню

У глобальній боротьбі між демократією і диктатурою, а також в боротьбі за мирну Європу, Україна знаходиться на передовій – як і Західна Німеччина часів холодної війни. Протягом ХХ століття Сполученим Штатам довелося продемонструвати виняткову рішучість у захисті демократії і безпеки в Західній Німеччині від радянської агресії. Зараз аналогічних дій потребує і Україна. Про це йдеться в авторській колонці Майкла Макфола, директора Інституту міжнародних досліджень імені Фрімена Споглі та наукового співробітника Стенфордського університету на сторінках американського видання The Washington Post, повідомляє Foreign Ukraine.

Поки президент Байден готується до зустрічі зі своїм українським колегою Володимиром Зеленським, йому варто пам’ятати про це. Особливо після повернення до влади талібів в Афганістані залишається обмаль надій на проголошений Байденом порядок денний в напрямку демократії та його саміти з демократії, заплановані на цей і наступний роки, якщо український демократичний експеримент провалиться. Його успіх розширить можливості демократів в усьому світі, а його невдача стане благом для президента Росії Володимира Путіна і його авторитарних союзників від Мінська до Пекіна.

Після бурхливих років епохи Трампа, коли президент США був підданий імпічменту, деякі політики прагнуть до нормалізації американо-українських відносин. Але нормалізації не достатньо. Все ще перебуваючи в стані війни з Росією, яка окупувала значну частину її території, Україна стикається з ненормальними погрозами своєму суверенітету і демократії. Байден і Зеленський повинні визнати ці надзвичайні обставини, а потім сформувати особливу спільну відданість їх вирішенню.

У сфері оборони лідерам необхідно перетворити свої відносини на взаємовигідні. 200 000 активних солдатів України, кілька сотень танків і збройних машин, а також потужна присутність розвідки допомагають стримувати войовничі дії Путіна проти Європи більш ефективно, аніж більшість союзників по НАТО. З 2014 року українці ведуть безпосередню боротьбу проти Путіна і його ставлеників. Байден повинен визнати Україну як найважливішого партнера у сфері безпеки в Європі і оголосити про нову велику військову допомогу, посилюючи те, що офіційні особи США тихо підтримували в роки правління Трампа. Цей пакет повинен бути зосереджений на оборонній зброї, включаючи більше протитанкових Javelin, а також модернізованих радарів для підвищення їх ефективності.

Байден і Зеленський також повинні обговорити мирний процес для сходу України, включаючи, можливо, формальну участь США у вмираючому нормандському процесі між Німеччиною, Францією, Росією та Україною. Але самооборона України повинна бути в центрі уваги уже сьогодні.

У свою чергу, Зеленський повинен припинити просити – поки що – підписати План дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). ПДЧ не дає гарантій безпеки, і сувора реальність така, що Україна сьогодні не має права вступати в НАТО. Замість цього, Зеленському варто зосередитися на проведенні необхідних внутрішніх реформ для підготовки України до членства в НАТО без офіційного підписання ПДЧ. Він міг призначити або підтримати незалежну комісію, щоб сформулювати свій власний план, схожий на ПДЧ. Можливо, з колишніми лідерами НАТО в команді, ця неурядова група могла б відслідковувати прогрес України у виконанні вимог НАТО.

До питання про демократію Зеленському та Байдену також потрібен свіжий підхід. Офіційні особи США повинні припинити публічно вичитувати українців про корупцію. Звичайно, боротьба з корупцією повинна залишатися в центрі уваги; умови надання допомоги слід посилити. Але якщо говорити в ширшому сенсі про нашу спільну відданість поглибленню української демократії, це сприяє кращому публічному месиджу – особливо тому, що кожен раз, коли Байден згадує «корупцію» і «Україну» в одному реченні, його опоненти додають «Хантера Байдена». З огляду на боротьбу США за збереження демократії у себе вдома, більш скромний тон також доречний.

Коли діапазон цієї дискусії розширюється від боротьби з корупцією до демократії в ширшому сенсі, з України приходять хороші новини. Уряд ухвалив історичний закон про земельну реформу. Він провів радикальні реформи електронного управління. Парламент запровадив нові правила, які регулюють азартні ігри, ухвалив новий законопроект, який визнає групи етнічних меншин «корінними народами України», і просувається вперед з великим пакетом судової реформи, який отримав схвалення Венеціанської комісії Ради Європи. Влада провела позитивні кадрові перестановки в Генеральній прокуратурі і домоглася значних успіхів в роботі Національного агентства з протидії корупції.

Україна продовжує проводити вільні, справедливі і конкурентні вибори. Там зберігається активне громадянське суспільство і спостерігається велика конкуренція серед приватних медіа-компаній (навіть якщо олігархам належить занадто багато з них), ніж в будь-якій іншій пострадянській країні, крім держав Балтії.

Після початкових коливань сам Зеленський діє більш рішуче. Його рішення заборонити проросійські телеканали і звинуватити їх власника і союзника Путіна Віктора Медведчука в державній зраді було сміливим вчинком, який вимагає підтримки США. Те ж саме і з його діями проти олігарха Ігоря Коломойського, який був основним фінансовим спонсором його президентської кампанії. Ці недосконалі, але видимі спроби повалити олігархічну владу потребують заохочення.

Байден і Зеленський могли б розвинути цей прогрес, оголосивши про нову двосторонню комісію з поглиблення демократичних і ринкових реформ, які можуть спиратися на громадянське суспільство і приватний сектор в обох країнах. Ця ініціатива розширить участь США в програмі демократичних і ринкових реформ.

Два президенти також можуть створити групу лідерів неурядових організацій на високому рівні, таких як колишній чиновник Міжнародного валютного фонду Девід Ліптон, колишній міністр фінансів України Наталія Яресько, політолог Френсіс Фукуяма і колишній президент Естонії Тоомас Ільвес, – щоб наполягати на проведенні реформ через поєднання генерації ідей, підтримки і жорсткої любові.