Після війни, Україна стане провідною криптокраїною світу

Україна уже зараз є першою державою у світі, де багато високопосадовців підтримують криптовалюту, хоча раніше були скептиками

Жахлива неспровокована війна в Україні дестабілізувала економіку та банківську систему, змусивши як українських політиків, так і громадян серйозніше замислитися над криптовалютою. Михайло Чобанян, президент Блокчейн Асоціації України розповів в інтерв’ю The Verge, як саме використовують криптовалюту в Україні під час війни і Foreign Ukraine пропонує ознайомитись з його найцікавішими фрагментами.

Насправді я дізнався про Біткойн десь у 2011 році під час одного з наших проектів про цифрові банки. Тоді їх не було в Україні — і у світі було лише кілька прикладів його використання — тому ми проводили маркетингові дослідження на предмет того, що відбувається з грошима у світі. Це була глобальна фінансова система з багатьма банками із електронними грошима та безліччю установ. Біткойн не вписався в жодну з намальованих нами бульбашок. Я запитав своїх знайомих: «Що, чорт забирай, таке Біткойн?» Вони сказали: Це цифрова валюта, повністю децентралізована. Це не має нічого спільного із фіатною системою». Я подумав: Що таке фіатна система?

У нас виникали тоді всі ці складні питання, відповіді на які ми зараз знаємо. Чесно кажучи, я не вірив у біткойн у 2011 році. Наскільки я зараз пам’ятаю, він падав із 30 до 3 доларів. Я не витрачав стільки часу на його вивчення.

Михайло Чобанян

Наступного разу я потис руку Біткойну у 2013 році, коли трапилася кіпрська фінансова криза. Виявилося, що багато інвесторів намагалися вберегти свої гроші від уряду, тому вони купували біткойн. Таким чином, ви можете використовувати Біткойн, щоб уникнути урядових санкцій. Це може бути цікавим. Це та хвилина, коли я почав займатися біткойном на повну силу і більше нічим, крім цього, не займався. Це було у квітні 2013 року, а значить, що з того часу минуло рівно дев’ять років та один місяць.

За кількістю криптокористувачів на душу населення, Україна завжди була в п’ятірці країн світу, якщо не на першому місці. Причина цього в тому, що у нас багато мобільних телефонів і фантастичне проникнення інтернету, середня швидкість якого наближається до 1 гігабіту по всій країні, але дуже погана банківська система. У нас найгірша банківська система, яку ви тільки можете собі уявити. Ви нічого не можете вдіяти. Якщо ви хочете надати послугу, вони кажуть: Ні, ви не можете цього зробити. Чому? «Бо національний банк сказав ні».

Очевидно, що багато країн, які розвиваються, знаходяться в аналогічній ситуації, де банківська система настільки погана, що ви не можете відправити гроші за кордон, не можете зняти гроші або не можете покласти гроші в банк. Якщо щось починає відбуватися в економіці, уряд вирішує, що ваші гроші є державними грошима. Вони робили це кілька разів, тому ми не довіряємо банківській системі чи уряду. Ми нікому не довіряємо.

Уряд не має жодного успішного проекту, крім одного під назвою «Дія». Ця програма дозволяє вам мати онлайн-паспорт для міжнародних поїздок та права водія й документи для місцевих поїздок. Все це є в цьому додатку та є еквівалентним фізичним документам. Цей проект запустили лише у 2019 році, і ми перша країна світу із цифровим паспортом.

Думаю, це єдиний успішний проект, який ми маємо в Україні. Інші державні проекти просто зазнають невдачі. Просто крадуть гроші та й годі. Коли я говорю про Інтернет, це не тому, що уряд щось зробив. Те саме і з криптою. Якщо вони не створюють проблем, галузь розвивається. Якщо прийде уряд, то вся індустрія помре.

У нас багато яскравих та освічених технічних фахівців. Рівень вищої освіти в Україні становить 96%, або близько того. У нас чимало сильних IT-вузів. Загалом у нас багато айтішників, і люди тут більше схильні до математики. У нас є поєднання дійсно швидкого інтернету, безлічі розумних ІТ-розробників та криптовалюти.

