Як Захід може допомогти Україні зняти російську блокаду Чорного моря

Мільйони людей у ​​всьому світі зіткнуться з продовольчою кризою, якщо українська пшениця не зможе вийти на світовий ринок

Навіть якщо більшість Донбасу буде тимчасово втрачено, це не загрожує життєздатності України як держави. Найнебезпечнішою у багатьох аспектах є блокада Росією північної третини Чорного моря. Це завдало б величезних збитків економіці України та всьому світу.

Макс Бут

Про це йдеться у колонці Макса Бута, страшного наукового співробітника Ради з міжнародних відносин на сторінках The Washington Post, повідомляє Foreign Ukraine.

Україна виробляє майже 50% соняшникової олії у світі, 12% кукурудзи та 9% пшениці. Українські фермери (коли вони не возять трофейні російські танки) все ще вирощують урожай, але тепер мають проблеми з вивезенням своєї продукції з країни. За оцінками, в Україні застрягло 20 мільйонів тонн пшениці. Цей урожай необхідно терміново експортувати, щоб звільнити місце для нового врожаю, який буде зібрано цього літа. Європейський Союз намагався організувати альтернативні маршрути через автомобільні та залізничні шляхи, але жоден із цих методів не може компенсувати втрату морської торгівлі.

Росія і раніше використовувала голод як зброю — Йосип Сталін заморив голодом щонайменше 3,9 мільйона українців, і тепер вона робить це знову. Проте, цього разу потенційні жертви не в самій Україні. Мільйони людей у ​​всьому світі зіткнуться з продовольчою кризою, якщо українська пшениця не зможе вийти на світовиц ринок.

Російський диктатор Володимир Путін запропонував зняти блокаду в обмін на скасування санкцій із Росії. Очевидно, що це погана угода і адміністрація Байдена справедливо відхилила її. Захід не може скасувати жодних санкцій, доки Путін не припинить своє незаконне вторгнення в Україну.

Адмірал у відставці Джеймс Ставрідіс, колишній командувач НАТО, виступає за використання багатонаціональної флотилії для супроводження вантажних суден, що перевозять українську пшеницю. Його зразком є ​​операція Earnest Will, операція ВМС США у 1987-1988 роках (в якій він брав участь як молодший офіцер) із супроводу нафтових танкерів через Перську затоку перед спробами Ірану перекрити водний шлях.

Він має рацію в тому, що Earnest Will зберіг потік нафти і позбавив іранців важелів тиску, але за це довелося заплатити. Після того, як іранська міна пошкодила американський фрегат, ВМС США зробили найбільшу надводну операцію з часів Другої світової війни, знищивши дві іранські платформи спостереження, потопивши два іранські кораблі та серйозно пошкодивши ще один. Військовий корабель США також випадково збив іранський авіалайнер із 290 людьми на борту.

Успіх будь-якої конвойної операції в Чорному морі залежатиме від такої ж готовності потопити російські літаки, підводні човни або надводні кораблі, які заважають місії. Але президент Байден не виявив жодного бажання йти в ногу з росіянами, які, на відміну від іранців, мають ядерну зброю.

Це означає, що блокаду Чорного моря буде знято в короткостроковій перспективі, але українці мають зробити це самі. Україна вже потопила флагман Чорноморського флоту Росії та серйозно пошкодила або знищила три російські десантні кораблі та п’ять патрульних катерів, але, за оцінками, Росія все ще має близько 20 військових кораблів, включаючи підводні човни у Чорному морі.

Україна почала отримувати із Данії протикорабельні ракети американського виробництва Harpoon. Вони можуть перетворити життя російського Чорноморського флоту на пекло. Але Україні знадобиться ще більше зброї, перш ніж вона знову зможе відправляти вантажі з Одеси – єдиного великого порту на Чорному морі, який ще перебуває під її контролем.

Києву будуть потрібні протимінні та протичовнові засоби, а також ракети більшої дальності, здатні завдати удару по російській військово-морській базі в Севастополі в окупованому Росією Криму. На жаль, поки що Байден відмовляється відправляти ракети з дальністю понад 40 миль.

Якщо США та їхні союзники не хочуть ризикувати, розблоковуючи Чорне море власними флотами, вони мають надати Україні можливості для цього. Світ не може сидіти і нічого не робити, доки Кремль знову використовує голод як зброю.