Війна в Україні може спричинити ядерний конфлікт між США та Росією

Лідери США та Росії повинні виключити можливість використання ядерної зброї, оскільки у такій війні не буде переможців

Дві найбільші ядерні держави світу – США та Росія можуть вступити у ядерне протистояння, якщо ситуація довкола України вийде з-під контролю. Про це йдеться в аналітичній публікації Politico, повідомляє Foreign Ukraine.

«Єдине про що можна з упевненістю стверджувати у сучасному світі за умови розв’язання війни — це закон непередбачених наслідків. У світі з ядерною зброєю, де ситуація уже є нестабільною, усе може трапитись досить швидко, випадково або помилково», — зазначив Дес Браун, член британського парламенту та колишній держсекретар з питань оборони.

Це занепокоєння поділяють нинішні та колишні чиновники з ядерної безпеки, які зазвичай є опонентами один до одного — від прихильників роззброєння до ядерних яструбів.

«Я гадаю, український конфлікт демонструє, що хвилюючий сценарій ядерної ескалації не варто відкидати. Головною проблемою є російський арсенал, який складається із 4000 одиниць тактичної ядерної зброї, що посідає центральне місце у їх військовій стратегії», – вважає Патті-Джейн Геллер, експерт з ядерної стратегії в Hawkish Heritage Foundation.

Ядерна доктрина РФ передбачає «ескалацію заради перемоги», тобто першочергове використання ядерної зброї, якщо звичайний конфлікт розвивається не на їхню користь.

У грудні 2021 року один російський дипломат публічно пригрозив розгортанням тактичної ядерної зброї в умовах кризи. Ця зброя має меншу «потужність», ніж традиційні атомні бомби і призначена для використання проти звичайних сил на полі бою. Але вона є небезпечною і вважається особливо дестабілізуючим фактором для стратегії стримування.

Останнім часом, Сполучені Штати здійснювали спеціальні шпигунські місії, щоб визначити, чи Росія розміщувала якесь зі своїх тактичних ядерних озброєнь уздовж кордону з Україною.

За словами колишнього посла США Річарда Берта, який вів переговори з Радянським Союзом щодо договорів про контроль над озброєннями, російські експерти-ядерники також стурбовані можливістю ескалації української кризи.

«Людей турбує вірогідність, що внаслідок якогось процесу ескалації, щось вийде з-під контролю — неправильне прочитання, нерозуміння сигналів чи технічні помилки — і ядерна зброя у тій чи іншій формі може стати фактором цієї кризи», – зазначає Берт.

За його словами, ситуація посилюється чисельністю збройних сил США, НАТО і Росії, які перебувають у безпосередній близькості.

«Я гадаю корисно пам’ятати одну річ: вони не просто приводять у бойову готовність свої сили в Україні та навколо неї. Є також військово-морські сили, здатні нести ядерну зброю у Чорному та Середземному морях, а також спостерігається активізація у Балтійському морі», – додає Берт.

Не менш важлива проблема полягає у тому, що багато російських військових літаків і ракет також є носіями як неядерної, так і ядерної зброї і це ще більше може заплутати ситуацію під час бойових дій.

«На Заході дуже важко дізнатись, яка, насправді, це зброя – ядерна чи неядерна, доки вона не буде використана», — сказав колишній чиновник в галузі атомної енергетики.

Микола Соков, колишній співробітник МЗС Росії вважає ризик переростання конфлікту через Україну у ядерний «надзвичайно малоймовірним».

Але навіть він припускає можливість небезпечної помилки однієї чи обидвох сторін. Наприклад, випадкове зіткнення між літаками або військовими кораблями Росії та НАТО, за його словами, може спровокувати пряму конфронтацію, яка здатна перевернути усе з ніг на голову.

Для провідних прихильників скорочення ядерних озброєнь, українська криза демонструє наскільки вони є небезпечними.

«Ми починаємо думати про ядерну зброю лише коли виникають кризові ситуації і тоді вона стає справжнім тягарем. Навряд чи вона посилить безпеку в таких сиуаціях, особливо, якщо її можна застосувати помилково», – зазначає Том Коліна, директор з політики у Ploughshares Fund.

Не варто оминати увагою і кібератаки, які використовує Росія в якості ключового елемента своєї військової стратегії: вони здатні порушити роботу систем керування та контролю за ядерним озброєнням або ж збити їх з пантелику.

Неодноразові твердження про те, що «розглядаються усі варіанти» покарання Росії у разі її повторного вторгнення в Україну, викликають особливу тривогу.

«У наш час, «усі можливі варіанти» у конфлікті за участю ядерних держав можна розуміти як такі, що означають потенційне застосування ядерної зброї, навіть якщо вони цього не планували. Тому лідери США та Росії повинні виключити можливість використання такої зброї, оскільки у ядерній війні не буде переможців», – резюмують прихильники ядерного роззброєння.