До війни більшість гравців сірого ринку — а сірий ринок в Україні, ймовірно, становить 60% ВВП — використовували криптовалюту як основну банківську систему. Ви не можете використовувати традиційні банки, якщо ви знаходитесь на сірому ринку; не так багато людей, насправді, використовують банківські послуги для бізнесу, тому що це марно. Ви не можете купити долари США, і ви не можете легко надсилати SWIFT-платежі і таке інше. З криптовалютою ніхто не ставить вам запитань. Якщо ви хочете це зробити, ви просто робите це. Тому багато підприємств працювали у криптовалюті.

Після війни, деякі з цих величезних ринків були закриті та зруйновані. Тому імпорту немає. Попиту на крипту немає. Люди не дуже хочуть спекулювати зараз. Більшість власників крипти з’явились минулого року — і, очевидно, це не найбагатші люди у світі — тому, коли почалася війна, останнє, про що вони думали, — це криптовалюта. Вони хотіли купити їжі для своїх сімей або потребували нового житла. Переїзд означає, що вам доведеться витратити більше грошей. По суті, обсяг спекуляцій знизився приблизно в 10 разів порівняно з довоєнним періодом.

Наразі є два основні варіанти використання криптовалюти в Україні. По-перше, це гуманітарна допомога. Такі фонди, як мій, використовують криптовалюту для оплати товарів у Європі чи США.

Три основні валюти, які ми використовуємо у фонді – це біткойн, ефір та долар США у мережі TRON. Дві валюти та один токен. Ці три валюти використовуються для оплати таких речей, як, наприклад, куленепробивні жилети.

Немає іншого способу, яким ви могли б сплатити щось за межами України. Валютний ринок закритий для дуже специфічних компаній. Якщо ви не займаєтеся бензиновим чи харчовим бізнесом — чи ще чимось, що потрібно уряду в даний момент — ви не зможете купити долари США. Якщо ви не можете купити долари США, очевидно, ви не можете імпортувати нічого. Єдине рішення купити щось за межами України — це лише криптовалюта. Це перший варіант використання криптовалюти як міжнародного платіжного засобу.

Другий варіант використання – інструмент заощадження. Багато людей конвертували готівку в криптовалюту, бо це набагато безпечніше та легше носити із собою. Ви можете взяти із собою телефон, бухгалтерську книгу або записані мнемонічні фрази. Вони нічого не важать, а готівка важить багато кілограмів і може бути легко вкрадена у вас поганими хлопцями.

Третій варіант – це внутрішні перекази по країні. Наприклад, якщо у вас є готівка в одному місті, і ви хочете зняти готівку в іншому місті, замість того, щоб керувати автомобілем і наражатися на ризик, ви можете використовувати криптовалюту. Ви купуєте криптовалюту в одному місті, потім приїжджаєте до іншого міста і продаєте криптовалюту за готівку. Це буде коштувати вам від 0,3% до 0,5%, залежно від міста, ось і все. Ви використовуєте криптовалюту тільки для переказу готівки з однієї точки в іншу.

Ми маємо армію, яка підтримує криптографію, тому що криптофонд купує всілякі гуманітарні або оборонні товари для уряду. Ми більш ефективні, ніж будь-який з офіційних урядових військових постачальників, оскільки нам потрібно 10 хвилин, щоб підтвердити блокування біткойнів. Потрібно лише 30 хвилин, щоб зробити транзакцію в біткойнах, і вона готова і оплачена. Уряду потрібно близько тижня, щоби просто відправити гроші, бо вони такі бюрократичні. Їм потрібна печатка, юридичні документи, і їх треба пересилати туди та назад. Потім потрібен тиждень, щоб SWIFT дійшов до США, тому що банківська система, як я вже говорив раніше, погана. Тож для них це дуже повільно.

Україна унікальна тим, що ми перша країна у світі, де багато високопосадовців зараз підтримують криптовалюту, хоча до війни серед них було багато скептиків. Тепер усі знають про Біткойн, про те, що він справді може рятувати життя та перетинати кордон, аби долати будь-які перешкоди, які може створити національний банк. Тепер у нас є велика підтримка. Думаю, після війни ми станемо криптокраїною номер один у світі.