Гривня у 2021 році стала однією з найміцніших валют у світі

В чому полягає таємниця курсу української валюти

Українська гривня подорожчала з початку 2021 року щодо польського злотого більш ніж на 15%. З однієї сторони, це є наслідком значної слабкості злотого, але це не єдина причина. Цього року гривня зміцнилась і щодо євро й долара. Фактично, за винятком деяких екзотичних валют (сейшельської рупії та мозамбікського метикалу), у 2021 році гривня стала найміцнішою валютою у світі. Про це йдеться в аналітичній публікації польського видання Business Insider, повідомляє Foreign Ukraine.

Чому гривня така міцна?

Аналогічно до того, як існує кілька причин слабкості польського злотого, дивовижна міць української валюти має не лише єдине джерело. І тут ми маємо справу із збігом кількох обставин, нехай і позитивних. По-перше, на фінансових ринках часто буває, коли те, що було дешевим, стає дорогим, і навпаки. Курс української валюти щодо євро з 2015 року коливається в межах від 26 до 35 гривень за євро. Лише наприкінці 2020 року євро коштував в Україні 35 гривень і на той час це був найнижчий показник за останні три роки. Завдяки цьому у 2021 році гривня має чудову базу для порівняння і може добре себе зарекомендувати у всіх рейтингах. Аналогічна ситуація і у випадку з котируваннями до злотого. У 2021 році гривня подорожчала на 15%, а у 2020 році втратила 20%. І програла тоді здебільшого через пандемію, яка в Україні була гіршою, аніж у Польщі.

Проте, це не єдина причина. Польський злотий наприкінці 2020 року також був слабким щодо євро, але це не спричинило його зміцнення в наступні місяці – навпаки, сьогодні він ще слабший. Основною відмінністю, що вплинула на долю гривні та злотого цього року, була діяльність центральних банків. Україна увійшла у 2021 рік з базовою ставкою на рівні 6% та інфляцією на рівні 5%, тому реальна відсоткова ставка була позитивною. Протягом року в Україні чотири рази підвищували відсоткові ставки, загалом на 2,5 пункти і зараз вона складає 8,5%. Інфляція, навпаки, зараз становить 10,9%, тобто реальний рівень – негативний, але менш негативний, ніж у Польщі чи більшості європейських країн. І чим вищі (у даному випадку менш негативні) реальні ставки, тим сприятливіші умови для зміцнення валюти.

Ще більшою відмінністю є те, що український центральний банк, на противагу польському центральному банку, протягом року натякав, що хоче зміцнити курс гривні і це є частиною боротьби з інфляцією. Інвесторам на ринку не потрібно було побоюватись, що, граючи на зміцненні гривні, вони ризикують отримати у відповідь інтервенцію центрального банку. Насправді, це досить парадоксальне твердження, адже центральний банк України втручається на валютний ринок набагато частіше, ніж у Польщі. Проте він намагається таким чином не дивувати ринок, не збільшувати власні прибутки чи «допомагати експортерам», а швидше відновлювати українські валютні резерви.

У 2015 році після багатомісячної війни з Росією вони впали майже до нуля, і країна була близька до банкрутства. Відтоді ретельне відновлення резервів полягало у тому, що поступово центральний банк продає гривню та купує долари, і це загалом мало б послабити гривню. Цього року масштаби цих втручань значно зменшилися порівняно з попередніми роками, оскільки українські резерви відновились. Зараз вони складають 29,7 млрд доларів, що є найвищим показником з 2012 року і відповідає вартості імпорту в країну за майже чотири місяці – це цілком безпечний рівень.

Зміцненню валюти цього року сприяв також той факт, що у 2020 році в Україні зафіксували найвищий профіцит поточного рахунку із зарубіжними країнами за останні 17 років, сягнувши 4,3% ВВП. У 2021 році, ймовірно, знову буде невеликий дефіцит, викликаний підвищенням цін на газ та нафту. Але український експорт також зростає дуже швидко, оскільки сільськогосподарська сировина дорожчає у світі і Україна є потужним гравцем на цьому ринку, що також сприяє зміцненню гривні.

Зрештою, велике значення мають відносини з Міжнародним валютним фондом, який готує для України кредит на 5 мільярдів доларів, якщо вона виконає усі умови, зокрема проведе економічні та інституційні реформи. У вересні-жовтні 2021 року відбулися зустрічі та переговори між представниками України та МВФ, які завершилися укладенням робочої домовленості. Не вдаючись у деталі, ринок чітко оцінює те, що Україна намагається виконувати рекомендації МВФ і зрештою отримає кредит. Цікаво, що наразі гривні зовсім не зашкодили повідомлення в ЗМІ, а також побоювання політиків щодо можливого наступного етапу війни з Росією. Мабуть, ринок робить ставку на сценарій, коли нічого серйозного в Україні не трапиться.

Міцна гривня і польська економіка

Значне зростання гривні у 2021 році практично щодо усіх валют – це не лише цікавий факт. Це також може позначитись на польському ринку праці. За інформацією Інституту соціального страхування, в Польщі легально працює понад 500 000 українців. Станом на кінець вересня 2021 року, українці становили 80% від усіх іноземців в Польщі і для них важливий курс гривні щодо злотого, оскільки вони велику частину зароблених грошей переказують своїм родичам на батьківщину.

За даними Національного банку Польщі, у другому кварталі 2021 року, українські заробітчани переказали 5,5 млрд злотих (на 1,5 млрд злотих більше аніж у минулому році) і коли польська валюта програє щодо української, на ці мільярди можна придбати значно менше гривні. Вищезазначені 5,5 млрд злотих можна було обміняти на 39,3 млрд гривень наприкінці червня 2021 року, а зараз це буде лише 35 млрд гривень. Таким чином, українські заробітчани у Польщі сьогодні втрачають набагато більше, аніж поляки – не лише на інфляції, але й на обмінному курсі. Це може означати, що вони вимагатимуть підвищення зарплати і таким чином збільшуватимуть витрати у польській економіці.

2022 рік може бути уже не таким міцним

Втім, не виключено, що дивовижна кар’єра гривні у 2021 році не повториться у 2022 році. Можливо, зникне одна з найважливіших причин її міцної позиції – підвищення відсоткових ставок. Рейтингове агентство Fitch навіть стверджує, що відсоткові ставки в Україні будуть знижуватись у 2022 році. На їх думку, інфляція в Україні не повинна збільшуватись у 2022 році і буде нижче 7%, частково завдяки міцній гривні.

Крім того, Україна має проблеми з темпами економічного зростання. У першому півріччі 2021 року спостерігалась рецесія. У другому півріччі 2021 року ВВП України збільшився на 2,4%. Крім того, рівень вакцинації українців від коронавірусу залишається низьким, тому ймовірність, що наступні хвилі пандемії змусять уряд запроваджувати обмеження є дуже високою і такі обмеження можуть додатково перешкоджати економічному зростанню. Fitch прогнозує, що курс гривні щодо долара у 2022 році зміцниться лише на 2,5% – цього недостатньо, щоб знову стати найміцнішою валютою у світі.