Як криптовалюта може допомогти на війні в Україні

Здатність України використовувати цю форму допомоги не дивує, оскільки вона є світовим лідером із запровадження криптовалюти

Україна отримала широку підтримку з усього світу — від зброї до солдатів-добровольців, оскільки відважно бореться з російською військовою машиною. Але є менш очевидний спосіб пошуку та отримання допомоги: понад 100 мільйонів доларів у вигляді пожертв у криптовалюті на гуманітарну допомогу та оборону.

Ананья Кумар

Про це йдеться в аналітичній публікації Ананьї Кумар, заступниці директора з цифрових валют у Центрі геоекономіки в Атлантичній раді та Ніхіл Рагувери, позаштатного наукового співробітника у центрах GeoTech та GeoEconomics, повідомляє Foreign Ukraine.

Ніхіл Рагувера

Через кілька днів після того, як український уряд повідомив у Твіттері, що приймає пожертви у криптовалюті, і поділився адресами своїх гаманців, Міністерство цифрової трансформації почало приймати біткойни, ефіри, SOL, DOGE, DOT та інші криптовалюти. Місцеві некомерційні організації та приватні особи також отримали фінансування у криптовалюті, і частина грошей була використана для військових, зокрема для нової форми, спорядження та харчування.

Здатність України використовувати цю форму допомоги не дивує, оскільки вона є світовим лідером із запровадження криптовалюти. Україна також досить далеко просунулась у розробці своєї цифрової валюти –  електронної гривні, а це означає, що незабаром у неї може з’явитися низка варіантів для швидшої передачі грошей громадянам — і доказ наявності фінансової інфраструктури для процвітання цифрових грошей.

Криптоканали в Україні

28 лютого уряд України уповноважив «Допомога Україні», децентралізовану автономну організацію (DAO) співпрацювати із сервісом блокчейну Everstake та фірмою з торгівлі криптовалютами FTX Trading Limited. Solana була однією з перших блокчейн-платформ, що приєдналися до спільноти, до якої зараз входять Bitcoin, Ethereum, Doge, Tether та інші. Українська криптообмінна платформа Kuna.io допомагає уряду керувати пожертвами.

Понад 60% усіх пожертв (близько 60 мільйонів доларів) було відправлено через Kuna.io уряду, який переважно використав їх для закупівлі нелетального військового спорядження. Уряд використовує постачальників, готових приймати криптовалюту, і конвертує частину грошей у долари та євро. На цей час на військові поставки було витрачено 15 мільйонів доларів.

Але схвалений урядом шлях до криптодопомоги — не єдиний. UkraineDAO, PleasrDAO, Trippy Labs та Pussy Riot збирають кошти у криптовалюті для української армії. Зокрема, було зібрано 6,75 млн доларів, в основному в ETH, для незамінного токена (NFT) із зображенням українського прапора. Пожертви у криптовалюті також підтримують неурядові організації: наприклад, Unchain Fund пропонує гаманці, що вимагають багаторазового підтвердження на основі цифрового підпису, щоб забезпечити безпеку при витрачанні зібраних коштів.

Донори приходять з усього світу блокчейну, від дрібних власників криптовалюти та установ до китів — тих, хто тримає великі суми певної криптовалюти. Наприклад, засновник Polkadot Гевін Вуд пожертвував DOT 5 мільйонів доларів уряду України, тоді як Binance пообіцяла пожертвувати 10 мільйонів доларів некомерційним організаціям, які надають гуманітарну допомогу біженцям та дітям, а FTX пожертвувала 25 доларів кожному біженцю з України.

Тим не менш, велика частина допомоги надходить від дрібних донорів, що демонструє потужність глобального криптосуспільства. Середні розміри пожертв у біткойнах та ефірах уряду України становлять близько 650 та 250 доларів відповідно.

Проблеми криптодопомоги

Незважаючи на короткострокові переваги, сплеск криптовалютних пожертв в Україну також виявив деякі ключові проблеми.

