Як Росія надалі воюватиме проти України: версія колишнього головнокомандувача Збройних Сил Польщі

На думку польського генерала, повномасштабної війни не буде з огляду на багато причин

Мірослав Ружанський

Військові експерти прогнозують три можливі сценарії розвитку ситуації довкола нарощування російських військ біля кордонів України. Це може бути велика війна, під час якої Росія забажає завоювати Київ і окупувати усю країну. Другий сценарій – це локальні зіткнення, які не переростуть у повноцінний збройний конфлікт. По-третє, врешті-решт взагалі не буде жодної ескалації. Мірослав Ружанський, генерал резерву Війська Польського, колишній головнокомандувач Збройних Сил Польщі, президент Stratpoints Foundation і радник партії PL2050 на сторінках Business Insider поділився думками з цього приводу. Foreign Ukraine пропонує з ними ознайомитись.

Захід найбільше стурбований можливим великим збройним конфліктом, якого Європа не бачила вже багато десятиліть. Я дуже сумніваюся у великому збройному конфлікті. Росія не витримала б економічної блокади, яка може виникнути після цього. Це не компенсується союзом із Китаєм, у кращому випадку Росія стала б вотчиною Піднебесної. І це безумовно не те, чого прагне Путін.

Велика війна виглядає сумнівною також з багатьох інших причин. Росія вже багато тижнів збирає війська, тож несподіванки у можливому нападі на Україну практично не буде. За цей час Україна розпочала дипломатичний наступ, отримує зброю від Заходу і навіть зустрічає іноземних військових. Якщо б Путін справді хотів взяти Київ, він спробував би завдати удару відносно швидко і несподівано. Зараз на кордоні перебуває близько 100 000 російських військових, яких недостатньо, щоб перемогти Україну.

Можливий і сценарій, аналогічний до війни в Грузії у 2008 році. Тоді росіяни увійшли в країну, але вирішили не воювати за столицю Тбілісі. Це сталося також через міжнародний тиск. Сумніваюся, що росіянам вдасться швидко дістатися Києва, як вони швидко дісталися Тбілісі у 2008 році. Україна – країна зовсім іншого розміру, ніж Грузія. Крім того, саме грузини тоді першими вистрілили. Звісно, після провокацій з боку Росії, але все ж таки. Якщо росіяни хочуть атакувати, вони зазвичай шукають саме такі підступні мотиви.

Локальні зіткнення між Україною та Росією можуть розвиватись за декількома сценаріями. Передбачити їх неможливо. Ви можете воювати з країною, не окуповуючи її територію. Росія, наприклад, має гіперзвукову зброю, яка практично не фіксується радарами.

Політика Путіна цілком передбачувана. Йому майже 70 років, і він, мабуть, думає про те, як увійти в історію. Президент Росії ніколи не приховував, що мріє відновити колишню могутність СРСР. Однак чи це вимагає великого збройного конфлікту з Україною? Не обов’язково.

Чого зараз хоче домогтись Путін? Нагадаємо, що він ізольований з 2014 року (тобто з моменту анексії Криму – ред.). Тепер він знову розмовляє з НАТО, США та ОБСЄ. Однак ми до кінця не знаємо, яким є зміст цих переговорів. Варто зазначити, що крім Байдена, Путін спілкувався і з президентом Китаю. Тому можна припустити, що все це є елементом геополітичної гри президента Росії.

Водночас важко припустити, що станеться, коли Путін недостатньо виграє від усіх цих переговорів. Чи здійсниться тоді сценарій великої війни? Можна уявити тривале напруження, яке переростає в щось на кшталт «холодної війни 2.0».

Росія може відносно легко та швидко передислокувати свої війська. Перебазування військ для Росії коштує дуже дорого, але не є великою проблемою. Російська армія – відносно сучасна і керується єдиним командним центром. Тож військових можна швидко перевезти. А от НАТО має проблеми зі швидким транспортуванням солдатів й техніки. Символічним підтвердженням цього є випадок з британськими літаками, які оминали територію Німеччини, щоб привезти зброю в Україну.