Війну в Україні видно як на долоні, завдяки супутникам-шпигунам

Дані з комерційних супутників-шпигунів тепер є невід’ємною, хоча й неформальною частиною війни, адже Україна отримує цінні розвіддані, які може використовувати для боротьби з російськими військами, а також для формування громадської думки, викриваючи руйнування цивільної інфраструктури та потенційні військові злочини

Українські збройні сили, які полюють за російськими танками і відстежують пересування ворожих військ, отримують зображення з комерційних супутників-шпигунів і таким чином отримують доступ до розвідувальних даних, які колись належали лише декільком урядам. Про це йдеться в аналітичній публікації на сторінках The Wall Street Journal, повідомляє Foreign Ukraine.

Напад президента Росії Володимира Путіна на Україну відбувся у період буму комерційних супутників спостереження, сотні яких зараз перебувають на орбіті. Ще до того, як російські війська увійшли до України, супутники деталізували плани Кремля. Коли Путін стверджував, що його війська, які зосереджені на кордоні, відступають, то супутники показали що Росія побудувала міст з Білорусі, щоб танки могли перетнути річку і потрапити в Україну.

Збираються не лише оптичні зображення. За словами представників цієї галузі, деякі супутники мають здатність бачити крізь хмари та відстежувати пересування російських військ у нічний час. Дані з комерційних космічних апаратів можуть бути не такими якісними, як ті, які можуть збирати новітні американські супутники-шпигуни.

Дані з комерційних супутників-шпигунів тепер є невід’ємною, хоча й неформальною частиною війни, адже Україна отримує цінні розвіддані, які може використовувати для боротьби з російськими військами, а також для формування громадської думки, викриваючи руйнування цивільної інфраструктури та потенційні військові злочини.

Співробітники служби національної безпеки США кажуть, що доступні за ціною супутники, які можна взяти в оренду, змінили хід війни, і Росії стало важче приховувати свої військові дії.

«Комерційні геопросторові дані війни в Україні – це те саме, що GPS для операції «Буря в пустелі» 30 років тому, – зазначив Джон Серафіні, генеральний директор HawkEye 360, маючи на увазі використання американськими військовими супутникової навігації для точних операцій у конфлікті 1991 року.

Супутники-шпигуни почали з’являтись напередодні космічних перегонів. Через кілька місяців після того, як у 1957 році Радянський Союз запустив перший штучний супутник, який передав радіосигнали, тодішній президент Дуайт Д. Ейзенхауер схвалив плани США щодо розробки та запуску супутників-шпигунів. Зображення з цих перших космічних апаратів мали роздільну здатність приблизно 25 футів.

Чотири десятиліття державної монополії почали змінюватися після запуску у 1999 році супутника Ikonos, комерційного космічного корабля для зйомки Землі, який пропонував користувачам роздільну здатність близько 3 футів.

У перші роки використання комерційних супутників, замовниками здебільшого були урядові структури. Maxar, який був провідним постачальником супутникових зображень України для ЗМІ, під час російського вторгнення використовує камери, що роблять зображення з роздільною здатністю до 12 дюймів.

Супутники-шпигуни уряду США коштують мільярди доларів кожен, і на їх створення і розгортання можуть піти роки. Комерційні супутники-шпигуни відносно дешеві та можуть заповнити ці прогалини.

Україна з її сумнозвісною несприятливою погодою є ідеальним полігоном для випробувань космічної технології, яка лише нещодавно була комерціалізована: радар із синтезованою апертурою, який може бачити крізь хмари, туман і сніг.

Пентагон відмовився повідомити подробиці про «комерційні послуги супутникової зйомки», які були включені до пакету допомоги Україні в галузі безпеки, про який було оголошено 14 квітня. Проте, деякі компанії відкрито рекламують те, що вони роблять для України.

Ось, приміром, Satellogic, компанія зі спостереження за Землею, заснована в Аргентині, надає космічні знімки безпосередньо українському уряду, а також безкоштовні дані гуманітарним організаціям, таким як «Червоний Хрест» та «Лікарі без кордонів».