По-перше, можливість конвертувати криптовалюту у фіатну валюту залишається критичною перешкодою. Допомогу часто доводиться надсилати через централізовані установи, такі як уряд України або ЮНІСЕФ, які співпрацюють із криптовалютними біржами, такими як FTX, для прийому та конвертації криптовалютних пожертв у фіат. Пряма допомога українським громадянам, навпаки, залежить від взаємної підтримки або місцевих варіантів переведення в готівку. Це складно за умов російського вторгнення, коли роздрібні банки закриті, а мережі видачі готівки не працюють у звичайному режимі. У деяких випадках шахраї скористалися цією ситуацією, вимагаючи пожертв у користувачів, які нічого не підозрюють, і помилково обіцяючи відправити виручені кошти в Україну.

Ще однією проблемою є використання допомоги з метою максимізації прибутку. Гуманітарна криза висуває на перший план найгірші сторони криптоіндустрії, особливо спокусу швидко заробити. Перші користувачі криптопроектів часто нагороджуються токенами, які спонукають їх ризикувати та пробувати нові криптоініціативи. Ця нагорода, звана аірдропом, може принести значний прибуток. На жаль, цей менталітет пронизав гуманітарну кризу в Україні: після того, як уряд у Києві оголосив про аірдроп для винагороди донорів українськими крипто-токенами, великий потік мікропожертв був відправлений просто для задоволення вимог до аірдропу та отримання фінансової вигоди.

Наприклад, Джастін Сан, засновник неоднозначної блокчейн-платформи TRON, скаржився, що її користувачі були виключені з роздачі: він хотів, щоб вони отримували фінансову вигоду від пожертв в Україні, а також наполягав на визнанні токена TRON, тим самим підвищуючи його популярність.

Зрештою, незважаючи на те, що стабільні монети є життєздатним варіантом пожертв, більша частина криптодопомоги була представлена ​​у вигляді токенів з мінливою вартістю. Це може ускладнити для окремих осіб та організацій в Україні адекватний бюджет та використання криптоактивів. У березні на ринку криптовалют відбулися великі коливання цін на основні токени, які пожертвували Україні: з 24 лютого по 29 березня ціна біткоїна зросла на 26%, ефіру – на 29%, а DOT – майже на 40%.

Уроки просуваються вперед

На тлі цих проблем чотири передові практики можуть допомогти зробити пожертви в криптовалюті більш доступними та мінімізувати потенційні ризики.

По-перше, донори мають насамперед враховувати потреби українців у ліквідності та фінансовій стабільності. Стейблкоіни, такі як USDC, USDT, UST, Dai та cUSD, менш волатильні, ніж нативні токени, такі як біткойн та ефір або NFT. Жертводавці повинні використовувати ці стабільні монети, щоб їх пожертви ефективно задовольняли нагальні потреби.

По-друге, необхідно терміново підтримувати та розвивати більше коштів для безперешкодного переходу між фіатом та криптовалютами, щоб українці могли ефективно обмінювати криптовалюту на товари та послуги.

По-третє, як і у випадку з традиційною гуманітарною допомогою, необхідно забезпечити більшу прозорість потоку пожертв. Токени на основі блокчейна мають чудові можливості для підвищення прозорості та відстеження обліку. Додаткові звіти про джерела пожертв (і про те, як вони витрачаються) можуть спростувати звинувачення, що криптовалюта використовується для обходу санкцій. Це можна зробити за допомогою груп аналізу ризиків блокчейну, таких як Chainalysis та Elliptic.

Зрештою, донори криптовалюти мають самі досліджувати проекти допомоги. Донори повинні орієнтуватися на партнерів, які забезпечують прозорість, мають чіткі цілі та демонструють досвід у доставці гуманітарної допомоги. Їм не варто звертатися до привабливих можливостей зі збирання коштів, токен-проектів із сумнівними мотивами або малопридатними технологіями.

Те, як діятиме криптодопомога в Україні, може стати шаблоном для її використання в майбутніх кризах по всьому світу. Ці передові методи можуть допомогти донорам, політикам та регулюючим органам задовольнити потреби та реалії ситуації. Криптовалюта може бути силою добра під час конфлікту, але при обережному поводженні з нею.