Якою повинна бути перемога України та Європи у війні проти Росії

Плани Росії знищити Україну та анексувати нові її території зміцнили волю України боротися та перемогти у цій війні

Ось уже три місяці Володимир Путін люто намагається стерти сучасну українську державу з мапи Європи. Це означає, що Україна має перемогти. Насправді, перемога необхідна, якщо континент хоче мати шанс жити у мирі та колективно працювати над вирішенням глобальних проблем.

Орися Луцевич

Про це йдеться у колонці Орисі Луцевич, керівниці українського форуму Chatham House на сторінках британського видання The Guardian, повідомляє Foreign Ukraine.

Зрозуміло, що Путіну не вдалося змусити Київ капітулювати. Плани Росії знищити Україну та анексувати нові території зміцнили її волю до боротьби та перемоги у цій війні. Отже, виникає запитання: як, насправді, має виглядати перемога?

Для уряду України це означає, по-перше, що російська армія зазнала поразки на полях бою на Донбасі та відкинута туди, де вона дислокувалася до 24 лютого 2022 року. Тим часом, опитування свідчать про консенсус серед людей щодо повернення Криму та Донбасу до складу України та протидію перемир’ю з Росією, поки вона повністю не виведе свої війська.

Що необхідно, так це створення ефективного дипломатичного форуму для переговорів про подальший відхід Росії з окупованих частин Донбасу, врегулювання майбутнього Криму, фінансова компенсація за завдані збитки, судове переслідування осіб, які вчинили військові злочини (Генеральна прокуратура України вже зареєструвала понад 8000 підозр), перспектива членства України в ЄС та створення життєздатних збройних сил, сумісних із стандартами НАТО, які можуть захистити країну у коаліції бажаючих країн.

Як виглядатиме поразка? Простіше кажучи, все, що призводить до тліючого й тривалого конфлікту, який замикає Україну в сірій зоні нестабільності. Непереконливий результат, який, як і раніше, дає Росії перевагу у завоюванні та приєднанні нових територій, неприйнятний. Кремль планує нову анексію Херсонщини під назвою Північна Таврія. Офіційне визнання Києвом територіальних придбань Путіна під дулом пістолета призведе до політичної смерті Володимира Зеленського та ще більше поставить під загрозу українську державу.

Перемога не буде легкою, але українці дедалі більше вірять, що можуть її досягти. Ця впевненість, яка здавалася безглуздям на початку війни, підтвердилася бойовими успіхами й тотальною мобілізацією українського суспільства. Це переконало ключових західних союзників у тому, що Україна може перемогти. Міністр закордонних справ Великобританії Ліз Трасс рішуче заявила, що «ми рухатимемося далі і швидше, щоб витіснити Росію з усієї України».

Цілі України збігаються з цілями її союзників. Більше того, такі цілі тепер підтримуються нещодавно ухваленим Законом про ленд-ліз для захисту демократії в Україні, згідно з яким, уряд США виділить 33 мільярди доларів, переважно на військову підтримку. Коаліція із 40 країн світу створила постійну консультативну групу з питань оборони для координації цієї допомоги.

Україна має перемогти Росію у війні, яку, зрештою, варто вважати колоніальною. Відновлення територіальної цілісності України та, зрештою, світу означатиме крах путінізму як доктрини та припинення претензій Росії на територіальне панування в інших частинах Східної Європи та Центральної Азії. Демонстрація того, що «збирання історичних російських земель» приречене на провал — єдина міцна основа сталого миру та безпеки в Європі.

Перемога України також запобігатиме майбутнім війнам. Росія використовує нещодавно завойовані території в якості плацдарму для нових конфліктів. Анексований Крим був незамінним для їх військової операції в Сирії, а тепер і для штурмів Маріуполя та Херсона. Придністров’я, яке відкололося від Молдови і десятиліттями підтримується Росією, де-факто є складом зброї з військовою базою, яку можна використовувати для нападу на Одесу. Білорусь уже використовується для запуску ракет у Києві.

Не забуватимемо, що ми також говоримо про світову продовольчу систему. Перемога України зменшить ризик масового голоду. Скасування санкцій у відповідь на повний відхід Росії з України також призведе до стабільнішої та передбачуваної російської економіки. Україна та Росія є найважливішими постачальниками продовольства в країни глобального півдня. У деяких країнах, таких як Сомалі, на Росію та Україну припадає 100% імпорту пшениці. За прогнозами ООН, 8-20 мільйонів людей тепер залишаться голодними через побічні ефекти різкого зростання цін і порушені ланцюжки поставок зерна, олії, добрив та палива.

Стійке врегулювання цієї війни означає, що мільйони українців зможуть повернутись додому, знявши тягар з країн, які їх приймають. Понад 5 мільйонів людей розкидані по Європі і на їх підтримку уже витратили 17 мільярдів євро. Більшість із них відчайдушно хочуть повернутися додому. І ці люди потрібні Україні для її майбутньої модернізації та економічного зростання. Результат цієї війни, або призведе до світлого майбутнього, або загрузне у боротьбі та злиднях мільйонів людей – і не лише в Україні. Тому ми маємо дати шанс перемозі України.